Поняття синтаксичної норми. Синтаксична помилка. Складні випадки синтаксичного узгодження
Мета: повторити поняття «мовна норма» та пояснити основні синтаксичні норми, розглянути складні випадки синтаксичного узгодження та найпоширеніші синтаксичні помилки; розвивати мовну культуру; виховувати повагу до рідної мови.
Очікувані результати: дотримуються синтаксичних норм, здійснюють редагування тексту.
Обладнання: підручник (11 клас Українська мова. Підручник (рівень стандарту). Авраменко О.М.) , дидактичний матеріал, мультимедійні презентації.
Тип уроку: засвоєння нових знань і формування вмінь.
Епіграф уроку: Без усякої іншої науки ще можна обійтися,
без знання рідної мови обійтися не можна.
Олександр Олесь
Перебіг уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
Бесіда.
— Сформулюйте визначення простого речення.
— Яке речення називається складним?
— Що таке мовна норма?
— Що вам відомо про синтаксичну норму?
ІІІ. Оголошення теми та мети уроку.
IV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу.
1. Робота з підручником (ст.62).
2. Робота з інтерактивною дошкою. Ознайомлення з видами помилок та їх пошук.
1. Рівень словосполучення
Узгодження : красиве какаду, офіційний Токіо, важка ЗНО.
Керування. Малий Олександр розповідає нам, якою насолодою було вмиватися її водою, милуватися нею, пірнати з дитячою пристрастю.
Речення можна перебудувати так:
Малий Олександр розповідає нам, якою насолодою було вмиватися її водою, милуватися нею, пірнати в неї з дитячою пристрастю.
Синтаксичні помилки:
Нам потрібно навчитися користуватися природою, а не вчитися завдавати їй шкоду. Кожен із нас повинен шукати способу поріднитися з природою, зрозуміти її. Із-за чого було скасовано зустріч. На мою думку, у нашому жи- тті була боротьба добра над злом. Їхня щира та відверта розмова, хвороба Ірини перемогла над усіма їхніми конфліктами.? Завдяки насильству.
2. Рівень простого речення
Однорідні члени речення. Неправильна побудова конструкцій з однорідними членами речення:
З українського фольклору та казок ми дізнаємося про красу природи.
Коментар: поєднання в ряд однорідних членів речення логічно несумісних понять. Казки – частина українського фольклору. У картинах, віршах, творах змальовується українська природа.
Дієприслівниковий зворот:
Читаючи «Зачаровану Десну» Олександра Довженка чи спогади про дитинство Остапа Вишні, на наших обличчях одразу засяє усмішка та з’являються сльози радості. Розпочинаючи якусь роботу, мені ніколи не вдавалося її довести до кінця.
Коментар: дія, виражена дієприслівниковим зворотом не має діяча, названого підметом в основній частині .
3. Рівень складного речення.
Немотивоване порушення порядку слів і частин речення:
Людина, яка поріднилася з природою настільки, що не могла прожити не споглядаючи її і дня.
Речення можна перебудувати так:
Людина, яка поріднилася з природою настільки, що не могла прожити і дня, не споглядаючи її.
Немотивована парцеляція (невиправдані розриви простих речень):
По-перше, природа завжди виліковує нас і направляє на правильний шлях. Допомагає забути наші повсякденні проблеми. Відволіктись на щось приємне.
Речення можна перебудувати так:
По- перше, природа завжди виліковує нас і направляє на правильний шлях, по-друге, допомагає забути наші повсякденні проблеми, відволіктись на щось приємне.
Невідповідне узгодження займенників
Олександру Довженку дуже прикро, що за час свого існування люди так і не навчилися цінувати все те прекрасне, що оточує нас.
-Порушено правило узгодження підмета і його замінника – займенника.
Речення можна перебудувати так:
Олександру Довженко дуже прикро, що за час свого існування люди так і не навчилися цінувати все те прекрасне, що їх оточує.
2. Робота з підручником (ст. 63).
3. Виконання тренувальної вправи 2 на ст. 63.
V. Закріплення матеріалу.
1. Робота в групах. Завдання-коректор.
НЕПРАВИЛЬНО ПРАВИЛЬНО
1. Треба читати книжки й слухати 1. Треба читати книжки, які пишуть
музику, які пишуть сучасні поети. сучасні поети, і слухати музику.
2. Коли дівчина отримала стипендію, 2. Дівчина зраділа, тому що отрима-
вона зраділа. ла стипендію.
3. Лірична героїня говорить, що 3. Лірична героїня говорить: «Я буду
я буду крізь сльози сміятись крізь сльози сміятись».
Лірична героїня говорить, що вона
буде крізь сльози сміятись.
2. Вправа 3 на ст.63 (усно)
VI. Підбиття підсумків уроку
1. Робота в парах. Взаємоперевірка знань (проводиться у формі діалогу між учнями, які записують на листку запитання сусідові).
2. Оцінювання.
VII. Домашнє завдання
1. Вивчити теоретичний матеріал за підручником.
2. Виконати вправу
3. Знайти в газетах, журналах, оголошеннях синтаксичні помилки.