Поради батькам щодо безпеки дітей

Про матеріал
Даний матеріал буде корисним для класних керівників. Тут зібрані основні поради, щодо безпеки дітей
Перегляд файлу

Поради батькам щодо безпеки дітей

1. Ваші стосунки з дітьми

Забезпечення безпеки сім’ї, а особливо дітей має дуже важливе значення. Саме через щоденне спілкування зі своєю дитиною ви дізнаєтеся про проблеми та питання, які хвилюють його і, вирішуючи з ним його проблеми, допомагаєте йому навчитися правильно поводитися в тій чи іншій ситуації. Тому перше правило говорить: як можна частіше говорите з дітьми, допомагайте вирішувати їх, нехай навіть дріб’язкові, на вашу думку, проблеми.

Спостерігаючи за грою дитини, ми дивимося на себе з боку. А значить, нам самим потрібно бути гранично обережними і уважними, знаючи, що наша дія дитина може відтворити з точністю до найдрібніших деталей. Тому, скільки б разів ви не повторювали дитині, що перш ніж відкрити двері, потрібно дізнатися, хто за нею, він ніколи не виконає, якщо ви самі не будете чітко це виконувати. Правило друге: якщо хочете навчити дитину правилам безпеки, перш за все самі виконуйте їх.

Найкращим способом навчання дітей є власний приклад. Якщо ви завжди уважні до своєї власної безпеки, то і дитина буде повторювати ці ж дії. Будь шахрай або злодій уважно спостерігає за людьми і безпомилково вибирає собі жертву, і якщо ви привчили дитину до уважності, то шанс бути пограбованим знизиться майже вдвічі. 

2. Дитина сама у квартирі

З якого віку можна залишати дитину одну? Це залежить від багатьох обставин: вік вашої дитини, її самостійність, і наскільки ви йому довіряєте. Необхідно поступово привчати дитину залишатися однією.

Основними правилами, якщо дитина залишається один вдома, повинні бути:

На видному місці напишіть телефони, за якими він може швидко зв’язатися (ваша робота, мобільний, міліція (102), швидка допомога (103), пожежна охорона (101), сусіди, школа ).

Постійно повторюйте правила поведінки, влаштовуйте маленькі іспити, розбирайте помилки.

Самі неухильно виконуйте правила з безпеки. Будьте прикладом.

Вивчіть з дитиною, як його звуть, і як звуть його батьків, а також домашню адресу і телефон.

Приберіть всі предмети, якими він може поранитися.

Перевірте, чи не залишили ви включеної воду або газ, вимкнули електронагрівальні прилади.

Закрийте вікна та ретельно замкніть вхідні двері.

Йдучи у вечірній час, не забудьте включити світло в кімнатах, це відлякає зловмисників, і вашій дитині не буде страшно одній.

При розташуванні квартири на першому поверсі, закрийте вікна, а якщо хтось стукає у вікно, ваша дитина, не підходячи до нього, повинен голосно кричати: «Тату! Іди сюди ».

При поверненні додому попередьте дитину про це по телефону або домофону. Подзвонивши в двері, дитина повинна її відкривати тільки після того, як ви повністю назвете себе.

Не залишайте на видних місцях таблетки та інші ліки. Йдучи з дому, забирайте всі колючі, ріжучі предмети і сірники. Зберігання зброї та боєприпасів в квартирах, будинках повинно бути на законній підставі з відповідним дозволом. Зберігати його потрібно в недоступному для дітей місці, в сейфі, де зберігаються ключі та код від сейфа повинні знати тільки дорослі.

Навчіть дитину правильно поводитися з телевізором, праскою. Поясніть, що лазити в розетки заборонено, а тим більше засовувати в них сторонні предмети.

Постарайтеся дохідливо пояснити дитині, що поки він знаходиться у себе вдома за зачиненими дверима, він у відносній безпеці, але варто лише відкрити двері, як грань між ним і злочинцем стирається, він тут же стає легкою здобиччю, хоча б тому, що не готовий до нападу із зовні, отже, не може зорієнтуватися в ситуації, що склалася.

Наведемо лише невеликий перелік помилок, які найчастіше допускають наші діти:

вони, не замислюючись над наслідками, відкривають двері, і навіть якщо хтось стоїть на сходовій площадці, спокійно йдуть назустріч до незнайомця;

покидаючи квартиру, часто залишають її відкритою, мовляв я швидко повернуся;

безтурботно викидаю сміття або забирають пошту, коли у них за спиною хтось з’явився;

сідають в ліфт з незнайомими людьми.

Дорогі батьки, пам’ятайте, що ваша дитина не завжди може правильно оцінити ситуацію, тому краще, якщо вона буде виконувати доручення під пильним контролем з вашої сторони:

Перш ніж відкрити двері, подивися у вічко, чи немає за дверима сторонніх.

Якщо тобі не видно, але ти чуєш голоси, почекай, поки люди не підуть з площадки.

Відкривши двері і вийшовши з квартири, не забудь закрити за собою двері на ключ, і тоді ти можеш бути впевнений, що тебе при поверненні не чекатиме вдома злочинець.

Якщо ти вийшов з квартири і побачив підозрілих людей, повернися негайно назад.

Якщо незнайомець опинився у тебе за спиною, повернись до нього обличчям. У разі спроби напасти на тебе будь готовий оборонятися. Для цього ти можеш використовувати портфель, сумку, відро для сміття, ключі, брелок . Нанеси нападнику несподіваний удар і потім тікай, кричачи: «Пожежа» або «Горимо».

Не переглядаю пошту близько ящика, піднімися додому і подивися там.

Якщо незнайомець пропонує тобі піднятися на ліфті, відмовся, пославшись, що ти ще затримаєшся або живеш на другому поверсі і підеш пішки по сходах.

Якщо незнайомець намагається затиснути тобі рота, постарайся вкусити його за руку, якщо ж ти опинився з ним лицем до лиця кусай за ніс.

3. Спілкування по телефону

В даний час мало хто уявляє спілкування без телефону. Нерідко телефон із засобу захисту перетворюється на «відмичку» злочинців. Тому нагадаємо вам основні правила користування телефоном дитиною:

Піднімаючи трубку, не називай свого імені або імені того, хто телефонує, ти можеш помилитися.

Ніколи і нікому не кажи, що ти вдома один.

Якщо просять назвати адресу, не називай, попроси передзвонити пізніше.

Домовляючись про зустріч з друзями, призначай її на час, коли в квартирі буде ще хтось, крім тебе.

Якщо тебе намагаються втягнути в непристойний розмову, поклади трубку і повідом обов’язково батькам.

Придбайте телефон з автоматичним визначником номера для фіксації та проведення співробітниками міліції необхідної перевірки абонентів підозрілих номерів.

4. Спілкування з сторонніми

Злочинці дуже часто використовують довірливість дітей. Але почасти в цьому винні і ми. Дитина, спостерігаючи за нами бачить, як легко і просто ми розмовляємо в громадському транспорті та громадських місцях з незнайомими людьми і повторює наші дії. Як же навчити дитину обережності. Перш за все йому необхідно пояснити, що всі люди, які не є його рідними, будуть для нього сторонніми, навіть якщо він цих людей часто бачить у себе в будинку.

Залишаючи дитині ключі від квартири, не вішайте їх йому на шию і не закріплюйте на поясі, залиште їх у сусідів або родичів, що живуть поблизу, або кладіть у внутрішню кишеню.

Привчіть дитину не довіряти ключі від квартири стороннім, які представилися вашими знайомими. Ваша дитина не повинен призводити до себе додому незнайомих людей, навіть якщо вони послалися на вас. У крайній необхідності лише з дозволу батьків.

Ваша дитина ніколи не повинен йти з навчального закладу (дитячого садка) з людьми, яких він не знає, навіть якщо вони послалися на вас.

Якщо Ви не зможете прийти за ним в школу (дитячий садок), попередьте, хто його забере, і покажіть цю людину в обличчя (або він повинен знати людину в обличчя).

Не забудьте попередити вихователя про те, хто прийде за дитиною.

Попросіть вихователя зв’язатися з вами, якщо за дитиною прийшли сторонні люди, про яких ви його не попереджали. Після цього обов’язково зверніться до міліції.

Якщо вашу дитину намагаються відвести насильно, він повинен привернути до себе увагу людей, викрикуючи: «Це не мої батьки! Я їх не знаю! »

Якщо дитину доставили в міліцію, він повинен повідомити свою адресу, телефон батьків і своє ім’я.

5. Дзвінок у двері

Кожен з нас стикається з ситуацією, коли дзвонять у двері, ви підходите і в дверне вічко бачите незнайомих людей. Як вчинити: тихо відійти або запитати, хто стоїть за дверима, почати кликати неіснуючих членів сім’ї або зачаїтися?

Найкраще в цій ситуації відійти від дверей в бік, раптом злочинці озброєні, і двері навряд чи зможе захистити від кулі, і голосно запитати: «Хто?». Але якщо дитина залишилася сама вдома, він у жодному разі не повинен відкривати двері і попросити людей прийти пізніше. Відразу ж після цього необхідно зв’язатися з черговим пункту міліції для отримання необхідних консультацій та допомоги, а також зателефонувати в міліцію та сусідам.

У випадку якщо ви все ж таки відкрили двері і злочинці ввійшли в квартиру, тепер необхідно або надати рішучий опір, використовуючи засоби самооборони (якщо ви впевнені в своїх силах), або підкоритися їхнім вимогам. Намагайтеся вести себе якомога спокійніше, не влаштовуйте істерик, чітко виконуйте всі вказівки непрошених гостей. Найкраще зберіться всією родиною в одній кімнаті, дітей візьміть на руки і заспокойте їх, не робіть різких рухів, пам’ятайте, що нападники завжди бояться, а отже, нерви у них на межі, і будь-який необережний рух може коштувати життя вам або дитині. Незважаючи ні на що не погрожуйте нападаючим, ви можете спровокувати їх на непотрібні жертви, тому сидите мовчки і постарайтеся якомога чіткіше запам’ятати обличчя злочинців. При першій же можливості, непомітно постарайтеся подзвонити в міліцію для надання вам допомоги.

6. Ліфт 

Найчастіше ліфт сприймається дітьми як атракціон, на якому можна покататися, і вже дуже часто вони забувають про заходи безпеки в ньому, катаючись на даху або відкриваючи двері рухомого ліфта. Як же бути, якщо ви не можете самі зустріти або проводити дитину?

Першим правилом повинно бути: чи може дитина самостійно піднятися чи спуститися на ліфті, тобто дістає він до кнопки потрібного поверху, і чи знає він правила безпеки в ліфті, чи зможе він викликати диспетчера, якщо ліфт застрягне, або він відчує запах паленої гуми.

Якщо дитина ще недостатньо самостійна, щоб їздити одному в ліфті, проводжайте його самі або просіть користуватися сходами.

Якщо, очікуючи ліфт, дитина помітив наближення стороннього, він повинен повернутися до нього обличчям і приготуватися до відбиття нападу.

Кабіна ліфта підійшла, але біля ліфта стоять незнайомі люди: дитина повинна відмовитися від поїздки під приводом, що він щось забув взяти будинку або залишив на вулиці.

Якщо дитина вирішила продовжувати підніматися на ліфті разом із незнайомим, він повинен стати обличчям до ввійшов, зайнявши місце поряд з дверима.

Якщо незнайомець починає чіплятися, знімати одяг, не загрожуй йому розповісти все батькам або міліції, не плач, будь спокійним, постарайся залучити гвалтівника в розмову.

Якщо гвалтівник притискає тебе до себе, не відіпхни його, обійми і укуси за ніс чи губу, постарайся відкусити їх. Якщо незнайомець зняв із себе штани або розстебнув ширінку, різко вдар його в пах, натискай на кнопку ближнього поверху і біжи.

Якщо представилася можливість тікати, не збирай одяг або сумку, тікай в чому є. Якщо з собою виявилася аерозоль, направ струмінь в обличчя гвалтівнику.

7. Небезпека з боку батьків

Ми багато говоримо про небезпеку, яка виходить від сторонніх, але майже не говоримо про небезпеку з боку батьків. Ми іноді не замислюючись ставимо під загрозу життя наших дітей. Це і необдумані борги, з якими ви навряд чи зможете розправитися, і розлучення, і нові шлюби, і просте недотримання правил дорожнього руху. З самого народження батьки повинні виховувати в дитини довірче ставлення один до одного. Вивчайте його не боятися батьків і говорити їм правду про всі випадки в їхньому житті – це допоможе надалі уникнути багатьох проблем.

Якщо у вас є вдома великі заощадження грошей, то бажано, щоб про них не знали діти, так як в іграх на вулиці або в квартирі з друзями (знайомими) можуть похвалитися про це, що може привести до їх крадіжці.

Виховуйте у дітей чесність, ощадливість, вміння жити за коштами. Коли діти просять у вас гроші, то нехай пояснять для чого вони потрібні. Якщо ви вважаєте прохання не обґрунтованою, то постарайтеся дохідливо пояснити причину відмови. Образа з боку дитини може призвести до того, що він самостійно візьме гроші, приховавши про це, і це призведе до недовіри батьків і дітей.

Якщо ви опинилися в скрутному фінансовому становищі, вам погрожують, ховаючись, не беріть дитину з собою, залиште його в дитячому будинку під іншим прізвищем або сховайте його у надійних людей, так як він є вашим вразливим місцем.

8. Дитина і вулиця

Залишаючи дитину на вулиці, домовтеся з кимсь із сусідів, які гуляють з дітьми, доглянути за ним. Вибираючи місце для ігор, використовуйте місця, віддалені від шосе, або спеціально обладнані майданчики. Розкажіть дитині, як правильно наближатися до гойдалок або іншим рухомим атракціонів.

Переходячи дорогу, обов’язково користуйтеся переходами і дотримуйтеся правил безпеки на дорозі. Якщо ви йдете гуляти з коляскою, переходячи через дорогу, будьте особливо уважні, не перебігайте перед рухомим транспортом, очікуючи сигналу світлофора, не залишайте коляску на проїжджій частині.

Не переносьте дитину через дорогу на санках, візьміть його на руки або тримайте за руку. Не дозволяйте дитині ховатися за машиною або діставати з-під неї  м’яч, нехай він звернеться до вас за допомогою.

Тримати дитину весь час вдома майже нереально, та й не можна, адже йому потрібне свіже повітря, а найголовніше, спілкування з друзями – однолітками. Тому ви встанете перед проблемою «дитина і вулиця». Бажана свобода на вулиці часом відіграє злі жарти з нашими дітьми. А це означає, що виходячи на вулицю, вони повинні бути ще більш уважні і обережні.

Збираючи дитину гуляти, не надягайте на нього дорогих прикрас, які можуть стати причиною нападу на нього. Не вішайте ключі від квартири йому на шию і не закріплюйте їх на поясі брюк, зробіть для цієї мети спеціальний кишеньку.

Якщо ви відпустили дитину гуляти одного, доглядайте за ним з вікна або домовтеся  про спільне чергування з іншими батьками під час прогулянки ваших дітей.

Помітивши, що до дитини підійшов незнайомий чоловік, покличте дитину додому і тут же спустіться до нього самі. З’ясуйте чого хоче незнайомець і повідомте про це свого дільничного інспектора міліції.

Гуляючи з дитиною, намагайтеся не робити йому невмотивованих зауважень, які можуть викликати протест дитини і бажання досадити вам. Виходячи з квартири, ваша дитина повинна подивитися у вічко і, якщо на майданчику невідомі особи, дочекатися їх відходу або попросити вас провести його на вулицю. Замикайте двері на всі замки, не задовольняйтеся закрити двері. Приберіть ключі у таємний кишеньку.

Йдучи з дому у відсутності батьків, дитина повинна залишити записку, куди і з ким іде і коли буде вдома, по можливості залишити телефон або інший спосіб зв’язку з ним. Якщо в позначений час прийти додому немає можливості необхідно обов’язково подзвонити батькам і попередити про затримку.

Дитина не повинна вибігати з під’їзду, а відкривши двері необхідно озирнутися, чи немає поблизу транспорту, під колесами якого він може виявитися. Помітивши друга на іншій стороні вулиці, не треба поспішати йому на зустріч, а необхідно пам’ятати, що попереду проїжджа частина.

Відпускаючи дитину гуляти, попередьте його про найбільш небезпечних місцях у дворі (підвали, горища, що стоять машини). Граючи в хованки, не варто ховатися за стоїть машиною, вона може несподівано поїхати, не варто заходити у підвал, там може чекати свою жертву насильник, або зібралася п’яна компанія, або просто підвал можуть закрити.

Якщо дитина несподівано зник з двору, попередньо постарайтеся дізнатися у тих з ким він разом був, куди і з ким він пішов. Поговоріть із сусідами та знайомими, можливо його бачили в іншому місці. Повідомте про те, що трапилося в чергову частину відділу міліції за місцем проживання та дільничному інспектору.

Якщо дитина любить кататися на велосипеді або роликових ковзанах розкажіть, де це можна робити і обов’язково нагадайте основні правила безпеки. На перших таких прогулянках необхідна присутність батьків або старших до тих пір, поки дитина не буде впевнено себе почувати.

Особливу увагу вимагає спілкування дитини з домашніми тваринами. Злісні собаки повинні бути огороджені від дитини (перебувати у вольєрі, іншій кімнаті, в наморднику). На вигляд не злісні собаки можуть так само завдати шкоди дитині, якщо дитина з’явилася в сім’ї пізніше, ніж собака. Не дозволяйте дитині грати з чужими тваринами, собаки часто реагують агресивно на чужих людей. Дитина, що грає з тваринами, повинен бути під постійним вашим наглядом.

9. Місця великого скупчення людей 

Бувають випадки, коли ми приймаємо рішення піти на масове гуляння або перед святковим днем сходити з дитиною в магазин чи на ринок і разом з ним вибрати подарунок. Але як же зробити, щоб свято не затьмарив пошуками один одного в натовпі народу, переживаннями батьків і покаранням дитини? Для цього необхідно підготуватися до нестандартної ситуації, її потрібно передбачити.

Чи збираєтеся ви на свято або просто відпускаєте свою дитину гуляти, пришийте до його одягу мітки, виконані на бавовняної однотонної тканини друкарською машинкою або вишиті ниткою з ім’ям, прізвищем, телефоном для зв’язку і медикаментозними протипоказаннями.

Збираючись у місця великого скупчення народу, одягніть дитини в яскравий одяг, яку вам буде найлегше помітити. Виходячи в місця масового скупчення народу, не забудьте взяти з собою фотографії дитини, найбільш повно відображають його зовнішність.

Входячи на майдан, ринок або в магазин, покажіть дитині, де ви з ним зустрінетеся, якщо втратите один одного. Не призначайте зустріч у ліхтарних стовпів або під годинником, їх може виявитися декілька. Пам’ятайте, що не тільки ви тримаєте дитину за руку, але і він тримає вас. Не дозволяйте дитині тримати вас за полу, рукав або ручку сумки, йому так легше всього втратити вас. Підходячи до прилавка або пробираючись до потрібного для вас місцем, намагайтеся тримати дитину попереду себе.

Якщо ви помітили дитини, не кличте його, постарайтеся не втрачати його з поля зору і почніть просуватися до нього. Після того як ви знайшли один одного, не обрушуються на дитину, лаючи його за неправильну поведінку, краще розберіть з ним помилки, які були допущені. Проаналізуйте, правильно чи ні було вибрано місце для зустрічі, і чому дитина відразу не зміг його знайти.

Ваша дитина повинна пам’ятати, що його безпека, перш за все, залежить від нього самого, як він відповість незнайомцю на його привабливу пропозицію чи як він надійде в тій чи іншій ситуації, коли від правильної відповіді або рішення залежить його життя. А навчити його це наша з вами задача.

 

docx
Додано
17 лютого 2020
Переглядів
2589
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку