6 грудня Україна відзначає День Збройних сил – свято мужності, відваги та самовідданості. Це день, коли ми вшановуємо тих, хто щодня захищає нашу країну від ворога, стоїть на сторожі нашого миру та безпеки. Завдяки їм ми маємо можливість жити, навчатися, працювати та будувати майбутнє. Як зробити святкування цього дня у школі цікавим, змістовним і незабутнім? Ми підготували кілька ідей, які допоможуть організувати тематичні заходи, що не лише зацікавлять учнів, а й сприятимуть їхньому патріотичному вихованню.
Історія української армії
Усі ми поважаємо та захоплюємося воїнами ЗСУ, але скільки ми насправді знаємо про Збройні сили? От наприклад, чи зможуть учні (без інтернету!) перерахувати всі роди військ? А хто їх очолює?
Запропонуйте школярам спочатку дізнатися, які роди військ є в ЗСУ. А тепер об'єднайте учнів у групи відповідно до кількості родів військ та шляхом жеребкування визначте, хто із яким працюватиме. Дайте дітям 15 хвилин: за цей час вони, з допомогою інтернету, мають знайти наступну інформацію про роди військ:
- призначення;
- до яких операцій можуть залучатися;
- з яких частин та підрозділів складаються;
- хто очолює.
Готово? Тепер групи мають поділитися знайденою інформацією із класом. За бажанням можна доручити дітям знайти всі необхідні дані напередодні, а під час заняття – підготувати цікаву презентацію.
Потім ви можете обговорити яскраві та успішні військові операції, пригадати відомі підрозділи та військових тощо. Але також важливо зауважити, що хоча хтось і менш медійний, це не означає, що він робить менше (або щось не настільки важливе), вклад кожного військового насправді неможливо оцінити.
Бесіда: навіщо армія у ХХІ столітті?
Здавалося би, у ХХІ столітті війни мали б відійти у минуле. То чому досі існує потреба захищатися? Запитайте дітей, що вигідніше для країни – мир чи війна? Звісно, в наш час вкладання коштів у розвиток держави (вироблення високотехнологічної продукції чи послуг) значно вигідніше за захоплення нових територій. Утім, чи завжди так було?
Який зиск здатна принести війна? А мир? Наведіть історичні приклади:
- Золота орда – обкладання податками захоплених територій.
- Стародавній Рим, пізніше Англія, Іспанія, Португалія тощо – численні колонії.
- Міжусобні війни часів середньовіччя – грабунок та викуп за бранців.
Розкажіть дітям про існування інтенсивного та екстенсивного шляху розвитку. Перший відбувається за рахунок удосконалення засобів виробництва, другий – за рахунок захоплення чужих земель чи видобутку корисних копалин. У наш час захоплення територій несе мало користі, чи навіть більше шкоди, тож війни між головними світовими гравцями переходять у розряд торгівельних чи економічних, тобто безкровних.
Утім, оскільки не всі країни розвиваються рівномірно, досі є ті, що піддаються загарбницькій лихоманці. Зазвичай це бідні держави, у яких діє стара ментальність, згідно із якою війна є способом доведення національної вищості, релігійної правоти чи шансом лишити слід в історії.
Запитайте дітей, що виграють такі країни?
Вони приносять у жертву економічну вигоду заради міжнародного становища, утримання застарілих політичних режимів, авторитету серед власних громадян. Інакше кажучи, вони воюють заради світоглядних чи іміджевих вигод. На жаль, мине чимало часу, перш ніж усі країни досягнуть такого рівня розвитку, який дозволить відмовитися від збройної агресії.
Створення тематичних поробок
Запропонуйте дітям виявити свою креативність та виготовити поробки до Дня Збройних Сил України. Готові вироби можна подарувати гостям (ветеранам, військовим), додати до експозиції шкільного музею чи зібрати в окрему тематичну виставку. Учні можуть виявляти максимум фантазії та креативності. При цьому поробки можна створити заздалегідь чи під час виховної години.
Ідеї для створення святкових виробів:
- намалювати козацьку корогву чи символ школи;
- створити вітальну листівку або медаль для захисника;
- виготовити подарунки з оріґамі чи пап’є-маше;
- підготувати стенд пам’яті про місцевих героїв та визначних діячів.
Легендарні герої: крізь час
Україна має складну історію: на її долю випало чимало війн. І багато перемог! А ще Україна – батьківщина славетних воїнів, подвиги яких стали справді легендарними. То чому б не поговорити про них? Для початку запропонуйте учням здійснити пошукову роботу та спробувати самостійно визначити знакові персоналії. Із давніх-давен і аж до сьогодні (радимо вам також підготувати власний список). Нехай діти зберуть найцікавіші факти про воїнів: коли жили, в яких військових кампаніях брали участь, чим відзначилися тощо.
А тепер зібрану інформацію можна унаочнити, створивши стрічку часу / презентацію / інфографіку / виставку (якщо працюєте онлайн – віртуальну). Почніть від давніх часів та поступово дойдіть до сьогодення. Так, можна скористатися сервісами для створення таймлайнів, і нанести на часову шкалу імена, додати фото, дати, цікаві факти про воїнів тощо. Про кого захочуть згадати учні? Дайте їм свободу вибору. Але впевнені, що під час заняття неодмінно лунатимуть імена князя Святослава, Івана Підкови, Івана Сірка...
Завдяки такому проєкту учні дізнаються, скільки в нас видатних воїнів, наскільки сильною насправді є наша країна, та ще більше пишатимуться ЗСУ.
Створення сюжету «Історії захисника»
Запитайте школярів, чи знають вони, хто з відомих особистостей у різні часи боронив Україну. Нехай діти спробують зрозуміти мотиви вчинків того чи іншого діяча, визначити успішність та наслідки його боротьби. Учні мають зрозуміти, що всі видатні постаті української історії були живими людьми. Вони йшли на великі жертви, ризикували життям задля досягнення своєї мети та захисту українських земель. Щоб учням було простіше зрозуміти це, запропонуйте їм скласти та презентувати історії видатних діячів, використовуючи метод сторітелінгу.
Такі розповіді можна підготувати заздалегідь (напередодні проведення виховної години). Інший варіант – дібрати кілька джерел інформації (матеріали підручників, наукові статті, документальні фільми, зображення тощо), запропонувати школярам обрати свій сюжет та створити таку історію безпосередньо під час виховної години.
Фотопроєкт: «Сила і воля»
Для початку запропонуйте учням знайти в мережі відомі фото військових. Упевнені, і дітям, і вам, одразу спаде на думку кілька світлин, що облетіли весь світ! Зверніть увагу дітей на той факт, що це не обов’язково мають бути фото лише 2024 року. Нехай школярі виберуть світлини, які вразили їх найбільше, та спробують пояснити свій вибір. Тут немає правильних чи неправильних відповідей, головне – це власні емоції.
А тепер запропонуйте учням усім разом створити фотоколаж із відібраних світлин (дуже зручно, що це можна зробити як офлайн, так і онлайн, за допомогою, наприклад, Canva). Дозвольте дітям усе зробити самостійно, виступайте лише модератором процесу. Готову роботу можна долучити до шкільної експозиції, присвяченої Дню Збройних сил України.
Діалог про війну
Чому росія почала війну проти України? Які причини та мотиви повномасштабного вторгнення? Якою є кінцева мета ворога? Усі ці запитання ставимо собі не лише ми, дорослі, а й діти. Проте вони здебільшого не мають достатньо ані знань, ані досвіду, тож не завжди можуть знайти відповіді. Але в наших силах їм допомогти!
Поговоріть з учнями відверто, дайте відповіді на запитання, які вони ставитимуть, дозвольте висловити власну думку. До цієї розмови варто ретельно підготуватися, вивчити історичні джерела, звернутися до сучасних лідерів думок, до офіційної позиції держави тощо. Але якщо ми не говоритимемо про це, то цілком можемо загрузнути в стереотипах та хибних уявленнях, почати звинувачувати одне одного тощо.
Майстер-клас із сенсом
Ми вже не раз говорили і не втомлюємося повторювати: підтримати наших воїнів можуть усі. І справа не лише у грошах, моральна підтримка не менш важлива! Насправді наші захисники дуже радіють, коли на фронті отримують вісточки із мирного життя – листи і малюнки від дітей, смаколики тощо. Зрадіють таким подарункам і воїни, які зараз перебувають у шпиталях. То чому б не присвятити відзначення 6 грудня у школах саме створенню таких чудових речей, що справді надихають і мотивують? Тим паче, що скоро Різдво та Новий рік, і в цей час ми всі як ніколи віримо в світло, чудове майбутнє та Перемогу.
Яким може бути цей майстер-клас? Насправді корисних ідей чимало:
- створення незвичайних листівок;
- виготовлення ялинкових прикрас;
- створення тематичних малюнків;
- виготовлення імбирних пряників та кексів.
Поробки та смаколики, створені дітьми під вашим керівництвом під час такого майстер-класу, можна передати на фронт або в лікарні пораненим військовим. Або ж влаштувати благодійний ярмарок, а отримані кошти передати на потреби ЗСУ.
Бесіда «Чому потрібно захищати Батьківщину?»
Запитайте дітей, чи розуміють вони значення поняття «Батьківщина». Нехай школярі подумають, чому свідомі громадяни мають захищати свою державу (можливо хтось скаже, як це регулюють норми права та моралі). Учні старших класів можуть пригадати, що про це говорить Конституція та закони України. Також нехай школярі подумають, як саме можна захищати Батьківщину (зі зброєю в руках, словом, вихованням молоді тощо).
Після цього запропонуйте школярам послухати висловлювання відомих діячів історії та культури про Батьківщину та патріотизм. Попросіть дітей уважно проаналізувати кожен вираз та пояснити його головну ідею.
- Той, хто не любить своєї країни, нічого любити не може. (Дж. Г. Байрон)
- В своїй хаті своя й правда, І сила, і воля. (Т. Шевченко)
- Усвідомлена любов до свого народу не поєднується з ненавистю до інших. (Д. Лихачов)
- Задля Батьківщини треба жертвувати навіть славою. (Латинське прислів'я)
- Для нас дорогі батьки, дорогі діти, близькі, родичі; але всі уявлення про любов до чого-небудь поєднані в одному слові «Вітчизна». (Цицерон)
- Батьківщину люблять не за те, що вона велика, а за те, що своя. (Сенека)
- Успіх однієї відважної людини завжди спонукає до завзяття й мужності ціле покоління. (О. де Бальзак)
- Справжній патріотизм не в вихвалянні своєї Батьківщини, а в роботі на її користь і у виправленні помилок. (П. Капіца)
- Не питай, що твоя Батьківщина може зробити для тебе, запитай, що ти можеш зробити для Батьківщини. (Д. Кеннеді)
- Патріотизм – почуття соромливе та делікатне... Побережи святі слова, не кричи про любов до Батьківщини на всіх перехрестях. Краще мовчки працюй в ім’я її блага та могутності. (В. Сухомлинський)
Після обговорення попросіть школярів об’єднатися в невеликі групи та придумати власні висловлювання про Батьківщину, патріотизм, свободу тощо. Кращі з них можна записати та помістити до класного куточка.
Мозковий штурм «Робимо Україну сильнішою»
Нагадайте дітям, що захист України – це обов’язок кожного громадянина. Головне – досягати порозуміння та вміти об’єднуватися задля досягнення спільної мети. Щоб учні краще це зрозуміли, запропонуйте їм об’єднатися у 4 команди. Кожна з них має розглянути основоположні принципи, які допоможуть Україні стати ще сильнішою та успішнішою. Діти мають подивитися на ці питання з точки зору політиків, журналістів, військових та вчителів.
Кожна команда матиме до 7 хвилин на те, щоб сформулювати по 5 принципів. Після цього за 3 хвилини члени кожної команди обирають 2-3 найкращі ідеї. Далі – капітани мають презентувати ідеї кожної групи для всіх учасників мозкового штурму. І нарешті, спільними зусиллями, діти мають обрати 4 найкращі принципи та створити відповідну пам’ятку (наприклад, на ватмані).
Бажаєте дізнатись більше про сучасні підходи до організації виховної роботи з учнями? Долучайтесь до нашої спільноти та слідкуйте за анонсами!
Щоб залишити свій коментар, необхідно зареєструватись.