Добірка сайтів та додатків, використання яких дозволить розвивати уяву, логіку та системне мислення.

Надати знання – це вже не про українську шкільну освіту сьогодення. В умовах інформаційного суспільства перед сучасною школою стоять ширші задачі – виховати творчу особистість та навчити критично мислити, відокремлюючи корисну і відсіюючи зайву інформацію.

Учень сучасної школи має не просто отримати знання згідно з навчальними програмами, а передусім – навчитися вчитися. Тому на уроках доцільно приділяти більше уваги не просто напрацюванню навички механічного запам'ятовування, а розвитку гнучкості мислення та творчого переосмислення отриманих знань. А цьому якнайкраще сприяють різнотипні завдання на тренування логіки.

«Ребуси українською»: розважальний сайт

«Ребуси українською» – сайт, де представлена добірка найрізноманітніших ребусів з відповідями для дітей і дорослих. Ресурс оцінять шанувальники головоломок, логічних ігор та загадок. До того ж, цей сайт надає можливість створювати ребуси онлайн.

Онлайн згенерований ребус за прислів’ям «Не було б щастя, так нещастя помогло»

Чия розробка:

Ресурс було створено у 2013 році, проект є некомерційним. Сайт українськомовний, а також адаптований російською та англійською мовами.

Як це можна використати:

Сервіс інтернет-ресурсу надає можливість розгадувати ребуси за певною тематикою (предметні або спеціалізовані), за обраним типом (звичайні чи математичні) та генерувати їх онлайн. У межах сайту також представлена довідкова інформація щодо правил побудови власноруч та історії ребусів, в окремих розділах містяться онлайн-ігри та загадки.

Усі головоломки поділені на три вікові групи: для дітей (до 10 років), школярів та дорослих. У залежності від групи складність головоломок підвищується та використовуються відмінні образи.

 

Математичний ребус

Приклад вирішення математичного ребусу План+План=Дача, якщо Ч=5

Отже, однакові цифри позначені однаковими буквами, різні цифри – різними.

При вирішенні виходимо з того, що П < 5, бо всі числа чотирьохзначні. П ≠ 0, Д ≠ 0, бо перша цифра числа не може дорівнювати нулю. А – парне, бо сума будь-яких однакових Н дає парне А.

Ч = 5, тому за перехід через десяток А = 2, а Н = 6 і Л = 1.

Д – парне, бо немає переходу через десяток. Д ≠ 0, Д ≠ 2, Д ≠ 6.

Якщо припустити, що Д = 4, то П = 2 = А, а такий варіант неможливий.

Отже, Д = 8, а П = 4.

4126 + 4126 = 8252.

Відповідь: 8252.

«Реши-Пиши»: цікаві завдання для дітей молодшого та середнього шкільного віку

«Реши-Пиши» –  сайт, в межах якого зібрано понад 3000 завдань різного рівня складності. Кожна задача представляє собою захоплюючий квест, проходячи який, діти отримують знання й навички, що є затребуваними у реальному житті. Використання завдань такого формату особливо актуальне в умовах впровадження нового освітнього стандарту згідно НУШ.

Хоча на сайті зазначено, що всі завдання розраховані на дітей віком від 4 до 10 років, однак окремі з задач можуть бути цікаві й для школярів середніх класів.

Чия розробка:

Проект був створений за ініціативи Сергія Пархоменка та російського видавництва «Банда Розумників» у 2016 році.

 

Приклад завдання на «Реши-Пиши»

Як це можна використати:

Запропонуйте школярам вирішення квестових завдань на уроці для тренування логічного мислення та з метою підтримки їх уваги протягом всього навчального часу.

На сайті містяться готові завдання у 6 розділах за окремими варіантами та відмінними рівнями складності. До кожного типу задач наведений приклад вирішення, інші у категорії вирішуються за аналогічним принципом.

Запропоновані завдання передбачають здійснення маніпуляцій з числами, фрагментами зображень та буквами (кирилицею й латиницею). Для використання матеріалів у класі, їх необхідно роздрукувати (верстка сайту це передбачає).

«Слова зі слова»: гра-головоломка зі складання слів

«Слова зі слова» – пізнавальна гра-головоломка, що стимулює розвиток логічного мислення та сприяє розширенню словникового запасу з української мови.

 

Інтерфейс додатку «Слова зі слова»

Чия розробка:

Застосунок було створено львівською компанією UA-Play, останнє оновлення –

у березні 2018 року.

Як це можна використати:

Використання цього додатку можна запропонувати школярам в якості з цікавого дозвілля.

Відкриваючи один з трьох доступних рівнів гри, необхідно відгадати всі слова, які можна скласти з літер головного (їх кількість показана поряд з наведеним словом). При  цьому варто враховувати, що утворені слова мають бути в однині, в називному відмінку і не бути власними іменами (географічні назви та імена не підходять)

Окрім того, у спеціально вбудованому словнику можна подивитись точне значення вже вгаданих слів з літер основного.

За сумарною кількістю відгаданих слів та часу перегляду реклами, можна відкривати нові рівні. Додатком також передбачена функція підказок, які можна отримати в обмін на бали у грі.

Команда освітнього проекту «На Урок» рекомендує також разом з цим застосунком використовувати додатки «Слова зі значень»  та «Знайди слова».  Обидва ці продукти українськомовні і сприяють розвитку не лише логіки, а й розширенню словникового запасу з української.

«Слово за підказкою»: гра з відгадування слів за асоціаціями

«Слово за підказкою» – російськомовний мобільний додаток, що сприяє розвитку кмітливості. За умовами гри, необхідно відгадати слово за переліком букв та 5 словами-асоціаціями.

Чия розробка:

Застосунок було створено спеціалістами казахської компанії Almond Studio.

Інтерфейс додатку «Слова за підказкою»

Як це можна використати:

Цей додаток можна залучати в якості розважального ресурсу. У грі понад 3000 рівнів складності, на кожному з етапів асоціації все складніші. Однак, у випадку виникнення складнощів, можна скористатися підказками, проте вони у обмеженій кількості (всього 3). Але функціонал додатку передбачає можливість обміняти їх на монети. Вони, в свою чергу, накопичуються за правильні відповіді чи перегляд рекламних відео, але підказки в обмеженій кількості. Тому пропонується придбати додатково монети, або скористатися відповідним ресурсом, на якому відповіді на всі питання знаходяться у відкритому доступі. Його можна використати у випадку виникнення заминки на певному з рівнів.

Команда освітнього проекту «На Урок» рекомендує також разом з цим застосунком використовувати додатки Guess the word (англомовний варіант гри «Слово за підказкою») та «Вгадай логотип».

«Загадки для кмітливих»: розважальний сайт для тренування системного мислення

«Загадки для кмітливих» – сайт, призначений для дітей та дорослих, які захоплюються загадками, ілюзіями, ребусами та головоломками. На ресурсі представлено безліч корисних різнопланових матеріалів!

Чия розробка:

Ресурс було створено у 2006 році, сайт українськомовний та адаптованиний російською.

Як це можна використати:

Запропонуйте учням цікаві завдання, серед представлених на сайті.

Всі матеріали ресурсу систематизовані за такими категоріями:

  • загадки (15 підкатегорій,всього понад 1190 різнотипових символьних, графічних та комбінаційних завдань);
  • ребуси (прості, ребус-слово, ребус-фраза – понад 260);
  • зображення (ілюзії, малюнки-загадки – понад 1300);
  • ігри (судоку, головоломки, веселі ігри - всього 37).

Разом з ресурсом «Загадки для кмітливих» команда освітнього проекту «На Урок» рекомендує використовувати добірку графічних завдань на логіку.

Отже, розвивайте логічне мислення своїх учнів, і сьогоднішні школярі будуть вдячні, що ви не лише допомогли їм опанувати знання з предмету, а навчили мислити!

Підписуйтесь на нас у Telegram https://t.me/naurok
Дякуємо! Ми будемо тримати Вас в курсі!
Поширити у соціальних мережах
facebook viber telegram Twitter
Коментарі

Щоб залишити свій коментар, необхідно зареєструватись.

  1. Бражнік Світлана Євгенівна
    Шановні автори статті, ви дійсно вважаєте, нормально рекомендувати використовувати добірку графічних завдань на логіку на сайті з назвою Мой СССР і відповідної символікою? Я вражена!
  2. Попік Олена Миколаївна
    Дякую, дуже цікавий та корисний матеріал.