Повітря.Досліджуємо властивості повітря.

Про матеріал
Мета: з'ясувати властивості повітря дослідним шляхом; розвивати вміння проводити прості досліди, фіксувати результати, робити висновки, планувати свою діяльність, здійснювати контроль. Гра: " Повідомлення синоптиків". Практична робота: Дослід № 1, № 2, № 3, № 4, № 5 , № 6, № 7, № 8, № 9.
Перегляд файлу

 

 

Тема: Повітря. Досліджуємо властивості повітря.

Мета:  з'ясувати властивості повітря дослідним шляхом; розвивати вміння проводити прості досліди, фіксувати результати, робити висновки, планувати свою діяльність, здійснювати контроль.

 

ХІД УРОКУ

І. Організація класу

Навколишній нас світ

Цікаво пізнавати.

Його загадки й таємниці

Ви готові розгадати?

2. Щоденні новини

 Повідомлення синоптиків

Календар погоди

Повідомлення синоптика:

Сьогодні___ (число)__________ (місяць)_________ (день тижня).

На дворі________ (пора року).

Стовпчик термометру показує ___ (градусів), ________ (тепло/холодно).

Коли в ранці я йшла/йшов до школи небо було _____(ясним, похмурим).

Опади (були/не було)

ІІ. Повідомлення теми та мети уроку

- Скажіть, без яких речовин не може бути життя?  (Без води, їжі, повітря)

- У вас вийшло кілька варіантів відповідей.

- Я поставлю вам ще питання, а відповідь на них допоможе вам визначити тему уроку. 

  •  Куди ступиш — всюди маєш, хоч не бачиш, а вживаєш . 
  • Воно таке велике, що займає цілий світ, воно таке маленьке, що в найменшу щілину зайде.

- Правильно, це ПОВІТРЯ. Так, ми будемо говорити про повітря, його властивості.

Прогнозування роботи.  СВІТЛОФОР  (Учні розфарбовують на зображенні світлофора кружечки наступним чином: я все знаю про повітря – зелений, я дещо знаю про повітря – жовтий, я нічого на знаю про повітря – червоний)

Розповідь вчителя

Наша планета з усіх боків оточена атмосферою. Атмосфера – це повітря, яким ми дихаємо, без якого не можуть жити ні тварини, ні рослини. Ми його не бачимо, тому що воно прозоре, безбарвне. Проте товстий шар повітря, освітлений Сонцем має колір. Блакитне небо над головою і є тим товстим шаром повітря. Повітря не має запаху, смаку, але воно є всюди.

Переконаємось в цьому.

ІІІ.  Основний етап. Практична робота.

Дослід 1 

  • Опустити у воду склянку.
  • Опустити у воду порожню пляшку.
  • Нахилити їх.
  • Опустити у воду шматочок крейди, камінець,

        Що спостерігали? (бульбашки) Бульбашки – це повітря.

        Як ви думаєте, чи є повітря навколо нас? Як в цьому впевнитись?

        Помахати зошитом перед обличчям.

        Що відчула шкіра вашого обличчя?  (легенький вітерець)

        Чому він утворився?  (повітря рухалося)

        Який висновок зробимо?

Висновок: Повітря є скрізь, воно займає увесь простір. Повітря рухається.

Дослід 2 

        Покласти на воду закриту пластикову пляшку.

        Покласти на воду пластикові кульки(2).

        Покласти на воду м’ячик для настільного тенісу.

        Чому всі ці предмети плавають на поверхні? (повітря легше за воду)

        Як ви думаєте, чи можна маленький м’ячик опустити на дно ємкості, не торкаючись його руками? (накрити склянкою або банкою)

Висновок: Повітря легше за воду.

Дослід 3 

        Подивіться на кімнатні рослини. Якого вони кольору? А  стіни? А як ви думаєте, якого кольору повітря?

Висновок: Повітря безбарвне

 

        Ми знаємо, що повітря є скрізь – на вулиці, в кімнаті, у землі, у воді.

        Підніміть зошит, чи бачите ви через нього інші предмети?

        Через стіну ми бачимо сусідній клас?

        А предмети, які знаходяться в класі, ви бачите?

        У класі ми бачимо дошку, парту, стіни, за вікном – будинки, дерева, хмари.

        А чи можемо ми бачити повітря?– Про яку властивість повітря це говорить?

Висновок: Повітря прозоре. Про це свідчить те, що ми бачимо через нього всі навколишні предмети.

        Візьміть соломинку і опустіть її в склянку з водою. Злегка подуйте в соломинку. Що з'явилося? З'являться бульбашки повітря.

Висновок: За допомогою зору повітря все ж можна виявити в деяких випадках.

Дослід 4

        А зараз вдихніть глибоко, що ви відчули?

        Пахне чимось повітря?

   -    Запах ми відчуваємо, коли частинки речовини потрапляють до нас в ніс разом із повітрям.

Висновок: Чисте повітря запаху не має.

 

Можна спробувати повітря на смак?

Вдихніть глибоко його. Яку властивість повітря ми відкриємо?

Висновок: повітря не має смаку

Дослід 5

        Візьміть в руки зошит.  Якої він форми?

        А тепер спробуйте взяти в руки повітря. Вийшло?

        Чи має повітря форму?

 Висновок: повітря не має форми.

        Наповнюють повітрям пакет, повітряну кульку, гумову рукавичку.

        Якої форми зараз повітря в цих предметах?

Висновок: Повітря змінює форму.

Дослід 6 

        Зважимо дві порожні кульки.

        Надуємо одну кульку. Знову зважимо на вагах.

Висновок: повітря має вагу.

Дослід 7

        Візьміть м'яч, стисніть його руками. Вдарте м'ячем об підлогу.

        Що спостерігаєте? Яку властивість повітря виявили?

        Тепер подивіться на ці дві кульки. Яка з них більш пружна? Чому?

        Чи можу я зробити першу кульку такою ж пружною, як і друга? Що для цього потрібно зробити? Правильно, додати повітря.

        Це означає, що повітря можна стиснути. Повітря має пружність. Пружними називають тіла, які після припинення стиснення приймають первісну початкову  форму.

Висновок: повітря  пружне , стискається.

Дослід 8

        На горловину пляшки одягнути повітряну кульку.

        Спочатку занурити пляшку в гарячу воду, а потім в холодну.

Висновок: повітря  здатне розширюватися при нагріванні та стискатися при охолодженні..

Дослід 9

        Зараз я запалю дві свічки.

        Чи можна їх загасити, не дмухаючи на полум'я. (Відповіді учнів).

        Одну свічку накриємо склянкою, а іншу залишимо на відкритому повітрі. Побачимо, що станеться з ними.

        Свічка під банкою згасла, а свічка на відкритому повітрі продовжує горіти. Чому це сталося?

Висновок: повітря необхідне для горіння

IV. Рефлексія

  • Заповнення картки «світлофор» .

V. Підсумок уроку

Вправа « Мікрофон»

- Сьогодні на уроці я дізнався…

- Мені найбільше сподобалося…

- Я запам’ятав …

- Розкажу батькам…

VІ. Домашнє завдання. Виготовлення вітрячка

        На наступних уроках ми дізнаємось про повітря ще багато цікавого.

А зараз спробуємо упіймати вітерець і подружитися з ним.

  • Пояснення порядку виконання роботи вчителем.
  • Самостійна робота учнів.

 

 

 

 

 

docx
Додано
16 березня
Переглядів
74
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку