Повторення вивченого про прикметник

Про матеріал
Урок спрямований на систематизацію знань учнів про значення, граматичні ознаки та роль прикметника в мовленні. Передбачає виконання практичних завдань, що допомагають закріпити вміння визначати розряди, ступені порівняння та правильно вживати прикметники. Сприяє розвитку мовленнєвих навичок і грамотності.
Перегляд файлу

Тема. Повторення вивченого про прикметник

Тип уроку: урок узагальнення і систематизації знань

Форма уроку: інтерактивний урок з елементами гри (до Дня рідної мови)

Мета уроку: повторити і узагальнити знання учнів про прикметник;

закріпити вміння знаходити прикметники в тексті; визначати рід, число, відмінок прикметників;  правильно використовувати прикметники у мовленні;

розвивати мовлення, увагу, мислення, творчі здібності; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати любов і повагу до рідної мови;

формувати естетичне сприйняття слова; створювати позитивну атмосферу на уроці.

Обладнання: картки із завданнями (диференційовані); дерева саду прикметників (квіточки);дерево «Мова» (листочки); картки «Критерії оцінювання», картки  для рефлексії (лампочки – зелена, жовта, червона); презентація.

Очікувані результати: учні зможуть визначати прикметники в реченні;

ставити питання до прикметників; визначати граматичні ознаки прикметників;

використовувати прикметники у власному мовленні; здійснювати самооцінювання.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент (3 хв)

Привітання. Слово вчителя:
     Добрий день, діти! Сьогодні у нас особливий урок, присвячений Дню рідної мови. Відомий американський бізнесмен  Генрі Форд сказав:

«Зібратися разом – це ПОЧАТОК, Триматися разом – це ПРОГРЕС, Працювати разом - це УСПІХ!»

Ми зібралися, тримаємося разом і починаємо працювати. БАЖАЮ УСПІХУ!

  •          З яким настроєм ви прийшли на урок? (криголам)

 

I:\ПРИКМЕТНИК - відкритий урок\Криголам.png


 


 

  •          Цікаво: домашнє завдання всі виконали? Давайте перевіримо (учні зачитують виписані вдома крилаті вислови про мову і свої завдання)

 

 

II. Перевірка домашнього завдання (5 хв): записати 2 крилаті вислови про мову.

  •          3-4 б. – підкреслити прикметники.
  •          5-6 б. – підкреслити прикметники, визначити рід, число і відмінок.
  •          7-9 б. – виписати прикметники, розібрати 2 із них за будовою.
  •          10-11 б. – виписати прикметники, два  із них (на вибір) розібрати як частину мови.

 

Вчитель. Молодці! А тепер давайте перевіримо, що ви запам’ятали про прикметник із попередніх уроків.

III. Актуалізація опорних знань (5 хв)

1.Гра «Правда чи фейк» (із сигнальними картками)

  1. Прикметник означає ознаку предмета.  
  2. Прикметник відповідає на питання який? яка? яке? які? чий?  
  3. Прикметник є службовою частиною мови  
  4. Якісні прикметники можна порівнювати.  
  5. Відносні прикметники утворюють ступені порівняння.  
  6. Присвійні прикметники відповідають на питання чий?  
  7. «Мамин»  -  це присвійний прикметник.  
  8. «Дерев’яний» -  це якісний прикметник.   (це відносний)
  9. «Теплий» - це відносний прикметник.   (це якісний)

10.«Найтепліший» - це найвищий ступінь.  

    11.Усі прикметники мають ступені порівняння.  

    12.«Найбільш цікавий» - це складена форма найвищого ступеня.  

    13.«Зимовий» має ступені порівняння.  

    14.«Добрий — добріший — найдобріший» — правильний ряд.  

 

 Ми повтори все, що знаємо про прикметник - одну з найкрасивіших частин мови. Цю частину мови  можна назвати МОВНИМ СТИЛІСТОМ, адже  він  робить наше мовлення яскравим, образним і виразним

IV. Повторення і узагальнення знань

Подивіться на дошку (на дошці прикріплене дерево, але без листочків.)

      Ось росте величне й міцне Дерево «Мова». Його коріння сягає глибин історії - це традиції, пісні, звичаї нашого народу.  Стовбур - це сам народ: стійкий, незламний, той, що крізь віки зберіг рідне слово. А гілки - це нові покоління, що тягнуться до світла, розквітають і наповнюють мову новим життям.

      Поки живе коріння - не зламається стовбур. Поки міцний стовбур - шумітиме крона. А поки ми бережемо й любимо рідну мову - житиме й розквітатиме наше Дерево. Адже мова - це не просто слова, це наша пам’ять, наша сила, наша душа.

  1.    Завдання «Комплімент українській мові» (3 хв)

Зробімо разом наше дерево міцнішим, кращим, озеленимо його, написавши на листочках комплімент нашій мові. (учні пишуть на листочках епітет до слова «МОВА»)    (  рідна,  солов’їна, мелодійна, дзвінка, співуча,  ніжна,  барвиста, чарівна, незламна,  вічна,  жива,  могутня,  багата,   глибинна,  мудра, калинова,  пісенна, крилата, світла, щира, духмяна, чиста).

  1.    Мовний стиліст  (5 хв)

Прикметник можна назвати МОВНИМ СТИЛІСТОМ, адже  він  робить наше мовлення яскравим, образним, виразним, багатим, живим.

(пропоную учням 5 речень без прикметників, вони мають поширити речення прикметниками і зробити висновок, що прикметник робить наше мовлення виразним, образним,  яскравим).

  1. Урок розпочався.
  2. Я розгорнув (розгорнула)  зошит.
  3. У мене є думка.
  4. Я чекаю від уроку результату.
  5. Ми будемо повторювати прикметник.

 

  1.     Весняна фізхвилинка (3 хв)     https://www.youtube.com/watch?si=NB9i-PdZvbV7qLqO&v=tMkybkWPkA0&feature=youtu.be

 

  1.     Сад Прикметника ( 5 хв)  (на дошці – 5 дерев із листям, але без квіток)

- Перед вами - вазочка із квітами. На кожній квіточці написані ступені порівняння. Ваше завдання: уважно прочитати слово на квітці.
Якщо воно написане правильно - прикріпіть квітку на дерево.
Якщо написано неправильно (помилково утворений ступінь порівняння) – покладіть у кошик для «пустоцвітів».

Після того, як усі квітки будуть на дереві, ми перевіримо, чи «розквітло» наше дерево правильними словами.

 

  1.    Робота у групах (10 хв) (картки) – 1.Експерти, 2.Стратеги, 3.Практики, 4.Мислителі. (групи створені за рівнями оцінювання)

1.Експерти (10-12 б.)         «Малюю мову словами»

Опишіть українську мову так, ніби це:

квітка       річка           пісня          веселка

Напишіть 5–7 речень, використовуючи якомога більше  прикметників. Порахуйте їхню кількість.

 

2.Стратеги (7-9 б.)   «Прикметниковий віночок»

Завдання:
Доберіть по 3 прикметники до слів:

слово - …            пісня - …                  Україна  -…

Після цього складіть 3  речення, використавши дібрані прикметники, вкажіть розряд прикметника, рід та відмінок.

 

3.Практики (4-6 б.)    Мовний квест «Прикметник навколо нас»

Знайдіть у класі 5 предметів і запишіть до кожного 2-3 прикметники.

Наприклад:   зошит — новий, охайний, гарний.

 

4. Мислителі (3-4 б.)  «Додай прикметник»

Допиши по одному слову.

__________ мова.

__________ слово.

__________ пісня.

__________ Україна.

(Підказки: гарний, рідний, співучий, красивий). Якщо зможете, придумайте 1-2 речення.

 

V. Рефлексія (3 хв)   Вправа «Закінчи речення»:

- Сьогодні на уроці я дізнався…
- Мені було цікаво…
- Мені сподобалося…
- Тепер я знаю, що прикметник…

- Урок був …  (цікавий, веселий, пізнавальний)

 

VI. Підсумок уроку (2 хв)

Бесіда:

  •          Що повторили сьогодні?
  •          Для чого потрібен нам прикметник?

Слово вчителя. Сьогодні на уроці ми  переконалися, що прикметники роблять нашу мову красивою, образною і живою. Бережіть і любіть рідну мову!

 

VII. Самооцінювання  (3 хв) (картки)

VIII. Домашнє завдання (2 хв) (із пісні "Батьківська мова "( Муз. Н. Гураль,

 сл. А. Бінцаровської)  виписати  прикметники, визначити їх розряди.)

 

 

docx
Додано
9 квітня
Переглядів
98
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку