Повторення вивченого про прикметник. Роль прикметників у мовленні

Про матеріал
Систематизувати та узагальнити знання учнів про прикметник як самостійну частину мови; удосконалювати уміння й навички визначати морфологічні ознаки та синтактичну роль прикметників, навички використання прикметників в усному та писемному мовленні; розвивати й збагачувати словниковий запас, творчу уяву, образне й логічне мислення, пам'ять, спостережливість, творчість, уяву; формувати позитивне ставлення до навчання; виховувати любов до Батьківщини та до рідної мови.
Перегляд файлу

Тема уроку:   Повторення  вивченого про прикметник. Роль прикметників у мовленні.

Мета уроку:

систематизувати та узагальнити знання учнів про прикметник як самостійну частину мови; удосконалювати уміння й навички визначати морфологічні ознаки та синтактичну роль прикметників, навички використання прикметників в усному та писемному мовленні;

розвивати й збагачувати словниковий запас, творчу уяву, образне й логічне мислення, пам'ять, спостережливість, творчість, уяву;

формувати позитивне ставлення до навчання;

виховувати любов до Батьківщини та до рідної мови.

Обладнання: підручник, презентація до уроку, дидактичний матеріал, відеоролик.

Тип уроку: урок повторення, узагальнення і систематизації вивченого.

 

ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. Організаційний момент.

Емоційна підготовка учнів до роботи на уроці

- Добрий день, діти. Скажіть, будь ласка, чи вам подобається чути приємні слова на свою адресу?

- Це, наприклад, компліменти. Зробити комплімент- це значить назвати людину приємним словом, похвалити за щось добре. Для того щоб налаштуватись на роботу, я пропоную наш урок розпочати саме з компліментів.

-Ви у мене всі розумні, кмітливі, уважні, дотепні.

Слово вам. Моя однокласниця… Мій однокласник…

(рішучий, уважний, щирий, чесний, веселий, люб’язний, серйозний, чемний, ввічливий, усміхнений, гостинний, безтурботний, загадковий, сміливий, чуйний, привітний, щедрий, наполегливий, доброзичливий, безпосередній, енергійний, цікавий, спокійний, життєрадісний, бадьорий, відкритий, добрий, запальний, добродушний, товариський, ласкавий, дотепний, розумний, мрійливий, кмітливий, спокійний, працьовитий, охайний).

 

ІІ. Оголошення теми та мети уроку.

Мотивація навчальної діяльності учнів

- Скажіть, діти, а слова якої частини мови ви використали у компліментах? (Прикметники)

- Отже, сьогодні на уроці ми повторимо й підсумуємо матеріал про цю частину мови. Розгорніть зошити та запишіть дату і тему уроку: «Повторення  вивченого про прикметник. Роль прикметників у мовленні».

 

- Епіграфом нашого уроку стануть слова:  

Як парость виноградної лози, плекайте мову.

М.Рильський

Вправа «Очікування»

- А щоб урок був успішним, треба визначити, чого ж ви очікуєте від роботи на уроці. Лютий – це останній місяць зими. Всі ми сумуємо за яскравим сонечком. І ось таке сонечко є на нашому екрані. Але чого в ньому не вистачає? Правильно, промінчиків.

- Продовжіть речення:

Від цього уроку я очікую знати…; уміти….

Знати:

- визначення прикметника; групи прикметників за значенням, їх творення;

 -ступені порівняння прикметників; повні і короткі форми;

  -прикметники м’якої і твердої груп; творення прикметників.

Уміти:

- знаходити прикметники; правильно їх писати; використовувати у мовленні.

Діти називають свої очікування.

 

- Я бажаю вам отримати сьогодні лише бали достатнього і високого рівня.

 

ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

Сьогодні ми ще раз із вами побуваємо в прекрасній, чудовій країні, що так збагачує нашу мову.

  •          Як називається ця країна? (Морфологія)
  •          Кого з мешканців добре знаємо? (Іменник)
  •          Відгадайте загадку:

Перший варіант

Хустина, клубок;

По хустині катається, людям усміхається.

Другий варіант

Блакитна хустина, жовтий клубок;

По хустині катається, людям усміхається.

    (Небо і сонце)

 

«Мікрофон» (бесіда з учнями)

  •          Чому складно відгадати перший варіант загадки?
  •          Які слова допомогли у другому варіанті?
  •          До якої частини мови належать ці слова?
  •          Чи можемо ми обійтись у мовленні без прикметників? Чому?

 

Отож, пригадаємо з вами, що ми знаємо про прикметник.

 

1. Вправа «Незакінчене речення».

  •      Прикметник – це…
  •      Прикметники змінюються за …
  •      У прикметниках, ужитих у множині, рід …
  •      Початкова форма для прикметника є…
  •      У реченнях прикметник найчастіше є…

 

2. Вправа «Перевір свої знання».

Спишіть. Підкресліть усі члени речення, випишіть прикметник і розберіть його як частину мови.

Любіть Україну у сні й наяву, вишневу свою Україну.

(Володимир Сосюра)

Вишневу (Україну) – прикм., поч.ф. – вишневий, що?, якісн., жін.р., одн., Зн.в., повна ф., стягн., тверда гр., означення.

 

ІV. Узагальнення та систематизація вивченого.

1. «У творчій майстерні письменника» (робота з текстом).

Завдання: поширити текст прикметниками. Визначити рід, число, відмінок прикметника.

Україна

Україна – це … води і … зорі, … сади, … хати, лани … пшениці, … та … ріки. Україна - … вінок із рути і барвінку. Немає в світі країни, … і … за Україну. Це … земля.

Перевіримо. А тепер порівняємо з оригіналом.

 

Україна

Україна – це тихі води і ясні зорі, зелені сади, білі хати, лани золотої пшениці, медовії та молочнії ріки. Україна – розкішний вінок із рути і барвінку. Немає в світі країни, ріднішої і красивішої за Україну. Це батьківська земля.

Саме такими чудовими словами описав український письменник Степан Васильченко свій рідний край.

 

- Які це  форми прикметника – медовії, молочнії?

- Які форми прикметників ще ви знаєте?

D:\документы\Мои документы\Атестація\Прикметник\Рисунок5.png

2. Лінгвістична розминка (весела руханка).

        Учні стають біля парт. Присідають, коли вчитель називає прикметники  короткої форми, піднімають руки вгору, коли чують прикметники повної стягненої форми, руки на пояс – повної нестягненої форма.

           

Золота, ясен, зеленеє, жовті, чорнії, повен, чисте, сизії,  зелен, молодая, дрібен, вечірняя, світла, красен, гарне, хорошії.

 

Форми прикметників

Коротка

Повна стягнена

Повна нестягнена

ясен

золота

зеленеє

повен

жовті

чорнії

зелен

чисте

сизії

дрібен

світла

молодая

красен

гарне

вечірняя

 

 

хорошії

 

3. «Хмаринка слів».

Ви дуже кмітливі та енергійні. Отже, спробуємо з вами трохи порозважатись та разом пригадаємо групи прикметників за  значенням.

Дайте коротку характеристику кожній групі прикметників.

D:\документы\Мои документы\Атестація\Прикметник\Рисунок2.png

Молодці, я впевнена, що з наступним завданням ви впораєтесь із великим задоволенням.

Завдання. Перед вами хмаринка зі слів. У ній перемішалися                                          9 прикметників. Ваше завдання: відшукати прикметники та розподілити їх за трьома розрядами.

 

Правильна відповідь

Якісні: теплий, рідний, веселий.

Відносні: весняний, український, волошковий.

Присвійні: батьків, неньчин, солов’їний.

D:\документы\Мои документы\Атестація\Прикметник\хмаринка слів.jpg

4. «У світі ребусів».

Я думаю, що кожен із вас любить розв’язувати ребуси, кросворди, логічні завдання. Це дуже цікаво та захопливо.

Пропоную вам сьогодні теж трохи погратися та розв’язати декілька ребусів.

D:\документы\Мои документы\Атестація\Прикметник\ніжний 2.png

НІЖНИЙ

D:\документы\Мои документы\Атестація\Прикметник\легкий.png

ЛЕГКИЙ

D:\документы\Мои документы\Атестація\Прикметник\дорогий.png

ДОРОГИЙ

МУДРИЙ

 

Але у нас урок української мови, тому ми трохи ускладнимо завдання.

  •          До якої групи за значенням належать усі відгадані прикметники? (якісні)

Утворіть усі можливі ступені порівняння від зашифрованих прикметників.

 

Правильні відповіді

  1.               Ніжний – ніжніший, більш ніжний, найніжніший, найбільш ніжний.
  2.               Легкий – легший, більш легкий, найлегший, найменш легкий.
  3.               Дорогий – дорожчий, більш дорогий, найдорожчий, найменш дорогий.
  4.               Мудрий – мудріший, більш мудрий, наймудріший, найбільш мудрий.

 

5. «Відремонтуй слова» (орфографічна хвилинка).

Ці слова потребують вашої допомоги. Виправте помилки і запишіть правильно.

Висший, темносиній, гаєвий, Ольгин, запоріжський, преміський, Андрієв, жовто-гарячий, височений, дорощий, Сергіїн, народно-пісений, Світланів, героічний, грушовий, мовнолітературний.

 

Перевірка написаного. Пояснення орфограм.

Вищий, темно-синій, гайовий, Ольжин, запорізький, приміський, Андріїв, жовтогарячий, височенний, дорожчий, Сергіїв, народнопісенний, Світланин, героїчний, грушевий, мовно-літературний.

 

6. «Музичні враження».

Діти, ми з вами подружилися з прикметником? Якщо так, то подумайте, яку мрію має прикметник? (Прикрашати мову, збагачувати її, бути неперевершеним художником слова).

21 лютого відзначають Міжнародний день рідної (материнської) мови.

Історія свята, на жаль, має дуже трагічний початок. 21 лютого 1952 року у Бангладеші влада жорстоко придушила демонстрацію протесту проти урядової заборони на використання в країні бенгальської мови. Відтоді цей день у Бангладеші став днем полеглих за рідну мову.

Минуло багато років. Аж у жовтні 1999 року на Тридцятій сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО в Парижі було запроваджено Міжнародний день рідної мови як привід для роздумів та зосередження уваги на питанні про «підтримку мовного та культурного різноманіття та багатомовності». Починаючи з 21 лютого 2000 року, цей день відзначають і в Україні.

- А що для вас  наша українська мова? Яка вона? Наведіть прикметники – означення.

Послухайте  пісню про мову. Випишіть прикметники, якими автори пісні характеризують мову.

Які з них вам сподобались найбільше? Яка головна думка пісні?

 

Прикметники:

барвінкова, дзвінка, веселково-ніжна, лебедина, калинова, дивна, загадкова, лагідна, святкова, рідна, пустотлива, грайлива, мелодійна, легка, сонячна, проста, морозно-сніжна.

 

V. Підбиття підсумків уроку.

Наш урок добігає кінця, висловіть свої враження від уроку, опишіть його за допомогою прикметника. Який він був?

 Цікавий, Творчий, Корисний, Пізнавальний, Добрий

Продовжити речення:

Сьогодні на уроці я…

- дізнався…

- пригадав …

- навчився…

- потренувався…

- запам’ятав…

  • Оцінювання учнів учителем.

 

VІ. Домашнє завдання:

  • Повторити правила §§ 26-36.
  • Написати есе* на тему: «Як парость виноградної лози, плекайте мову», використовуючи прикметники різних розрядів і форм.

* Есе – це невелике за обсягом (5-7 речень) висловлення, що передає думки й почуття автора з приводу певного явища чи події. Цінність есе – у щирості, самостійності й оригінальності думок.

1

docx
Додано
20 лютого 2025
Переглядів
325
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку