Уроку з української мови №_______Дата_______ 5 клас
Тема Повторення вивченого з теми: «Фонетика. Графіка. Орфоепія.Орфографія Звуки мови й звуки мовлення»
Мета: повторити та поглибити, узагальнити, систематизувати знання учнів з фонетики, орфоепії, графіки, орфографії; розвивати пам’ять, логічне мислення, вміння систематизувати вивчений матеріал; виховувати старанність у навчанні, любов до природи, до рідного слова пізнавальний інтерес до мови. розвивати вміння передавати слова звукописом, правильно їх вимовляти і писати, розвивати слухову та зоровупам’ять, кмітливість, словниковий запас, увагу, технологічне мислення, культуру мовлення.
Обладнання: тести, таблиці зі схемою маршруту, роздатковий матеріал, мультимедіа.
Тип уроку: урок узагальнення й систематизації вивченого (урок – подорож).
Хід уроку
І. Організаційний момент
1. Емоційне налаштування на урок
Ну-мо, діти, підведіться!
Всі приємно посміхніться,
Продзвенів уже дзвінок –
Починаємо урок!
-Діти, вдивляючись у ваші допитливі очі, впевнена, що на уроці ми встигнемо зробити багато, а для цього нам потрібно отримати сонячний заряд бадьорості. Потріть долоньки. Відчуйте, як вони зігрівають вас своїм теплом. Подаруйте його сусідові. Нехай тепло, доброта, щедрість вашої душі зігрівають тих, хто поруч. І разом ми поринемо у чарівний та цікавий світ рідної мови. Давайте візьмемо з собою старанність, охайність, увагу, активність та гарний настрій.
ІІ. Оголошення теми й завдань уроку
Учитель. Підсумковий урок ми проведемо як захоплюючу подорож, де на нас чекатимуть різні перешкоди. А щоб подолати їх, треба добре знати вивчені правила з фонетики, орфоепії, графіки.
Читаємо придорожні гасла:
Пам’ятай правила!
Грамотно пиши!
Висловлюйся зв’язно!
Будь привітним!
Очікування від уроку
Що знаємо, що хочемо дізнатися.
Наша мова надзвичайно прекрасна, і тому ми не маємо права знати її погано.
І коли ми виконаємо всі запропоновані завдання на станціях, то дістанемось кінцевої зупинки. А що нас чекатиме там, ми і дізнаємось вкінці подорожі.
А як називатимуться наші станції-зупинки, ми дізнаємось з хмаринок, які я вам наразі роздам. На хмаринках будуть написані різні слова, а ви повинні знайти і назвати тільки розділи мовознавства. (вчитель роздає хмаринки зі словами «Фонетика, Графіка, Орфоепія. Орфографія»)
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів. Розминка
Перевірка засвоєння теоретичного матеріалу
1. «Питання з бочки»: - Що вивчає фонетика?
- Чим відрізняються у вимові голосні звуки від приголосних?
- Що вивчає графіка?
- Що вивчає орфоепія?
- Що вивчає орфографія?
- Скільки букв в українському алфавіті?
- Назвіть букви, що позначають два звуки?
- Яка буква не має звуку?
- Скільки голосних звуків в українській мові?
ІV. Узагальнення і систематизація умінь і навичок
Станція «Фонетика».
1. Ворота грамотності https://learningapps.org/display?v=ptv8tabht01 (кількість букв та звуків)
А) Подані слова записати фонетичною транскрипцією, визначити кількість букв і звуків. Яструб, сьомий, дзвінок, щільний
Б) Із поданих слів вибрати і підкреслити ті слова у яких букви я, ю, є позначають два звуки. https://learningapps.org/3331183(один чи два звуки)
Юний, люд, єнот, синє, армія, сяйво, мільярд, ллє, ряд, ясен, мужнє, в’юн, воїн, юнга, переляк, їду.
2. Тенета помилок Відредагувати текст (робота біля дошки)
Пісьня, у будьці, вьються, дощь, село, пшениця, лигенда, бур’як, бур’ян, св’ято, обігти, дений, радісттю, кров’ю, день й ніч, тона, Голандія, голландець, віла, Париж, Атлантида Станція « Графіка»
Знайти слова, які стоять не в алфавітному порядку:
«Алфавітні хащі»
Робота в групах
1. Альбом, груша, фарби, олівець, пензель;
2. Апельсин, вишня, малина, груша, слива;
3. Буряк, капуста, огірок, перець, помідор;
4. Фіалка, волошка, кульбаба, пролісок, ромашка;
5. Йорж, окунь, карась, сом, щука.
Фізкультхвилинка.
Встаньте, діти, посміхніться,
Вліво, вправо поверніться.
Нахиліться, розігніться. (Двічі)
Руки вгору піднімайте.
Піднімайте, опускайте. (Двічі)
Дуже добре, всі сідайте.
Болото м’якого знака і Трясовина м’яких приголосних
Дайте відповідь на питання:
Чому м’який знак говорить про себе так?
Я один в сім’ї такий.
Кажуть, надто вже м’який,
Хоч мовчун, та не дивак.
В слові я не зайвий знак.
А тепер плескайте в долоні, якщо дані слова в давальному відмінку пишуться з м’яким знаком.
Донька, дочка, полька, бджілка, нянька, лялька, сопілка, жінка, футболка, ніченька, зірка, зіронька, ненька, сонце. Кам’яна перешкода.
Відгадайте, хто міг це написати на камені.
Я такий же, як знак розділовий,
І відомий шкільній дітворі.
Та в словах української мови
Я пишусь не внизу, а вгорі.
Спробуй лиш написати ім’я –
Зразу стану потрібним і я.
(Апостроф)
https://learningapps.org/3132951(апостроф)
Станція «Орфоепія»
Нам необхідно дізнатися, як звати начальника охорони, а потім виконати його накази.
Хто про себе так говорить?
Я всесильний, я могутній,
Хай признаються присутні,
Що в країні Фонетичній
Я на службі довговічній.
Славний радник королеви
У палаці кришталевім.
Словам значення міняю,
Словоформи обираю.
Буде мука чи мука –
Визначить моя рука.
Води є, нема води:
Розберись і розсуди,
Чи важливий я, чи ні
В фонетичній стороні
Учитель. Отже, це полковник Наголос і за його наказом ми виконуємо наступне завдання. Об'єднайтеся, будь ласка, в пари і розставимо правильно наголоси.
Алфавіт, випадок, гарячий, фольга, олень, козак, Україна, загадка, дошка, завдання, вірші, одинадцять.
V. Підсумок уроку
Вчитель: Орфограма:
А я горда дама,
Королева Орфограма.
Через оцінки щоб не ридати,
Вивчіть всі правила, як писати:
Можеш форму поміняти,
Можеш інше слово взяти,
Аби родичем було
І тобі допомогло.
VІ. Домашнє завдання
Скласти тестові завдання за вивченими темами.
Тестові завдання
1. Знайдіть слово, у якому буква «я» позначає два звуки:
А) гарячий;
Б) надвечір’я;
В) дозволяти;
Г) трясовина;
Д) сяйво.
2. Знайдіть слово, у якому всі приголосні сонорні:
А) милий;
Б) вічний;
В) зірка;
Г) слово;
Д) країна.
3. У якому слові всі приголосні глухі?
А) інститут;
Б) приказка;
В) пташка;
Г) столиця;
Д) осінь.
4. Знайдіть слово, у якому «дж», «дз» позначають два звуки:
А) джентльмен;
Б) джерело;
В) дзьобати;
Г) підзаголовок;
Д) бджоляр.
5. Знайдіть слово, у якому всі приголосні дзвінкі:
А) пожежа;
Б) зубр;
В) будинок;
Г) судця;
Д) здогад.
6. Знайдіть слово, у якому кількість букв збігається з кількістю звуків:
А) ієрогліф;
Б) салют;
В) дзвінок;
Г) кухоль;
Д) останній.
7. Знайдіть слово, яке пишеться з буквою «ґ»:
А) ..атунок;
Б) ..алерея;
В) ..убернатор;
Г) ..оризонт;
Д) ..ротеск.
8. Знайдіть слово, у якому наголошується другий склад:
А) грошей;
Б) вітчим;
В) одинадцять;
Г) спина;
Д) курятина.
9. Знайдіть рядок, у якому в усіх словах букви «я», «ю», «є» позначають один звук:
А) юшка, балтієць, ілюзія, ділянка, буряковий;
Б) комісія, завдання, яхта, юридичний, валюта;
В) бюрократ, вдячність, малюнок, льодяний, калькулятор;
Г) категорія, маєток, пояснювати, ключовий, верхів’я;
Д) бюлетень, якісний, кучерявий, флюгер, слюсар.
10. Знайдіть рядок, у якому в усіх словах приголосні сонорні:
А) вілла, рулон, рілля, нора, умовний;
Б) козак, море, туманність, ліра, молодий;
В) орден, спросоння, рідний, лінія, мирний;
Г) воля, олень, лимон, морква, норма;
Д) лояльний, мовленнєвий, калина, юний, луна.
11. Знайдіть рядок, у якому в усіх словах приголосні глухі:
А) фіалка, океан, життя, блакить, сипати;
Б) каша, чесність, вантаж, нарешті, стілець;
В) шепотіти, хустка, афіша, сушити, тітка;
Г) посуха, пригода, берегти, легенда, іграшка;
Д) тихо, спека, шукати, падати, домівка.
12. Знайдіть рядок, у якому в усіх словах приголосні дзвінкі:
А) губи, ґедзь, діжка;
Б) дуб, одужати, гудзик;
В) залоза, грунт, газон;
Г) з’їзд, жабо, зуби;
Д) жаба, зебра, журба.
https://learningapps.org/600416( з,с)
https://learningapps.org/543996 (правопие,и)
https://learningapps.org/3132951(апостроф)
https://learningapps.org/3331183(один чи два звуки)
https://learningapps.org/display?v=ptv8tabht01 (кількість букв та звуків)
Фонетика
Графіка
Орфоепія
Орфографія
Болото м’якого знака і Трясовина м’яких приголосних
1. Ворота грамотності https://learningapps.org/display?v=ptv8tabht01 (кількість букв та звуків)
А) Подані слова записати фонетичною транскрипцією, визначити кількість букв і звуків. Яструб, сьомий, дзвінок, щільний
Б) Із поданих слів вибрати і підкреслити ті слова у яких букви я, ю, є позначають два звуки. https://learningapps.org/3331183(один чи два звуки)
Юний, люд, єнот, синє, армія, сяйво, мільярд, ллє, ряд, ясен, мужнє, в’юн, воїн, юнга, переляк, їду.
2. Тенета помилок Відредагувати текст
Пісьня, у будьці, вьються, дощь, село, пшениця, лигенда, бур’як, бур’ян, св’ято, обігти, дений, радісттю, кров’ю, день й ніч, тона, Голандія, голландець, віла, Париж, Атлантида
3.Розставимо правильно наголоси.
Алфавіт, випадок, гарячий, фольга, олень, козак, Україна, загадка, дошка, завдання, вірші, одинадцять.
1. Ворота грамотності https://learningapps.org/display?v=ptv8tabht01 (кількість букв та звуків)
А) Подані слова записати фонетичною транскрипцією, визначити кількість букв і звуків. Яструб, сьомий, дзвінок, щільний
Б) Із поданих слів вибрати і підкреслити ті слова у яких букви я, ю, є позначають два звуки. https://learningapps.org/3331183(один чи два звуки)
Юний, люд, єнот, синє, армія, сяйво, мільярд, ллє, ряд, ясен, мужнє, в’юн, воїн, юнга, переляк, їду.
2. Тенета помилок Відредагувати текст
Пісьня, у будьці, вьються, дощь, село, пшениця, лигенда, бур’як, бур’ян, св’ято, обігти, дений, радісттю, кров’ю, день й ніч, тона, Голандія, голландець, віла, Париж, Атлантида
3.Розставимо правильно наголоси.
Алфавіт, випадок, гарячий, фольга, олень, козак, Україна, загадка, дошка, завдання, вірші, одинадцять
1. Ворота грамотності https://learningapps.org/display?v=ptv8tabht01 (кількість букв та звуків)
А) Подані слова записати фонетичною транскрипцією, визначити кількість букв і звуків. Яструб, сьомий, дзвінок, щільний
Б) Із поданих слів вибрати і підкреслити ті слова у яких букви я, ю, є позначають два звуки. https://learningapps.org/3331183(один чи два звуки)
Юний, люд, єнот, синє, армія, сяйво, мільярд, ллє, ряд, ясен, мужнє, в’юн, воїн, юнга, переляк, їду.
2. Тенета помилок Відредагувати текст
Пісьня, у будьці, вьються, дощь, село, пшениця, лигенда, бур’як, бур’ян, св’ято, обігти, дений, радісттю, кров’ю, день й ніч, тона, Голандія, голландець, віла, Париж, Атлантида
3.Розставимо правильно наголоси.
Алфавіт, випадок, гарячий, фольга, олень, козак, Україна, загадка, дошка, завдання, вірші, одинадцять
«Алфавітні хащі»
Робота в групах
1. Альбом, груша, фарби, олівець, пензель;
2. Апельсин, вишня, малина, груша, слива;
3. Буряк, капуста, огірок, перець, помідор;
4. Фіалка, волошка, кульбаба, пролісок, ромашка;
5. Йорж, окунь, карась, сом, щука.
«Алфавітні хащі»
Робота в групах
1. Альбом, груша, фарби, олівець, пензель;
2. Апельсин, вишня, малина, груша, слива;
3. Буряк, капуста, огірок, перець, помідор;
4. Фіалка, волошка, кульбаба, пролісок, ромашка;
5. Йорж, окунь, карась, сом, щука.
«Алфавітні хащі»
Робота в групах
1. Альбом, груша, фарби, олівець, пензель;
2. Апельсин, вишня, малина, груша, слива;
3. Буряк, капуста, огірок, перець, помідор;
4. Фіалка, волошка, кульбаба, пролісок, ромашка;
5. Йорж, окунь, карась, сом, щука.
Що вивчає фонетика?
- Чим відрізняються у вимові голосні звуки від приголосних?
- Що вивчає графіка?
- Що вивчає орфоепія?
- Що вивчає орфографія?
- Скільки букв в українському алфавіті?
- Назвіть букви, що позначають два звуки?
- Яка буква не має звуку?
- Скільки голосних звуків в українській мові?