ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО ЗА І СЕМЕСТР - Світ фантазії, мудрості
Мета:
- повторити матеріал, вивчений за І семестр, перевірити рівень засвоєння знань учнів з тем І семестру, уміння застосовувати здобуті знання практично;
- розвивати увагу, пам'ять, образне мислення; збагачувати словниковий запас учнів; формувати кругозір, світогляд;
- виховувати в учнів повагу до однокласників-суперників, прагнення перемоги в чесній боротьбі, бажання допомогти товаришеві; виховувати пошану до багатств української літератури.
ТИП уроку: урок узагальнення й систематизації знань.
Обладнання: ілюстрації-асоціації.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Слово вчителя. Сьогоднішній урок виявить найрозумніших та найерудованіших учнів. Ви змагатиметесь у двох командах, але пам'ятайте:
У змаганні той перемагає,
Хто щирих, вірних друзів має.
Тож пам'ятай про це завжди
І свято дружбу бережи!
Нехай у цьому класі
Бринить веселий сміх,
І щоб команди наші
Потішили нас всіх.
ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
IV. ЗМІСТ РОБОТИ
1. Слово вчителя
Повторимо вивчений матеріал і перевіримо, наскільки сталі ваші знання, ми дуже цікавим способом. Дома ви намалювали або знайшли ілюстрації, які є асоціаціями до вивчених творів. Кожен член команди покаже свою ілюстрацію команді-суперниці. Пам'ятайте: не достатньо лише відповісти, який твір або персонаж було загадано, — потрібно розшифрувати асоціацію. А ще ви отримаєте запитання від мене за тим твором, який буде на ілюстрації. Оцінюватимуть ваші відповіді гості-старшокласники.
2. Проведення гри
Почнемо з розминки. Бал за кожну правильну відповідь отримає команда, яка встигне це зробити першою. А завдання таке: упізнати твір за словом-асоціацією.
- Глечик, зірки. („Про Зоряний ВІЗ”)
- Загадка, пан. („Мудра дівчина”)
- Кущ, полум'я. („Неопалима купина”)
- Ліс, царювання. („Фарбований ЛИС”)
- Хлів, злий дід. („Хуха-Моховинка”)
- Сміх, плач. („Цар Плаксій та ЛОСКОТОН”)
- Окунь, щука («Ох»)
- Лицарство, каша. („Прийом у запорожців”)
- Цар, дядько («Про правду і кривду»)
- Дурень, друг. („Летючий корабель”)
- Сто, рушничок. („Незвичайні пригоди Алі в країні Недоладії”)
3. А тепер у гру вступають ваші ілюстрації-асоціації.
Для вчителя. Під час отримання учнями домашнього завдання на попередньому уроці учитель повинен наголосити на тому, що ілюстрація не повинна розкривати зміст твору, на ній мають бути зображені лише елементи-натяки на твір або персонаж. Наприклад, синя фарба, корона („Фарбований Лис”), хорт, сокіл і кінь („Ох”).
Інформація старшокласників про кількість балів, отриманих командами.
3. Підбиття підсумків гри.
Визначення і нагородження переможців
3. Кросворди
Кросворд до теми «Літературні казки» №1
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
п |
о |
т |
е |
р |
ч |
а |
т |
а |
|
|
|
|
|
|
4 |
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
По горизонталі:
1. Ім’я Хухи з однойменної казки В. Короліва-Старого. (Моховинка)
2. Розмірена мова, що має певний ритм і риму. (Віршована)
3. Назва казки В. Короліва-Старого, де героями є Домовик, дяк. (Потерчата)
4. Прізвище автора казки про Лоскотона. (Франко)
5. Ім’я короля країни Недоладії. (Недороль)
По вертикалі:
7. Ім’я дяка з казки В. Короліва-Старого «Потерчата»
Кросворд до теми «Літературні казки» №2.
|
|
|
|
7 |
|
|
|
|
|
1 |
д |
о |
м |
о |
в |
и |
к |
2 |
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
|
|
|
|
|
По горизонталі:
1. Один з головних героїв казки «Потерчата» В. Короліва-Старого. (Домовик)
2. Прізвище автора повісті-казки «Незвичайні пригоди Алі в країні Недоладії». (Малик)
3. Персонаж казки Василя Короліва-Старого. (Лоскотон)
4. Ім’я письменника Короліва-Старого або Симоненка. (Василь)
5. Опис зовнішності героя. (Портрет)
6. Персонаж повісті-казки Галини Малик. (Аля)
По вертикалі:
7. Ім’я Лиса із казки «Фарбований Лис» (Микита)
4. Питання від команди-суперника.
V. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
1. Прийом „незакінчене речення”
- Мені сподобалося на уроці.
- Я дізнався (-лася).
- Я прочитав (-ла).
- Я згадав (-ла).
- Я висловив (-ла) власну думку.
2. Слово вчителя
Ось і закінчилася наша подорож українською літературою в цьому семестрі. Я впевнена, що у другому півріччі ми відкриємо ще більше таємниць і здобудемо ще більше знань.
VІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Прочитати наступний за програмою художній прозовий твір.