Тема: позакласне читання. С. Черкасенко. «Маленький горбань» - твір про красу і незахищеність людської душі
Мета:
навчальна: продовжувати знайомити учнів із життям і творчістю Спиридона Черкасенка, його твором «Маленький горбань», учити розуміти психологію головного героя та інших персонажів; визначати основну ідею твору;
розвивальна: розвивати вміння вільно й емоційно висловлювати свої думки, виступати від імені літературного персонажа; формувати культуру дискусії;
виховна: виховувати доброту, милосердя, здатність до співпереживання.
Тип уроку за технологією критичного мислення учня – читача.
Обладнання: портрет С. Черкасенка, виставка ілюстрацій до твору, тлумачний словник, ілюстрація до твору Т. Шевченка «І золотої, й дорогої…», матеріали з інтернету про видатних українців з обмеженими можливостями, інтерактивна дошка.
Хід уроку
Учень (демонструє ілюстрацію В. П. Глуздова до поезії Т. Шевченка «І золотої, й дорогої…»)
А іноді така печаль
Оступить душу, аж заплачу.
А ще до того як побачу
Малого хлопчика в селі.
Мов одірвалось од гіллі,
Одно – однісіньке під тином
Сидить собі в старій ряднині.
Ви бачите маленького хлопчика серед розкішної української природи зі створеним власною уявою таємничим світом, у якому, як у добрій казці, немає місця злу й жорстокості. Дитина в полоні фантазії.
Учитель. Сьогодні ми продовжуємо обговорювати життя маленької людини. Під словосполученням «маленька людина» маємо на увазі дитину, яка ще тільки починає пізнавати світ, робити перші самостійні кроки. Доля хлопчика, про якого ми говоритимемо на уроці непроста. Проте, жодні труднощі не можуть зруйнувати в його душі великої доброти й любові до світу. А розповість нам про цього незвичайного хлопчика письменник Спиридон Черкасенко.
Героями багатьох його творів є діти, яких доля покарала сирітством та каліцтвом і водночас нагородила добрим, вразливим серцем. Сьогодні пропоную поговорити про вічні, непідвладні часу цінності – добро, милосердя, красу людської душі – і замислитися над тим, чому в людських стосунках так багато зла.
1. Бесіда
Учитель. Саме ці проблеми безпосередньо чи опосередковано порушує автор в оповіданні « Маленький горбань». Розв’язуючи їх, ви «примірятимете» до себе вчинки героїв і формуватимете власні моральні принципи.
Історія каліки Павлика вже кілька десятиліть хвилює читачів. Сьогодні у вас є змога послухати «автора».
2. Рольва гра
(Заздалегідь підготовлений учень, який виконує роль письменника, сідає посередині класу перед дітьми. Учні ставлять йому запитання про життя С. Черкасенка, його вдачу, уподобання.)
3. Читання вголос із коментуванням окремих епізодів
4. Бесіда
1.Усне малювання
Пригадайте моменти твору, які вам сподобалися найбільше, й усно «намалюйте» їх.
2. Міні – диспут
Висловіть свої думки на тему: «Чи зміг би я пробачити людині, яка заподіяла мені зло?»
Учитель. То яким же змалював письменник Павлика? Візуально уявити хлопчика нам неважко, бо автор кілька разів пише про його зовнішність. Зачитайте портрет Павлика. На які деталі звертається особлива увага? («Страшний химерний горб» і «глибокі, променисті, розумні та сині, як небо, очі»).
Очі – дзеркало душі. Якщо так, то що ви скажете про душу хлопчика з такими очима?
( Учні висловлюють свої думки.)
Павликове каліцтво – це спокута гріхів батька – п’яниці. Та скривджений природою хлопчик виростав добрим і чуйним. Хто виховував його?(Дідусь Антип, який замінив Павлику батька.)
3. Інсценізація уривка (від слів «Ось глянь, дідусю!» до «Дід Антип глянув скоса».)
4. Запитання до учня, який виконував роль дідуся
Учитель. Мама хлопчика проводила з дитиною мало часу, тому що зранку до вечора працювала. Але довгими зимовими вечорами вона всю свою любов і увагу віддавала синові. Зверніть увагу, як мама звертається до Павлика. Випишіть ці звертання. Про що вони свідчать?
5. Інсценування розмови мами з Павликом про казки
6. Запитання до учениці, яка виконувала роль матері
7. Запитання до класу
Учитель. Павлик виростав у атмосфері любові та ласки рідних. Але був усе – таки самотнім. Підтвердьте ці слова текстом.
8. Бесіда
Учитель. Настав час поспілкуватися з Павликом. Його роль виконуватиме не один учень. Можливо, поставивши себе на місце героя, ви краще збагнете його вчинки та характер. Хто вважає, що добре розуміє Павлика?
9. Запитання до учнів
Учитель. Хто хоче побувати в ролі Захарка?
10. Запитання до учня, який погодився виконати роль Захарка
Учитель. Дитина, яка вдома була «синочком», «серденьком», «соколиком», на вулиці чула від хлопців – однолітків лише жорстоке «горбатий». Відчуваючи свою неповноцінність, Павлик уникав гурту, усамітнювався і мріяв. Та того пам’ятного дня трапилася подія, яка все змінила. Захарко знайшов гніздо жайворонка й помітив його, щоб згодом зруйнувати. Поведінка Павлика змінюється. Якою була перша реакція хлопчика? Який аргумент наводить Павлик, коли Захарко погрожує забрати пташенят?
( Учні читають уривок від слів : « А що то ти, горбатий, робиш…» до кінця IV розділу.)
Розправа Захарка була жорстокою. Він люто б’є беззахисного й слабкого Павлика. Щось звіряче й садистське з’являється в хлопця. Автор не шкодує читача , описуючи розлюченого Захарка. Які слова змусили вас здригнутися?
11. Запитання до учня, який виконував роль дідуся
12. Запитання до учениці, яка виконувала роль матері
Учитель. Дідусь вирішив діяти. Що ж він зробив?
(Учні розповідають, як дідусь спіймав Захарка і хотів провчити його.)
13. Бесіда
Довідка. Поетеса Ганна Дущак, яка через помилку лікарів уже багато років прикута до ліжка; поет із Вінниччини Володимир Забаштанський у юності втратив зір і обидві руки, але переміг обставини, став членом Спілки письменників України.
Учитель. Поясніть, як ви розумієте слова С. Черкасенка:
Вони зростуть, мов той бур’ян,
Собі самим і всім на шкоду
І засмітять свій рідний лан,
Чужі й ворожі для народу.
Учитель. Спиридон Черкасенко говорив, що із твору видно, як він ставиться до свого героя.
Бесіда
Оцінювання учнів
Учні обирають геометричну фігуру: трикутник, квадрат, коло. Ці фігури червоного, синього, зеленого кольору.
Учитель. Навчайтеся великому вмінню – дару співпереживання, подавайте руку тим, хто потребує підтримки, не будьте байдужими, бо через мовчазну згоду байдужих чиняться всі злочини на землі. Пильніше придивляйтеся до своїх однолітків, адже серед них є й несправедливо зневажені і кривдники.
Написати твір – роздум про красу зовнішню й красу людської душі.
Підібрати матеріали з інтернету для повідомлення про видатних людей з обмеженими можливостями.