позакласний захід день рідної мови

Про матеріал
Виховувати любов і гордість за рідну українську мову, бажання зберегти її чистоту і красу.
Перегляд файлу

Мета: донести учням інформацію про заснування Міжнародного дня рідної мови,  

             викликати бажання вивчати українську мову, милуватися її красою;       

             прищеплювати і розвивати  почуття патріотизму, національної гордості за мову,

             за тих, хто передав нам у спадок цей неоціненний скарб;

              виховувати любов до рідної мови, бажання досконало її знати

Обладнання: святково прибрана зала, стіл прикрашений українським рушником, на    

                            стінах – вислови про мову, вишивки

Хід заходу

      1.Добрий  день  вам, добрі  люди!

         Хай  вам  щастя-доля  буде,                                                Даша

        Не  на  день  і  не  на  рік,

        А  на  довгий-довгий  вік.

              2.Є  у  нас  предмет  чудовий –

              Урок  української  мови.                                                   Інна

              Ласкаво  просимо  ми  вас

               На  свято  рідної  мови  до  нас!

1. 21 лютого відзначається Міжнародний день рідної мови. Це свято є і спільним, і водночас вузько родинним для людей, яких об`єднала спільна історична доля.    Даша

2. Дарино, а ти знаєш, де і коли народилася традиція святкування Міжнародного дня рідної мови?  Інна

1. Історія свята, на жаль, має дуже трагічний початок.  Даша

2. Що ти маєш на увазі?  Інна

1.Святкуємо ми цей день із присмаком гіркоти. Дату 21 лютого вибрано тому, що саме цього дня 1952 року загинули п'ятеро студентів, які брали участь у демонстрації за надання рідній їм бенгальській мові статусу державної в тодішньому Пакистані, частина якого пізніше стала незалежною державою Бангладеш. Відтоді цей день у Бангладеші став днем  полеглих за рідну мову. Минуло багато років. Аж у жовтні 1999 року на Тридцятій сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО було запроваджено Міжнародний день рідної мови, а починаючи із 21 лютого 2000 року цей день відзначають і в Україні.  Даша

2.Я думаю, всі згодні,  що найбільше і найдорожче добро в кожного народу – це його мова. І коли, як не сьогодні, на весь світ нам вигукнути: «Хай живе рідна мова!» І чуємо, як російською, англійською, італійською, польською нас підтримують люди, які також не дозволяють знецінитися, зникнути мові.  Інна

1.В нас українська мова промениста,

Доступна й лагідна, весела і дзвінка.

Багата, як земля, джерельно-чиста   Даша

І тепла, наче мамина рука.

2.Вона дзвенить у срібному джерельці,

У дивних квітах, у дзвінкій росі.

Вона живе й співа в моєму серці,                               Іна

Її ми дуже любимо усі.

1: Марку, а яку мову ти вважаєш для себе рідною? Даша

2: Звичайно, українську, бо це мова моїх батьків, бабусі, дідуся, мова, якою я розмовляю зі своїми рідними та  друзями.  Марк

1: Цікаво, а для наших  товаришів та і взагалі  учнів нашої школи це питання також є актуальним?  Даша

2.: Звичайно! Про це я можу говорити досить упевнено! І зараз школярі розкажуть нам, чим для них є українська мова.  Інна

Вірші про мову

1.О  мово рідна, ти для нас, як мати,

З тобою відкриваєм  дивосвіт.

І  українською вчимося розмовляти

З колиски самої, з маленьких літ.

                    2.Ми - українці з мовою своєю,

                    У нас держава й мудрий є народ.

                   І поки стежкою ідемо однією,

                   Ми з мовою досягаємо висот.

3.Ми з мовою звемося українці,

Вона нам інформацію несе.

Які б життя не кидало гостинці,

Ми разом з мовою здолаємо усе.

                         4.Народів на землі є так багато,

                     І мова в кожного звучить своя.

                            Для  мене  українська – в  будні  й  свято,

                                        Горджуся тим, що українець я!

5.Учу, звичайно, мову я англійську,

Російську розумію, польську теж...

Мені цікаво знати італійську,

Та найрідніша - українська все ж!

                         6.Бо рідна мова наче рідна мати,

                           Вона завжди пригорне до грудей.

                           Важливо дуже різні мови знати,

                          Та рідна - найрідніша для людей.

 

Цвіти і смійся, рідне слово!                               вероника

У серці щирому звучи!

Моя чарівна, рідна мово,

Лети над світом не мовчи!

 

Всіх нас єднає рідна мова,

 Всіх, хто живе у цім краю.

 Вона прекрасна, світанкова,

Я в ній свою наснагу п'ю

 

Що  значить  для  людини   рідна  мова?

Це квітка  з  надр  священної  землі,

Це найніжніша  пісня  колискова,

Яку  так  люблять  діточки малі.

Як  можна не любити  свою мову?!

Не кане із роками  в  небуття

Те  найдорожче  в  світі перше  слово,

З яким  пройдеш  ти крізь  усе  життя.

І як одна в  людини Батьківщина,

Де  родове зернятко  проросло,

Так  рідна мова лиш одна – єдина,

Хоч  скільки б мов  у  світі  не  було.

 

 

Читець 1.   Наша мати – Україна!
                 Наша мова солов’їна!
Читець 2.   Наша мова – ніжна, ласкава.
                 Наша мова – багата, цікава.
Читець 3.   Наша  мова – квітуча й барвиста
                Наша мова – прекрасна і чиста.
Читець 1    Наша мова , як джерельце, дзюрчить,
                 Наша мова красиво звучить.
Читець 2.   Вивчайте мову українську
                 Дзвінкоголосу, ніжну, чарівну.
Читець  3.   Прекрасну, милу і чудову,
                  Вивчайте українську мову!
 

 

 

 

2:Українці сміялися споконвіку. Загальновідомо, що саме українці – творці найтоншого гумору. Вони сміються відкрито, відколи себе пам’ятають. Час іде, мудра ріка веселих народних усмішок не міліє, талановитих гумористів не меншає. Тож зараз уявіть, що ми опинилися на міському ринку.   аня

Це було позаторік

Та на нашім ринку –

Хотів купити чоловік

Кабанця чи свинку.

Ламав голову Павло

(нелегке це діло)

Нешкідливе щоб було, і щоб добре їло.

І нарешті підібрав:

О! які хороші!

Гаманець мерщій дістав,

Став платити гроші.

  • А з якого ви села? –

Спитав молодицю

Та йому відповіла:

  • Я з села Мельниці.
  • Забирайте їх назад! –

Буркнув незабаром,

  • Я мельницьких поросят

Не візьму й задаром.

Тітка ближче підійшла:

  • То ж назвіть причину!
  • А я з вашого села

Маю вже… дружину.

 

1.Світ захоплюється українською мовою, яка належить до першої трійки наймилозвучніших мов земної кулі. Даша

      2.У 1934 році на конкурсі мов у Парижі українська мова була визнана поряд з французькою і перською як найкраща, найбагатша мова світу. інна

     1.За мелодійністю українська мова займає друге місце серед мов світу, поступаючись лише італійській. І ми пишаємося, що маємо таку мову.  аня

 

Ведуча. Ми — українці. Живемо у вільній не­залежній державі — Україні. Розмовляємо рідною державною мовою. А мова в нас красива і багата, мелодійна і щира, як і душа нашого народу.

Ведучий . Спробуємо переконати своїх ровесників, що мова — це безцінний дар, який треба шанувати, як батька і матір, родину і батьківщину..

(На сцені стіл,на якому вставлено макет вікна поїзда;за столом четверо пасажирів,за трибуною оповідач)

Оповідач. Було це давно,ще за старої Австрії,у далекому 1916 р. У купе вагона 1-го класу швидкого поїзда «Львів – Відень» їхали 4 пасажири: англієць,італієць,німець та українець. Розмови велися навколо різних проблем,нарешті заговорили про мови:чия моя краща й котрій із них належить світове майбутнє.

Англієць.Англія – країна завойовників,мандрівників і мореплавців. Англійська мова – це мова Шекспіра,Байрона Ньютона. Безумовно їй належить світове майбутнє. дима

Німець. Ні в якім разі!Німецька мова – це мова двох великих імперій:Німеччини й Австрії ,які займають більше половини Європи. Це мова філософії,техніки,армії,медицини,це Панове мова Гете,Шиллера,Канта. І тому ,саме вона претендує на світове панування. саша

Італієць.,ви обидва не маєте рації. Італійська мова – це мова сонячної Італії ,мова музики й кохання. Нею написані нетлінні твори Данте,Петрарки,опери Верді,Россіні. Тому італійська мова має бути провідною у світі.   богдан

Українець. Я також міг би сказати,що моя мова – це мова незрівняного сміхотворця Котляревського ,мова геніального Тараса Шевченка. Я можу назвати ще багато славних імен свого народу,проте вашим шляхом не піду. Ви ж,по суті , нічого не сказали про багатство й можливості своїх мов. Ну могли б ви своїми мовами написати вірш,в якому б усі слова починалися з однакової літери?

Усі. Ні,ні,ні!Це неможливо!

Українець. Це у вас неможливо, а нашою мовою це зовсім неважко. Просто  назвіть якусь букву.

Німець. Нехай буде буква С.

Українець.

Самотній сад

Сипле,стелить сад самотній

Сірий смуток – срібний сніг,

Сумно стогне сонний струмінь,

Серце слуха скорбний сміх.

Серед саду страх сіріє,

Сад солодкий спокій снить,

Сонно сиплються сніжинки,

Струмінь стомлено сичить.

Стихли струни,стихли співи,

Срібні співи серенад,

Срібно стеляться сніжинки –

Спить самотній сад.

Усі. Геніально!Незрівнянно!

Оповідач. Говорити вже не було потреби.  Марк

 

Ведучий : Земля українська стародавня, така ж дав­ня і українська  мова. Учені довели, що вік нашої мови — 7 тисяч років. З покоління в покоління, в часи роз­квіту та падіння передавали нам предки цей скарб. Народ плекав рідну мову у піснях, легендах, пере­казах і передавав від роду до роду, щоб не загинула.

Ведуча. Для нас рідна мова — це не тільки доро­га спадщина, яка об'єднує в собі народну мудрість, вироблену десятками й сотнями поколінь. Це наша гордість, бо все, що створено нею, увійшло в скарб­ницю загальнолюдської культури.

Ведучий . Весь світ віддає шану великим володарям українського слова —Т. Шевченкові та Франкові, Ле­сі Українці та Коцюбинському, Нечуєві-Левицькому та Сковороді, Котляревському та багатьом іншим майстрам слова, що довели милозвучність та багат­ство мови, щоб передати прийдешнім поколінням цей дорогоцінний скарб, гідну покоління спад­щину, котру треба примножувати та оберігати.

Ведуча. Не­даремно стільки літ чужинці старалися заборони­ти нашу мову, нав'язували свою культуру і свою владу.

Ведучий .Так. Факти вражаючі. 270 років поспіль намагалися знищити українську мову, а разом з нею і український народ, прагнули, аби він був покір­ним рабом без мови, без усної народної творчості. Я пропоную при­гадати той тернистий шлях боротьби української мови за незалежність.

Звучить українська мелодія

(на слайдах показані історичні відомості)

1720р.—указ Петра І про заборону книгодрукування українською мовою.

  • 1769р.—видано розпорядження російської церкви про вилучення в населення України українських букварів та книг.             
  • 1775р.—зруйновано Запорозьку Січ та закрито українські школи при полкових козацьких канцеляріях
  • 1862р.— закрито українські недільні школи.
  • 1863р.—указ російського міністра Валуєва про заборону видання книжок українською мовою.

1876р.—указ російського царя Олександра II про заборону друкування нот українських пісень

 

  • 1884р.— закрито всі українські театри.
  • 1908р.— вся культурна й освітня діяльність в Україні визнана царським урядом Росії шкідливою.
  • 1914 р.— російський цар Микола II ліквідує українську пресу.
  • 1938 р.— сталінський уряд видає постанову про обов'язкове вивчення російської мови, чим підтинає коріння мові українській.
  • 1983 р.— видано постанову про так зване посилене вивчення російської мови у школах і поділ класів в українських школах на дві групи — російські та українські, що призвело до нехтування рідною мовою.
  • У 1989 р. видано постанову, яка закріплювала в Україні російську мову як офіційну загальнодержавну мову.
  • У 1991 р. прийнята державна програма реалізації української мови та мов національних меншин до 2000

Ведуча: Друзі, а чи звернули ви увагу на те, що вся Україна мала ще до 2000 року до­бре засвоїти і навчитись рідної мови, а ми й по сьогодні досконало не володіємо нею.

Ведучий : Де ж шукати причини? Жодних заборон немає. Вчи мову, спілкуйся на здоров'я, адже українська  мова неповторна, калинова, солов'їна, лірична та ніжна.

 

1. Слово рідне! Ти, як багатокрилий птах, прагнеш простору і висоти,   Аня

 2. ти виткане чарівною калиною  і  синім барвінком,  Марк

1. вишневим цвітом  і запашною рутою-м`ятою.  Даша

2.Ти ніколи не зів`янеш, Інна

1.ти будеш вічно жити і розвиватися! Христина

2. Бережімо наш найкращий цвіт – рідну мову –  Марк

1. збагачуймо її і розвиваймо,  Аня

2.дбаймо про її чистоту і красу! Інна

1.Ми дякуємо щиро всім присутнім! Даша

Вперед, школярство, до нових надбань!

Із мовою радіти світу будемо,

Без мови ми ніхто — куди не глянь! 

2. Всiм школярам я зичу перемоги   Марк

І знань глибоких, творiв пречудових.

Хай стеляться у свiт життя дороги,

І не забудьмо маминої мови!

(Пісня «Україна – це ми»)

Учитель укр.мови.Говоріть, як колись вас навчала матуся,

 Говоріть, як навчав у дитинстві татусь,

 Легко так, вільно так, щоб слова були в русі,

 Не тримайте слова, віддавайте комусь.

Слів у мові мільйон, вибирайте найкращі,

 Кожне з них, лиш торкни, – як струна, виграва,

 Зрозумілі, вагомі й усі вони ваші –

 Мелодійні, дзвінкі, українські слова.

 Говоріть про любов і про віру у щастя,

 Уникайте мовчання, нудьги і ниття,

 Говоріть, хай в розмові слова веселяться,

 Говоріть і продовжуйте мові життя.

 

 

Завантаження...
docx
Додано
1 березня 2021
Переглядів
631
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку