вчити визначати життєві цінності, зокрема доброту, та приймати відповідальні рішення, робити вибір, від якого залежить душевний комфорт; продовжити формувати систему моральних цінностей; розвивати навички креативного мислення , почуття емпатії; ваховувати людяність, милосердя, співчуття, доброту
Обладнання: кінофільм «Камінь» (автор Богун), картки із прислів'ями, крилатими виразами, афоризмами про добрих людей, доброту
Форма проведення: рольова гра на зразок телепередачі «Говорить Україна»
Новокаховський міський відділ освіти
Новокаховський міський методичний кабінет
Загальноосвітня школа І – ІІІ ступенів № 5
Новокаховської міської ради
Позакласний захід
НАЙКРАЩЕ У ЛЮДИНІ - ДОБРО
Підготувала
Веснянко Л.В.
Мета: вчити визначати життєві цінності, зокрема доброту, та приймати відповідальні рішення, робити вибір, від якого залежить душевний комфорт; продовжити формувати систему моральних цінностей; розвивати навички креативного мислення , почуття емпатії; ваховувати людяність, милосердя, співчуття, доброту
Обладнання: кінофільм «Камінь» (автор Богун), картки із прислів’ями, крилатими виразами, афоризмами про добрих людей, доброту
Форма проведення: рольова гра на зразок телепередачі «Говорить Україна»
ХІД ЗАНЯТТЯ
Вчитель: Сьогодні наша з вами розмова піде про ситуації, які постійно трапляються в нашому житті, але чи завжди належно ми поводимося, чи вміємо ми залишатися людьми і як почути рятівний голос совісті саме тоді, коли ми скоїли помилку, не задумуючись про те, що вона може повернутися до нас, полетівши каменем у спину.
А зараз – увага на екран
( Демонструється однохвилинний фільм Богуна «Камінь»)
Вчитель: Цікавий поворот подій, чи не так?
Ми запросили цього чоловіка до нашої розмови. Він спробує пояснити, як і чому він вчинив і що з цього вийшло.
Ведучий: Як трапилось, що ви не зразу зрозуміли ситуацію і що змусило вас вчинити саме так, а не інакше?
Чоловік : Я їхав у справах, скільки всього накопичилося. Не думав, що десь там … (водій авто) щось таке,.. та й воно ж так… всіх не обігрієш, за всіми не придивишся, теж свої справи є. Не до них було, що казати. Якби не той камінь, що й казати, проїхав би мимо.
Ведучий: Звична думка – всіх не обігрієш. Хто згоден?
(висловлюються учні, гості)
Ведучий: А зараз запропонуємо до розмови дітей, учасників побаченої вами події.
Діти: Ми йшли по дорозі, до села, неподалік від дороги побачили, що хлопцю в інвалідній колясці стало зле. У цій ситуації ми були безпорадні, адже йому треба було надати допомогу, а для цього відвезти до найближчого медичного закладу.
Ведучий: Вам стало прикро, коли водій не звернув на вас уваги? Адже часто у таких ситуаціях комусь погано – а комусь байдуже, а комусь навіть цікаво!
Діти: Та ні, якось вже не дивує. Досить часто буває, що хтось затіває бійку, збираються натовпи, з’являються глядачі, хтось знімає це на телефон.
Ведучий: (до учнів) До речі, що ви можете сказати з цього приводу? Як вам взагалі ситуація така? Чи нормально це? Чи доводилось вам бути учасником таких подій? (учні відповідають)
Ведучий: - Що ви думаєте, чи водій – добра людина?
Ведучий: Що тоді м же сказати людина, яка сама по собі не в змозі брати участь у таких подіях, тому що сама потребує допомоги.
(інвалід на візку)
Інвалід: Спочатку хочу подякувати дітям за те, що виявилися настільки людяними, що не пройшли повз мене, коли мені стало зле. Я не ходжу, а тому у мене проблеми з кровообігом – і через це з тиском.
І водієві теж спасибі, все-таки він теж допоміг.
Ведучий: - Як часто вам доводиться стикатися з добротою інших людей, чи, навпаки, з байдужістю?
Інвалід: Коли як, добрих людей, думаю,більше. Просто, якби в мене не було таких проблем і я міг більше покладатися на себе, я б, може, і не помічав, чи люди біля мене добрі, чи ні. А коли багато від чого залежить, то, звичайно, змушений усвідомлювати, що людська доброта – це те, що тебе дійсно підтримує.
Ведучий: - Це цікаве питання.
Невже для того, щоб зрозуміти, наскільки нам необхідно бути добрими, милосердними, ми маємо пройти через страждання чи випробування?
(запитання для гостей)
Запитань виникає багато:
Слово надається нашому гостю, священику. Чи всі люди добрі?
(виступ священика)
Вчитель: На жаль, наше спілкування обмежене у часі. Але ж, про що ви сьогодні почули, дізналися, сподіваюсь примусити вас задуматись над тим, що доброта – це одна із головних життєвих цінностей, якою керуються справжні люди, коли приймають відповідальні рішення, від яких залежить душевний комфорт – це перш за все спокійна совість від того, що ти не робиш зла, що ти не байдужий до людських страждань. Тоді не треба буде чекати каменя услід?
У вас на партах є картки із прислів’ями , крилатими виразами, віршами про людську доброту. (Додаток 1) Візьміть із собою, перечитайте їх, а надалі ми ще поспілкуємось на цю тему і ви поділитеся своїми враженнями від прочитаного.
Додаток 1
Картка 1
Людина починається з добра,
Людина починається з любові,
Із слова, де є іскорка в словах,
Із слова, де є рівність і свобода.
Людина починається з добра,
Де кожен допоможе без вагання.
І щастя запорука – це діла.
Діла, де доброти нема,
Думки нещирі і вагання
Ведуть до нашого здолання:
Здолання доблесних чеснот,
Здолання духу і думок,
Здолання тіла і людини,
І пам’ятайте кожної хвилини:
Людина починається з добра,
Й добро – найкраще у людині,
Подумай, чи ти є людина?
Л. Забашта
Картка 2
Картка 3
Где красота – там доброта,
Их разлучать ничто не может,
Любая светлая мечта
На двух подруг всегда похожа,
И нам без них не обойтись
Ни светлым днем, ни днем дождливым,
И если хочешь быть красивым,
Ты добротою поделись!
В. Суслов
Картка 4
ДОБРОЕ СЕРДЦЕ
Я как-то в дом принес щенка,
Бездомного бродягу,
Чтоб подкормить его слегка,
Голодного бродягу.
- Ну что ж, - сказала мама, - пусть
Он поживет немножко,
В глазах его такая грусть!
Найдется супа ложка…
Я во дворе нашел потом
Котенка чуть живого,
Его принес я тоже в дом,
Сказала мама снова:
- Ну что ж, - она сказала, - пусть
Он поживет немножко,
В глазах его такая грусть!
Найдется каши ложка…
Я под гнездом нашел птенца,
Над ним вороны вились,
Я спрятал в шапку сорванца,
Мы с ним домой явились.
- Ну что ж, - сказала мама, - пусть
Он поживет немножко,
В глазах его такая грусть!
Найдется хлеба крошка…
Однажды я принес ежа,
Ужа и черепаху,
И заяц в нашу дверь вбежал,
Наверное, со страху,
Сказала мама: «Пусть живут –
В квартире так чудесно,
А если потесниться, тут
И нам найдется место!»
М. Садовский
Картка 5
Люди – добрі?
Що таке доброта?
Щирість це? Співчуття?
Вміння душу за когось продати?
Чи останнім шматком поділитись з людьми,
Запросити бездомних до хати?
Може, вміння прощати образи гіркі,
Зла у серці ніяк не тримати?
Як нікому не робиш ти зла у житті,
Тебе теж можна добрим назвати.
Ох не легко цінити подібних собі,
В молоці у них кістку знаходиш.
Ти розрадою будеш для них у журбі.
Чи, як привид, все ж мимо походиш?
Добрі ми, якщо нас оточило добро,
Ми у радості вміємо жити.
Хто підставив удруге щоку? Що, було?
То ж чи можемо інших судити?
К. Курбанмурадов
Картка 6
Початок прислів’я |
Кінець прислів’я |
Добро всі люблять… |
…та не всі роблять |
Без добра і… |
…жито не родить |
Доброму скрізь… |
…добре |
Поживеш серед добрих - … |
…сам подобрішає |
Робиш добро – без упину вгору йдеш, чиниш зло - … |
…котишся до низу |
Зло сильне, та… |
…добро сильніше |
Хто змолоду звик добро робити, той і… |
…в старості від нього не відвикне |
Зле слово гірше… |
…від побоїв |
Злий добра… |
…не пам’ятає |
Справжня доброта у великодушності до тих… |
…хто чинить тобі зло |
Добрі діти – батькам вінець, а злі - … |
…батькам кінець |
Добрі діти доброго слова слухають, а лихі… |
…й дрючка не бояться |
До доброї криниці… |
…стежка утоптана |
Використані джерела
http:// www. solnushkov.ru
http://www.soobrazi. ru
Бах Р. Мост через вечность. – К.: Софія, 2009. – 384 с.
Бибин С., Воеводин М. «Жизнь как есть… откровенная правда, о которой не говорят». – Б.К. Шанс, 2011. – 82 с.
Синельников В.В. Формула життя. – М.: ЗАО Центрполіграф, 2010. – 254 с.