Розвиваючі ігри на свіжому повітрі під час прогулянок
Треба щоб із раннього дитинства кожна особистість була переконана у необхідності збереження і зміцнення свого здоров'я, ведення здорового способу життя, прагнула доброго фізичного стану. Учні у школі малорухомі, адже тривалий час проводять у сидячому положенні, їхні органи і системи життєдіяльності втрачають здатність правильно функціонувати.
Рухливі ігри — основа дитячого відпочинку на вулиці в холодну пору року. Адже саме рухливі ігри забезпечують оптимальне фізичне навантаження для дитини, зміцнюють імунітет і дарують веселий настрій.
Цьогорічна зима побила всі рекорди і стала найбільш теплою за всю історію спостережень, а заодно і найбільш малосніжною. Чекаємо-чекаємо заметілі й кучугур, а їх все немає. Особливо сумують без снігу малюки, адже їм хочеться поз’їжджати з гірки на санках, зліпити сніговика і пограти в сніжки.
Але цієї зими, замість снігу та тріскучого морозу, на вулиці нас чекає пронизливий холод, підвищена вологість і сірість. І в таку погоду хотілося б по особливому порозважати дітей. Але найчастіше прогулянки перетворюються на одноманітне ходіння звичними маршрутами.
Тому важливо підібрати такі ігри, в які можна пограти з дітьми взимку без снігу. І переконатися в тому, що навіть у холодну пору року заняття на вулиці може проходити весело й цікаво.
Тому одягайте теплі комбінезони та рукавиці і мерщій на природу!
1) «Оригінальні сніжки»
Виготовити сніжки насправді можна і без снігу — з підручних матеріалів, легких і малоцінних. Підійде папір, газети.
Грати можна вдвох, втрьох, і навіть вдесятьох, поділившись на команди. Варіантів гри є дуже багато:
Не забудьте тільки після цих веселих ігор зібрати незвичайні сніжки й утилізувати їх (або залишити до наступного разу).
2) «Квач-Морозко»
Побігати один за одним, граючи в квача, діти дуже люблять. Але взимку в цю забаву варто внести сезонного колориту. Наприклад, зробити квача Морозком, який буде «заморожувати» дітей, якщо піймає.
3) Ходьба по «канату»
Креслимо на землі лінію, і учасники, розставивши руки, пересуваються по них, як по канату. Зійшов, оступився — маєш повернутися на початок.
4) «З крижини — на крижину»
Можна запропонувати дітям пострибати по «крижинах», як пінгвіни. На початку гри потрібно покласти обручі невеликого діаметра на землю — «крижини» (відстань між обручами — 0,5 м), або намалювати їх крейдою.
5) «Котра година, містер Фокс?»
Для гри потрібно обрати одну дитину, яка буде лисицею. Вона має розвернутися спиною до гравців.
Решта дітей стають на відстані близько 6 м від неї, й запитують: «Котра година, містер Фокс?». Лисиця відповідає, наприклад: «Третя година». Тоді гравці можуть зробити три кроки до лисиці (кроки будь-якого розміру, які вони хочуть).
Потім запитання ставиться знову. «Години, містер Фокс?». Лисиця знову відповідає: наприклад, «П’ять годин». І гравці можуть зробити п’ять кроків. Якщо в будь-який момент хтось із гравців може наблизитися так, щоб торкнутися до лисиці, той гравець може зайняти її місце.
Ігри на свіжому повітрі в зимову пору року можна зробити для дитини розвиваючими — такими, які будуть приносити не тільки задоволення, але і користь.
6) «Пошуки скарбів»
Заховайте заздалегідь на майданчику чи біля будинку якийсь цінний приз (якщо він боїться вологи, загорніть його в пакет), а потім дайте малюкові підказки, як його знайти. При цьому не обмежуйтеся простими рекомендаціями на кшталт «пройди два кроки від ялинки, зверни ліворуч і зроби ще крок», а додавайте в завдання жартівливі конкурси, за виконання яких дитина буде отримувати подальші вказівки.
7) «Чарівні окуляри»
Запропонуйте дитині уявити, що вона одягнула чарівні круглі окуляри, через які вона може бачити тільки круглі предмети. Нехай вона уважно подивиться навколо і знайде «все кругле» — це можуть бути колеса від машини, сонце, малюнки на одязі тощо.
8) «Знайди рослину»
Діти відвертаються, а ведучий зриває листочок або будь-яку рослину. Завдання гравців — якомога швидше знайти таку ж саму.
9) «Вище-нижче»
Запропонуйте гравцям подивитися навколо і назвати все, що знаходиться «вище дерева», «нижче куща», «вище мами», «нижче черевика» тощо. Ця гра не тільки розвиває увагу, а й вчить виділяти частину із загального.
Потрібно пам’ятати, що прогулянки є чудовим способом зміцнення здоров’я і профілактики втоми. Перебування на свіжому повітрі позитивно впливає на обмін речовин, сприяє підвищенню апетиту і, звичайно, загартовує. Навіть короткі 15-20 хвилинні прогулянки за несприятливих погодних умов здатні дати дитині потужний заряд енергії.