Хто добре підготувався до бою, той його вже наполовину виграв.
М. Сервантес
Тип: урок-турнір.
Мета: повторити, закріпити вивчений матеріал, перевірити, відпрацювати й поглибити набуті знання; пробуджувати, задовольняти і розвивати інтерес учнів до інформатики, колективної творчості; формувати вміння працювати в групі.
Хід уроку
Конкурси 1-3 відбуваються одночасно
(1 бал)
Приклад програми.
Program privet;
Uses Crt;
Begin
Textbackground(5) ;Clrscr; textcolor(30); gotoxy(29,12);write(‘Привіт учасникам турніру!’);
End.
(1 бал)
Відомий твір М. Твена «Пригоди Тома Сойера» починається тим, що тітка Поллі кличе хлопчика:
- Том!
Відповіді немає.
- Том!
Відповіді немає.
- Том!
Відповіді немає.
Складіть алгоритм (блок-схему) виклику Тома. У разі потреби вчитель може дати вказівку використовувати цикл із наступною умовою, блоки «процес» і «рішення».
Відповідь може бути такою:
Ні Немає Так
(Кожне складене словосполучення – 0,1 бала, максимальна оцінка – 2 бали).
1 команда 2 команда
19. Мова…(програмування). 20. Мікро…(процесор). |
|
На цьому етапі підбиваються підсумки конкурсу капітанів та «алгоритмиків».
(Кожне вгадане слово – 0,1 бала, максимальна оцінка – 2,7 бали)
(Кожна вірно використана картка – 0,1 бала, максимальна оцінка – 1,3 бали)
1 команда 2 команда
PROGRAM PRIMER_1; USES CRT; VAR A,B:REAL; C:REAL; VAR A,B:INTEGER; C:=INTEGER; BEGIN CLRSCR; WRITELN('Уведіть дані'); READLN(A,B); IF A>B THEN C:=A MOD B ELSE C:=A/B; WRITELN( ‘C=’,C); END. |
PROGRAM PRIMER_2; USES CRT; VAR X,Y:REAL; Z:REAL; Z:INTEGER; VAR X,Y:INTEGER; BEGIN CLRSCR; WRITELN('Уведіть числа'); READLN(X,Y); IF X<Y THEN Z:=X/Y ELSE Z:=X DIV Y ; WRITELN( ‘Z=’,Z); END. |
( Кожна вірна відповідь – 0,1 бала, максимальна оцінка – 2 бали).
ПЛАКАТ 11. TRUNC 2.SUCC3. ROUND 4. FRAC5. INT 6. SQR7. SQRT 8. EXP 9. LN 10. DEC
Питання до матеріалу плаката 1: 1)квадрат; (6) 2)дробова частина числа; (4) 3)округлення аргументу до найближчого цілого;(3) 4) піднесення будь-якого числа до будь-якого степеня; (0) 5)ціла частина числа (з дійсним результатом);(5) 6)функція, що повертає аргументу попереднє значення;(0) 7)ціла частина числа (з цілим результатом);(1) 8)зменшення аргументу на одиницю (декремент);(8) 9)корінь квадратний;(7) 10)модуль числа;(0) |
ПЛАКАТ 2
1. ARCTAN 2.PRED 3. RANDOM 4. PI 5. ODD 6. CHR 7. UPCASE 8. ORD 9. INC 10. ABS
Питання до матеріалу плаката 2: 1)піднесення числа е до будь-якого степеня; (0) 2)парність-непарність аргументу;(5) 3)порядковий номер елемента; (8) 4)модуль числа; (10) 5)процедура, що виконує збільшення аргументу на 1; (9) 6)виклик числа Пі;(4) 7)функція, що повертає аргументу попереднє значення; (2) 8)випадкове число; (3) 9)кут за значенням тангенса;(1) 10)значення цих функцій можуть бути типу boolean; (2, 5)
|
Philips Automatic Super CALculator |
Приклади слів: sqr, case, pi, uses…
(Кожне слово – 0,1 бала)
Організація контролю і самоконтролю учнів. Перевірка знань команд повторення за допомогою тестової комп'ютерної програми.
(12 б)
Питання
1. Ключове слово, яким починається цикл з параметром. 2. Ключове слово, яким починається цикл з передумовою. 3. Ключове слово, яким починається цикл з післяумовою. 4. Ключове слово, яким закінчується цикл з післяумовою. 5. Тип виразу після WHILE. 6. Значення умови для продовження роботи циклу ПОКИ. |
7. Значення умови для продовження роботи циклу ДО. 8. Значення умови для закінчення роботи циклу докиНЕ. 9. Ключове слово, що забезпечує зменшення лічильника. 10. Значення умови для закінчення роботи циклу докиНЕ. 11. Знак після параметра циклу. 12. Ключове слово, що забезпечує збільшення лічильника. |
За урок кожний учень одержує оцінку – середній бал командного й індивідуального туру. Найактивніші учасники заохочуються додатковим балом.
Додаток
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1.V |
2. P |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3. C |
H |
A |
R |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4. P |
R |
O |
G |
R |
A |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
C |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5.R |
E |
P |
E |
A |
T |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
D |
|
|
6. T |
R |
U |
E |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
U |
|
7. W |
H |
I |
L |
E |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
R |
|
8. R |
E |
A |
D |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9.B |
E |
G |
I |
N |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
O |
|
|
T |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
10.F |
U |
N |
C |
T |
11.I |
O |
N |
|
12.E |
N |
13.D |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
A |
|
|
|
|
F |
L |
|
|
|
|
O |
|
|
|
|
|
|
14.L |
A |
B |
E |
L |
|
|
|
|
|
E |
15.I |
|
|
|
W |
|
|
|
|
|
|
|
|
16.E |
L |
S |
E |
|
|
|
|
A |
N |
|
|
|
N |
17.F |
|
|
|
|
|
|
18.C |
A |
S |
E |
|
|
|
|
19.U |
N |
T |
I |
L |
|
20.T |
O |
|
|
|
|
|
21.G |
O |
T |
O |
|
|
|
|
|
|
|
E |
|
|
|
O |
R |
|
|
|
|
|
|
N |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
G |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
S |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
E |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
22.T |
Y |
P |
E |
|
|
|
|
|
|
R |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
По горизонталі |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
3. |
Символьний тип. |
|
|
20. |
Зміна параметра на +1. |
13. |
Зміна параметра на -1. |
|
|||||||||||||
4. |
Заголовок програми. |
|
21. |
Безумовний перехід. |
|
15. |
Стандартний цілий тип. |
|
|
||||||||||||
5. |
Початок циклу докиНе (ДО). |
22. |
Розділ типів. |
|
|
|
17. |
Початок циклу з параметром. |
|||||||||||||
6. |
Логічна константа. |
|
|
|
|
|
|
|
|
18. |
Розділ констант. |
|
|
|
|||||||
7. |
Початок циклу ПОКИ. |
|
По вертикалі |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||
8. |
Процедура вводу. |
|
|
1. |
Розділ змінних. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||
9. |
Початок розділу операторів. |
2. |
Розділ процедур. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||||
10. |
Розділ функцій. |
|
|
6. |
Тоді, то. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||
12. |
Кінець програми. |
|
|
7. |
Процедура виводу. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||
14. |
Розділ міток. |
|
|
9. |
Логічний тип. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||
16. |
Інакше. |
|
|
|
10. |
Логічна константа. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||
18. |
Оператор вибору. |
|
|
11. |
Якщо. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||
19. |
Кінець циклу докиНе (ДО).. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|