Позакласний захід "Урок Доброти"

Про матеріал
Позакласний захід, спрямований на виховання етичних норм поведінки в суспільстві, прагненні до того, щоб завжди чинити добро і остерігатися зла; поважати одне одного, цінити дружбу, любити рідну землю.
Перегляд файлу

                                    УРОК ДОБРОТИ

Мета: формувати в учнів вміння диференціювати ознаки доброго і злого;                            усвідомлювати неминучість кари за вчинене зло; виховувати почуття поряд-

ності, милосердя, терпимості у ставленні до близьких і чужих людей, осуд жорстокості, заздрощів, ненависті, розвивати    образне сприйняття оточення. Плекати духовність засобами християнської педагогіки, формувати етичні норми; привернути їх до першооснов – Добра і Любові, навчит протидіяти

злу,    утверджувати в повсякденному житті Божественні ідеали; розвивати ідею  самопізнання, дружнього ставлення, толерантних стосунків.

                     

Обладнання: таблиця з алфавітом, картки, малюнки, роздатковий

                                              матеріал, плакат з написом:

                                                                     Сказав мудрець:

                                                                     Живи, добро звершай!

                                                                     Та нагород за це не вимагай!

                                                                     Лише в добро і вищу правду віра

                                                                     Людину відрізня від мавпи і від звіра

                                                                     Хай оживає істина стара –

                                                                     Людина починається з добра.

                      Хід уроку.

1.  Організація класу.

Гра. «Ввічливість та увічливість».

- Діти, я попрошу вас виконувати різні дії. І ви їх будете виконувати лише тоді, коли я буду говорити вам чарівні слова.

- Добрий день! (Учні вітаються).

- Сідайте, будь ласка. (Учні виконують).

- Підніміть уверх праву руку, будь ласка).

- Будь ласка, погладьте сусіда по голові.(Учні виконують)

- Поздоровкайтесь з сусідом, будь ласка. .(Учні виконують)

- Будь ласка, посміхніться сусіду. . .(Учні виконують)

- Скажіть, будь ласка сусіду комплімент. . .(Учні виконують)

Слухання вірша.

До всіх сердець, як до дверей,

Є ключики малі.

І кожен легко підбере,

Якщо йому не лінь.

Ти, друже, мусиш знати їх,

Зап’ятать не важко:

Маленькі ключики твої –.

 

«Спасибі» і «будь ласка».

2.  Актуалізація опорних знань

  Бесіда.                                                    

   Приємно жити у світі добра, краси та добрих див. Ми поговоримо про добро, людяність, щоб збагатити свої серця любов’ю до всього живого, щоб викорени-

ти зі своїх душ зло, жорстокість, ненависть. Адже тільки в світі добра панують любов, повага, мир, спокій.

   Нехай девізом сьогоднішнього уроку будуть такі слова: «Людина для добра приходить у світ і має завжди добро творити.»

 

 Добрим бути просто чи непросто?

Не залежить доброта від зросту.

                                                     

Як людей полюбиш – пошануєш,

Силу для добра в душі відчуєш.

 

І закрутиться Земля скоріше,

Якщо разом станемо добріші.

 

Доброта з роками не старіє,

Доброта від холоду зігріє.

 

І якщо вона як сонце світить,

То радіють і дорослі й діти.

 

Люди всі повинні бачить,

Що добро ти сієш…

Пролетять роки, як птахи

З часом не зупиниш.

Гра «добрі справи казкових героїв».

   Я називатиму вам героя казки, а ви розповідатимете, які добрі справи він ро- бив.

- Лікар Айболить.

- Гусенятко із казки « Івасик-Телесик».

- Рак із казки «Коза-Дереза».

- Котик із казки «Котик і Півник».

- Мишка їз казки «Ріпка».

- Собачка із казки «Рукавичка».

3. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми і мети уроку.

4. Робота над вивченням нового матеріалу.

   Людина повинна прагнути робити добро для тих, хто її оточує. А добро – це, насамперед, щастя всіх людей. Коли зробити добро людині, їй буде приємно, але й нам також.

4.1       Пісня    «Якщо добрий ти».

             Дощик босоніж по землі пробіг,

             Клени по плечах плескав.

             Якщо день ясний – то лунає сміх,

             А коли все навпаки – кепсько.(2 р.)

                      

                                                   

             Чуєш, як дзвенять в небі промінці –

              Сонячні ясні струни.

              Якщо добрий ти – хороше усім.                                                                      

               А коли все навпаки – сумно. (2 р.)

 

              Кожному  свою посмішку лиши,

              Радість – тим, кому тяжко.

              Якщо заспівать – легше на душі,

              А коли все навпаки – важко. (2 р.)

4.2. Асоціативний кущ.

   Добирання асоціативних слів до слова «добро».

 

ДОБРОТА                ПРИВІТНІСТЬ                УВАЖНІСТЬ

 

  чесність                      ДОБРО     повага

 

порядність            людяність                                  ввічливість

4.3. Робота з підручником.

   Опрацювання статті (стор.145-146).

4.4. Абетка моральних норм.

   Назвати на кожну букву українського алфавіту назву моральної норми.

А- акуратність;                        Л-любов;                       Ц-цілеспрямованість;

Б- бадьорість;                           М- милосердя;             Ш-шанування;

В- волелюбність;                      Н- надійність;             Щ- щирість;

Г- гідність;                                О- освіченість;            Ю- юність;

Д- доброта;                                П- повага;                   Я – ясність;

Е- ерудованість;                        Р – радість;

Є- єдність;                                 С- сміливість;

Ж- життєрадісність;                 Т- толерантність;

З- злагода;                                 У – уважність;

І- інтелігентність;                     Ф- фантазія;

К- краса;                                    Х- хоробрість;

                    

    4.5.Гра «Якщо ти добра людина, то повинен…»

 Умови гри. Якщо людина повинна робити те, що я називаю, ви плескаєте в долоні, а якщо ні, тоді не плескаєте.

- Робити комусь зло, якщо цього ніхто не бачить.

- Допомагати мамі мити посуд.

- Не вмиватися.

- Берегти природу.

- Шанувати чужу працю.

- Галасувати, коли хтось відпочиває.

- Бути вихованим.

- Обманювати.

- Сваритися.

- Хвалитися.

- Насміхатися з чужого горя.

- Багато читати.

- Не слухатися батьків.

- Любити рідних.

- Ділитися тим, що в тебе є.

- Ображати інших.

- Спати на уроках.

- Красти.

- Допомагати  друзям у біді.

         

Бачу, ви знаєте, що має робити добра людина. Іноді вистачає одного доброго слова, щоб звеселити людину, зробити їй приємно, чи навіть допомогти в біді, тим більше своїм друзям.

 

    Дружба, дружба над усе,

    дружба радість нам несе,

    Дружба  всім нам дорога.

    Дружба жити помага.

 

Що це значить – не дружити?

Жити так – одинаком?

Не дружити – це ходити

Не дверима, а вікном.

 

В школі вчитись і не дружити –

Це. повірте, все одно,

Що, заплющившись, сидіти

І дивитись у вікно.

 

Пісня «Справжній друг».

(Сл.М.Пляцковського, муз. Б.Савельєва)

Дружба віддана не зламається,

Не розклеїться від дощу і хуг.

Друг в біді не лишить,

Щирим словом втішить,-

Отакий він незрадливий,

Справжній друг. (Двічі)

 

Ми посваримось і помиримось,

«Нерозлийвода», - кажуть всі навкруг.

Вдень чи в ніч негожу,

Друг мені поможе, -

Отакий він незрадливий,

Справжній друг. (Двічі)

 

                                                         

Друг завжди мене прийде виручить,

Він не жде подяк і не жде послуг.

Будь комусь в пригоді.

В будь-якій негоді.

Отакий він незрадливий,

Справжній друг. (Двічі)

 

4.6. Робота над прислів’ями.

 

Стережися злого,*                                 *  чини добро.

Як хочеш, щоб з тобою чинили люди,*                  *так і ти вчиняй з ними.

За добро*                    * добром платять.

Життя дано людині*                            * на добрі справи.

З добром дружись, *                             *а лихих стережись.

Добре там жити ,*                                 * де вміють дружити.

Добро в людині*                                    * завжди красиве.

Доброму*                                               *всюди добре.

До доброї криниці*                                * і стежка втоптана.

Поспішай *                                                *робити добро.

4.7. Тренінг.

   В індіанців є дуже мудра гра. Вона називається «Розмова по колу». Висловлю

ється на задану тему той, хто отримує розмовний жезл. Пропоную кожному, чия прийшла черга говорити, висловитись, що для нього є  ТВОРИТИ ДОБРО.

 

Все – із доброго чи злого-

Починається з малого.

Листя виросте з листочка,

З нитки витчеться сорочка.

 

З пагінця чи бруньки – гілка,

З гілки – дудочка-сопілка.

Хліб- з маленької зернини,

Дощ – з маленької зернини.

 

Навіть річечка-ріка

Починається з струмка.

І всім відома істина проста –

Людина починається з добра

 

Врятує світ краса –

Завжди так говорили.

Тепер врятує світ лиш доброта,

Бо однієї вже краси занадто мало,

 

Бо стільки всюди зла –

Людина вже не та…

                                                          

Тож, люди на Землі!

Спішіть добро творити,

 

Щоб нам не згинути у морі зла,

Щоб кожен міг серед краси прожити

У царстві справедливості й добра.

 

Ти добро лиш твори повсюди,

Хай тепло твої повнять груди.

Ти посій і доглянь пшеницю,

Ти вкопай і почисть криницю,

                                                        

Волю дай, нагодуй пташину,

Приласкай і навчи дитину.

Бо людина у цьому світі

Лиш добро повинна творити.

 4.8. Слухання легенди.

   Легенда « Все у твоїх руках».

   Ця історія трапилась багато років тому у стародавньому місті, у якому жив відомий мудрець. Слава про його мудрість розійшлася далеко від рідного міста. І була в цьому місті людина, яка заздрила його славі. Якось вирішила ця заздрі- сна людина вигадати таке запитання, щоб мудрець не міг на нього відповісти.

   Тоді пішов заздрісник на луки, спіймав метелика, посадив його між замкне-

них долонь і подумав: « Спитаю я в мудреця ось що. Скажи-но, о наймудріший, який метелик у мене в руках – живий чи мертвий? Я якщо він скаже, що живий-

я стисну долоні – і метелик помре, а якщо він скаже, що мертвий, я розкрию до- лоні – і метелик полетить. Отоді всі зрозуміють, хто з нас розумніший.»

   так все і трапилось. Заздрісник спіймав метелика, посадив його між долонями, пішов до мудреця то запитав у нього: « Який метелик у мене в руках, о наймуд- ріший: живий чи мертвий?» і тоді мудрець, який дійсно був дуже розумною лю- диною, сказав: «Все у твоїх руках».

4.9.Вірш.

Сію дитині

В серденько ласку.

Сійся-родися

Ніжне «Будь ласка»,

Вдячне «Спасибі»,

«Вибач» тремтливе –

Слово у серці,

Як зернятко в ниві.

«Доброго ранку»!

«Світлої днини»!

Щедро даруй ти

Людям, дитино.

Мова барвиста,

Мова багата,

Рідна і тепла,

Як батьківська хата.

5. Закріплення вивченого матеріалу.

 5.1   Бесіда.

   Милосердя і доброта – як два крила, на яких тримається людство. Ще з дав-  ньоруських часів цілком природним і закономірним вважали допомогти нещас- ним і знедоленим, поділитися шматком хліба, дати притулок безхатьку, захис- тити старого, порятувати хворого, підбадьорити скривдженого.

   За добрі вчинки ми повинні дякувати, але за власні добрі справи не повинні чекати подяки.

 5.2 Вірш «Татова порада».

Хлопчина вбіг із двору в хату

До тата голосно гука:

- А я провідав у лікарні

Свого найкращого дружка.

Тож, правда, тату, я чутливий

І маю серце золоте?-

Замисливсь тато на хвилину

І так сказав йому на те:

- коли в тебе в тяжку хвилину

Людина виручить з біди,

Про це добро, аж поки віку,

Ти, синку, пам’ятай завжди.

Коли ж людині щиросердно

Ти зробиш сам добро колись,-

Про це забудь, , аж поки віку,

Мовчи й нікому не хвались.

5.3. Читання «листа».

   Доброзичливо потрібно ставитися не лише до людей, а й до всього оточуючо го світу. Брати наші менші, дізнавшись про наш з вами сьогоднішній урок урок

надіслали нам листа.

 

До вас, мої рідні, звертаюся я –

Найменший у нашій сім’ї.

Стоїть на узліссі ялинка моя –

Не зрубайте її!

На озері плаває пташка моя –

Не убийте її!

Яскріє на небі зірка моя –

Не згасіте її!

Світ-казку будує мрія моя –

Не спиняйте її!

 

5.4. Слухання вірша.

Йтиму садом,

Полем, а чи лугом,

Буду я природі вірним другом.

Не столочу навіть і трави,

Я скажу їй:

- зеленій, живи!

Коли лісом буду я іти,

Теж посію

Зерна доброти,

Побажаю дереву і пташці,

Щоб віки жили у мирі і у щасті.

5.5. Бесіда.

Найважливіше в нашому житті – навчитись жити в мирі й злагоді. Якщо немає згоди, а кипить ворожнеча між людьми, то настає війна, гинуть люди і тоді вже нічого людині непотрібне.

   Наша українська земля здавна славилася щирими, працьовитими,гостинними людьми, які понад усе цінують мир.

   Про миролюбство та дружність нашого народу свідчить і наш синьо-жовтий прапор. Жовтий колір символізує врожайні  золоті українські ниви, що дають нам хліб. А синій колір – ясне, безхмарне і мирне небо над нашою Вітчизною, якого прагнуть всі люди.

5.6. Вірш.

Коли б оглянути весь світ

З вершини синіх гір

Чи з літака, що у політ

Прямує аж до зір,

І крикнуть: «Люди на землі!

Озвіться- хто за мир?»

 

5.7. Виконння пісні «Бусол на хаті».

Бусол на хаті.                                                                     

Де це було, близько, далеко.                     

Може в дитинстві чи в сні,                        

Тільки на хаті гніздечко лелека                 

Звив навесні.                                                

Клекіт лелечий дзвінкий та веселий         

Чувся тоді і лунав,                                     

Щастя і долі в хаті, в оселі                         

Бусол бажав.

                                                                                                                      

П р и с п і в:                                                 

Люди, тихіше! – вас буду благати:           

Війни хай згинуть в імлі!                           

Бусол на хаті -                                             

Щастя у хаті,                                               

Мир на землі.

 

Бусол плекає своє лелечатко,

Сонце пливе золоте,

А у хатині маленьке дівчатко

Також росте.

Люди, подбайте про мир – це так треба!

Вірте, дорослі й малі:

Бусол на хаті -                                             

Щастя у хаті,                                               

Мир на землі.

 

Приспів:

5.8.Слухання притчі.

                     ДОБРО І ЗЛО.

   Одного разу Добро завітало на гостину до Зла. Зло почало пригощати Добро чаєм, але в кухлик замість цукру поклало сіль.

   Добро скуштувало чай, але нічого не сказало Злу, тільки подякувало за гости-

ну.

   А коли Добро йшло додому, воно сказало: «Щось цукор у вас несолодкий. Візьміть гроші, купіть собі цукерок до чаю».

   Так   Добро віддячило Злу за зло добром.

   Так чиніть  завжди і ви.

5.9. Створення «квітки- семицвітки» Доброти».

   Учні вирізують кольорові пелюстки. На «пелюстках» пишуть позитивні риси характеру, потім прикріплюють «пелюстки» на дошку до серединки-центра.

6.Підсумок уроку.

Вчитель.

 Урок наш підходить до кінця. Зичу вам щастя і добра, щоб поменше мали ви турбот, бо з малих дітей виростає народ.

Хай радість і сонце

Заглядають у віконце,

Відкриються двері

Для щастя і тепла.

Хай сила прибуде,

Здоров’я зміцніє

На щедрі, на довгі,

На многі літа.

 

                Пісня «Надія».

Мріє листочок явором стати,

Пташка маленька- в небі літати.

Вірить у диво кожна людина,

Вірить матуся в дочку і сина.

           Приспів:

Хай живе, хай живе надія,

Хай земля, хай земля радіє,

Хай печаль серце обминає,

І добро всіх людей єднає.

                                                          

Ночі вишневі в зоряній тиші,

Вітер блакитно жито колише.

Ми збережемо нашу єдину,

Вільну Вкраїну, славну родину.

 

           Приспів:

 

Використана література:

1.Богуш А.М., Смоловська О.І. Етичні бесіди в 1-4 класах.- К., 1991.

2. Коробка Т.Б. Уроки доброти у 1-3 класах.//Початкове навчання та виховання. – 2015.- №№31-32.С.53-75.

3.Сухомлинський В.О. Квітка сонця. Притчі, казки, оповідання. – К.:Ви- давничий дім «Школа», 2009.

 

 

 

 

 

docx
Додано
19 листопада 2019
Переглядів
739
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку