Пропоную до вашої уваги конспект позакласного заходу для учнів 6 класу "Healthy food ". Матеріали можна використати як на етапі закріплення матеріалу, так і під час тематичних тижнів з англійської мови. Успіхів!
Мета: закріпити й активізувати лексичні одиниці теми, повторити граматичний матеріал: countable and uncountable Nouns;практикувати учнів в розвитку усного мовлення в заданій ситуації спілкування; развивати вміння використувати знаниня на практиці; развивати навички говоріння і аудіювання; рoзвивати творчі здібності, самостійність, естетичний смак. виховувати інтерес до кулінарних традицій, здорового харчування.
Healthy food
Підготувала
вчитель англійської мови
Кулікова Лілія Олександрівна
Запоріжжя
2018
Мета: закріпити й активізувати лексичні одиниці теми,
повторити граматичний матеріал: countable and uncountable Nouns;
практикувати учнів в розвитку усного мовлення в заданій ситуації
спілкування;
развивати вміння використувати знаниня на практиці; развивати навички
говоріння і аудіювання; рoзвивати творчі здібності, самостійність,
естетичний смак.
виховувати інтерес до кулінарних традицій, здорового харчування.
Обладнання: підручник, картки для самостійної, колективної й групової
роботи, прислів'я про здоров'я.
ХІД УРОКУ
I . Вступна частина
T. Good morning, pupils!
T. Nice to see you!
T. How are you?
2. Warm up - How is the weather?
3. Aim
Look at the blackboard. There is a sentence here. But all the words in it are written together. Try to divide these words and read this sentence.
Peoplemusteathealthyfood
People must eat healthy food
This is the motto of our lesson.
We must speak about food we like to eat, must explain what do you know about Healthy and Unhealthy food. At the end of the lesson we’ll answer the question “What kind of food people must to eat that to be healthy?”
II Main part
Wordseach. Now, look on the screen and try to open the word combination. I will help you.
1c |
u |
c |
u |
m |
B |
e |
r |
||||
|
2c |
a |
R |
r |
o |
t |
|||||
3p |
I |
e |
|||||||||
4T |
e |
a |
|||||||||
5m |
I |
l |
k |
||||||||
6m |
u |
S |
h |
r |
o |
o |
m |
s |
|||
7f |
i |
s |
H |
|
|||||||
8F |
r |
u |
i |
t |
s |
||||||
9O |
n |
i |
o |
n |
|||||||
10t |
O |
m |
a |
t |
o |
||||||
11D |
a |
i |
r |
y |
|||||||
Listen to the dialogue and tick the food the customers ordered
What would you like?
6. Put countable and uncountable nouns in the baskets
7. Task “ Do you know English proverbs well? “
Match the parts of the proverbs about health.
5. Early to bed, early to rise e) is a good medicine
6. Better to be safe f) makes a man healthy, wealthy and wise
8. Discussing a problem question of the lesson
1) What do you think about healthy food? unhealthy food?
2) What do you choose: milk or cola? Why?
3) Do you like fast food?
Healthy food |
Unhealthy food |
Milk, fruit, vegetables, nuts, fresh juice …
“+”
|
Sandwich, hot-dog, pizza, chips, fries …
“-“
|
People must eat …, …, …, …
that to be …, …, … .
(People must eat fruit and vegetables, drink milk that to be healthy, strong, energetic and happy).
9. Vocabulary practice. Divide these things into 2 categories: useful – unuseful
Chocolate, eggs, carrot, sweets, honey, bread, meat, cake, milk, hot dog, butter, fish, candy, apple, chips, cheese, hamburger, orange, tomato, pizza.
10. Work in groups
Group A “Fast food”
Group B “Healthy food”
ADVICE
III Заключнa частина уроку
I wish you to be healthy! Thank you for the lesson. The lesson is over. See you.
11. Riddles:
1) I’m useful but stinky. (garlic)
2) What vegetable has lots of eyes but never sees? (potato)
3) It is yellow and sour. We can add it to make tea tasty. (lemon)
4) This is the most popular vegetable soup in Ukraine. (borsch)
5) I’m sweet and look like the Sun in August. (orange)
6) What kind of apple isn't an apple? (pineapple)
7) Just change two letters in lemon and you will get not a fruit but a berry. (melon)
8) What do the Japanese like? (fish)
9) What is the Italian favourite dish? (pizza)
Read and match