Практична робота № 1
Розв'язування задач з використанням різних видів масштабу.
Учні вчаться переводити числовий масштаб в іменований, набувають вміння користуватися різними видами масштабів при розв'язуванні задач.
Практична робота № 1
Розв’язування задач з використанням різних видів масштабу.
Мета: навчитися переводити числовий масштаб в іменований, вміти користуватися різними видами масштабів при розв’язуванні задач.
Обладнання: атлас, лінійка, олівці.
Очікувані результати: учні повинні вміти переводити числовий масштаб в іменований, а також користуватися різними видами масштабів при розв’язуванні задач .
Хід уроку.
1. Перевести числовий масштаб в іменований:
І варіант |
ІІ варіант |
||
Числовий масштаб |
Іменований масштаб |
Числовий масштаб |
Іменований масштаб |
1 : 6 000 |
в 1 см 60 м |
1 : 1 0000 |
в 1 см 100 м |
1 : 50 000 |
|
1 : 60 000 |
|
1 : 400 000 |
|
1 : 500 000 |
|
1 : 83 000 000 |
|
1 : 85 000 000 |
|
2. Перевести іменований масштаб в числовий:
І варіант |
ІІ варіант |
||
Числовий масштаб |
Іменований масштаб |
Числовий масштаб |
Іменований масштаб |
|
в 1 см 50 м |
|
в 1 см 400 м |
|
в 1 см 2 км |
|
в 1 см 12 км |
|
в 1 см 1200 км |
|
в 1 см 500 км |
3. Наведіть приклади різних масштабів географічних карт атласу. Заповніть таблицю:
Назва карти |
Сторінка атласу |
Числовий масштаб |
Іменований масштаб |
Фізична карта півкуль |
стор. 16, 17 |
1 : 90 000 000 |
в 1 см 900 км |
|
|
|
|
4. Запишіть у скільки разів зменшено зображення на карті порівняно з місцевістю.
У скільки разів зменшена карта |
Числовий масштаб |
Іменований масштаб |
в 900 разів |
1 : 900 |
в 1 см 900 см (9 м) |
в 24000 разів |
|
|
|
1 : 350 000 |
|
|
|
в 1 см 600 км |
Практична робота № 2
Визначення масштабів планів та карт
за даними про відстані на місцевості та відрізками на карті, що відповідають цим відстаням
Мета: навчитися визначати масштаби планів і карт та оволодіти навичками користування ними при здійсненні відповідних розрахунків.
Обладнання: географічний атлас, лінійка, олівці.
Очікувані результати: учні повинні вміти визначати масштаби планів і карт та оволодівати навичками користування ними при здійсненні відповідних розрахунків .
Хід уроку.
1. Визначте масштаби планів і карт за даними в таблиці:
Числовий масштаб – 1 : 10000
Іменований масштаб – в 1 см 100 м.
І варіант
Відстань на місцевості |
Відстань на карті |
Числовий масштаб |
Іменований масштаб |
500 м |
5 см |
1 : 10 000 |
в 1 см 100 м |
1000 м |
10 см |
|
|
10 км |
5 см |
|
|
18800 м |
188 мм |
|
|
570 м |
22,8 мм |
|
|
10 000 м |
20 мм |
|
|
ІІ варіант
Відстань на місцевості |
Відстань на карті |
Числовий масштаб |
Іменований масштаб |
600 м |
6 см |
1 : 10 000 |
в 1 см 100 м |
1000 м |
5 см |
|
|
2500 м |
50 см |
|
|
1395 м |
139,5 мм |
|
|
287 км |
57,4 мм |
|
|
4800 м |
16 см |
|
|
2. Відомо, що масштаб карти : в 1 см 13,5 км. Визначте відстань між пунктом А і Б , якщо на карті вона дорівнює 5,6 см.
3. Відстань від Миколаєва до Одеси 135 км. На карті ця відстань дорівнює 75 мм. Визначте масштаб карти.
4. Відстань від Первомайська до Києва 350 км. Якою буде ця відстань на карті, якщо її масштаб 1 : 5 000 000?
5. Ділянка 36×22 (м) на площі має розміри 18×11 (см). Який буде масштаб плану?
6. Користуючись планом місцевості, що знаходиться в географічному атласі, визначте відстань, напрям, азимут:
а) від джерела Чистого до озера Чорного;
б) від джерела Чистого до електростанції.
Визначте абсолютну висоту даних точок та відносну висоту між ними.
________________________________________________________________
Практична робота № 3
Визначення географічних координат, відстаней та напрямків за географічною картою
Мета: навчитися визначати географічні координати точок земної поверхні та відстані й напрямки між ними, закріпити поняття: «географічні координати», «географічна широта» і «географічна довгота».
Обладнання: географічні карти півкуль, світу, України, лінійка, олівці.
Очікувані результати: учні повинні вміти визначати географічні координати любої точки і напрямки між ними , пояснити поняття « географічні координати» , « географічна широта» , « географічна довгота» .
Хід уроку.
1. За фізичною картою півкуль визначте географічну широту:
м. Нью-Йорк –
м. Лондон –
м. Сідней –
м. Київ - ___________________________________
2. За фізичною картою півкуль визначте географічну довготу:
м. Берлін –
м. Каїр –
м. Вашингтон – ________________________
м. Москва
3. У 1912 р. через зіткнення з айсбергом затонув найбільший у світі пасажирський корабель «Титанік». Він вважався непотоплюваним, але пішов на дно з 1513 пасажирами на борту під час свого першого рейсу біля острова Ньюфаундленд, який має географічні координати 49о пн.ш., 56о зх.д.
Знайдіть цей острів і підпишіть його на контурній карті.
4. За політичною картою світу визначте столиці держав, якщо їх географічні координати становлять:
І варіант |
ІІ варіант |
||
а) 30о пн. ш., 32осх. д. |
–м. Каїр (Єгипет) |
а) 46опн. ш., 75о зх. д. |
– м. Оттава (Канада) |
б) 39о пн. ш., 77озх. д. |
– |
б) 40о пн. ш., 34осх. д. |
– |
в) 35о пн. ш., 52осх. д. |
– |
в) 35о пд. ш., 149озх. д. |
– |
г) 7о пд. ш., 37осх. д. |
– |
г) 42о пн. ш., 12осх. д. |
– |
д) 23о26' пн. ш., 82озх. д. |
– |
д) 16о пд. ш., 47озх. д. |
– |
5. За фізичною картою півкуль визначте географічні координати об’єктів:
І варіант |
ІІ варіант |
||
а) озеро Байкал |
|
а) озеро Балхаш |
|
б) водоспад Анхель |
|
б) Ніагарський водоспад |
|
в) острів Вогняна Земля |
|
в) Магелланова протока |
|
г) вулкан Кіліманджаро |
|
г) вулкан Кракатау |
|
д) гора Джомолунгма (Еверест) |
|
д) Маріанський жолоб |
|
6. За фізичною картою України визначте:
а) географічні координати свого населеного пункту:
б) відстань і напрямок від м. Первомайськ до:
– м. Києва
– Чорного моря
– Карпатських гір
– м. Миколаїв
7. За географічними координатами визначити відстань:
а) від Панамського каналу до м. Вашингтон:
б) від м. Києва до острова Сахалін: