Матеріал до практичної роботи. Спостереження природоохоронної діяльності людини в своїй місцевості. Інформація про природно-охоронні об'єкти Одеської області.
Практичне завдання. Спостереження природоохоронної діяльності людини в своїй місцевості.«Пізнаємо природу» 6 клас. Тема: Що робить людство для збереження природи. Програма Т. Коршевнюк
Номер слайду 2
Мета: формувати в учнів знання про природно-заповідний фонд Одеської області; особливості його розташування та його основні категорії; пояснити основні напрямки створення регіональної екологічної мережі; ознайомити з природно-заповідними територіями Одеської області; формувати екологічне мислення учнів.
Номер слайду 3
1. Загальна характеристика біологічного та ландшафтного різноманіття Одеської областіОдеська область займає територію Північно-Західного Причорномор'я відгирла Дунаю до Тилігульського лиману (довжина морської берегової лінії вмежах області перевищує 300 км) і тягнеться від моря на північ, в глиб суші на200-250 км. У пониззі великих річок (Дунай, Дністер) і лиманів, на морськихузбережжях і в шельфовій зоні розташовані високоцінні й унікальні природнікомплекси, водно-болотні угіддя, екосистеми, що формують високийбіосферний потенціал регіону, який має національне і міжнародне значення.
Номер слайду 4
У пониззі великих річок (Дунай, Дністер) і лиманів, на морських узбережжях і в шельфовій зоні розташовані високоцінні й унікальні природні комплекси, водно-болотні угіддя, екосистеми, що формують високийбіосферний потенціал регіону, який має національне і міжнародне значення. Річка Дунай
Номер слайду 5
Територією Одещини протікають 1143 річки (з них 3 великих – Дунай, Дністер, Південний Буг), всі вони належать до басейну Чорного моря. Живлення річок переважно дощове та снігове з весняною повінню. Інший характер живлення має Дністер, який бере свій початок у Карпатах. В заплавах Дунаю та Дністра розташовані великі прісноводні озера: Кагул, Ялпуг, Катлабуг, Китай, Кучурган, Саф'ян. Всього нараховується 30 озер, 68 водосховищ та 997 ставків. В межах області розміщені 15 лиманів, що займають пониззя великих річкових долин. Найбільшими серед них єДністровський, Тилігульський, Аджалицький (Григорівський), Великий Аджалицький, Дофінівський, Куяльницький, Хаджибейський, Сухий,Будацький, Бурнас, Алібей, Шагани, Сасик.озеро Ялпугозеро Кугурлуйозеро Кагул. Тилігульський лиман Куяльницький лиман
Номер слайду 6
Значна частина області знаходиться у степовій зоні, представленій степовими природними комплексами – типовими різнотравно-типчаковоковиловими та типчаково-ковиловими степами.
Номер слайду 7
Лісова рослинність сконцентрована в основному у північних районах Одеської області, які територіально відносяться до лісостепової зони і представлена переважно штучними насадженнями. Площа лісових ділянок в області складає 220,1 тис.га, з них 203,9 га – вкриті лісовою рослинністю лісові ділянки. Загальна лісистість становить близько 6 %. Савранський ліс
Номер слайду 8
2. Заходи щодо збереження біологічного та ландшафтногорізноманіття.- розширення та розвиток мережі територій та об’єктів природнозаповідного фонду області;- упорядкування господарської та рекреаційної діяльності у межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду;- формування екологічної мережі;- моніторинг стану водно-болотних угідь міжнародного значення Одеської області;- інвентаризація земель державного лісового фонду.
Номер слайду 9
Ознайомтесь з регіональноюекологічною мережею Одеської області. Зверніть увагу на міжнародні та загальнодержавні природні коридори.
Номер слайду 10
Ознайомтесь з об’єктами природно-заповідного фонду в межах Одеської області.
Номер слайду 11
Розвиток природно-заповідного фонду Одеської області у 2022-2023 роках. Природно-заповідний фонд регіону має в своєму складі 128 територій та об’єктів, загальна площа яких становить 166 343,0859 га, а відношення площі природно-заповідного фонду до площі території Одеської області становить 4,99%. Указом Президента України від 01 січня 2022 року №3/2022 утворено національний природний парк «Куяльницький» загальною площею 10 800,89 га на території Одеського та Березівського районів Одеської області;Рішенням Одеської обласної ради від 02.12.2022 №488-VIII розширено територію заповідного урочища місцевого значення «Дністровські плавні» на 757 га на території Білгород-Дністровського району Одеської області. Опрацюйте!
Номер слайду 12
У 2023 році Департаментом проводиться робота щодо створення наступних заповідних об’єктів:– національного природного парку «Буджацькі степи» на території Болградського району Одеської області;-ландшафтного заказника загальнодержавного значення «Озеро Кугурлуй» на території Ізмаїльського району Одеської областіландшафтного заказника місцевого значення «Чигринська балка» на території Березівського району Одеської області орієнтовною площею 678 га. Опрацюйте!
Номер слайду 13
Зробіть висновки. Дайте відповідь на запитання:1. Яке значення має створення природно-охоронних територій?2. Напишіть 6 прикладів об’єктів природно-охоронного фонду Одеської області.3. Чи вважаєте ви, що в Одеській області достатня площа заповідних територій?