Прозоре оздоблення виробів з деревини
Основні відомості
Будь-яка столярна робота завершується оздобленням виготовлених виробів. Після оздоблення виріб набуває гарного зовнішнього вигляду, а утворена захисна плівка захищає деревину від шкідливої дії навколишнього середовища: вологи, світла та забруднень. Прозоре оздоблення полягає в покритті поверхні деревини лаковими плівками, крізь які добре видно природній рисунок (текстуру) деревини.
Лаки наносять на поверхню спеціальними тампонами (рис.1). Тампон виготовляють з декількох шарів марлі(1) та вати(2), міцно прикріплюють його нитками до дерев’яної палички. Можна лакувати і м’яким пензлем, ретельно промиваючи його у розчиннику після кожної зупинки в роботі.
Після насичення тампону, його ретельно віджимають об край посудини, очищаючи від надлишків лаку.
На підготовлену поверхню лак наносять у два-три шари. Перший шар наносять упоперек волокон (рис.2а). Підсушивши виріб на протязі 30 хвилин, його зачищають дрібнозернистою шліфувальною шкуркою. Другий шар наноситься вздовж волокон (рис.2б). Останній шар покриття потребує сушіння від 2 до 48 годин.
В залежності від розчинника лаки поділяються на спиртові, олійні та нітролаки. Олійні лаки, розчин смол у висихаючій олії або оліфи. Вони є найбільш поширеними. Процес лакування олійними лаками найпростіший. Плівка набагато міцніша, а глянець стійкіший, ніж у спиртових.
Нітролаки - це розчин рослинних або штучних смол в ацетоні. В шкільних майстернях не використовуються по причині дуже високої токсичності.
При лакуванні виробів можливі такі дефекти:
ПРАКТИЧНА РОБОТА
Інструменти та матеріали:
Деталі гри «Накинь кільце», брусочки для шліфування, використані шліфувальні шкурки, марля, вата та паличка для виготовлення тампона, баночка з лаком, підкладна дошка або листок картону.
Хід роботи
Контрольні запитання