Практична робота містить 12 типових задач з генетики різного рівня складності. Завдання полягає у визначенні генотипів за вказаними ознаками, прогнозуванні ймовірності успадкування певних захворювань, поясненні спадкових аномалій розвитку організму
Перегляд файлу
Практична робота 2. (10 клас) Розв'язування типових генетичних задач
Рецесивний ген d обумовлює схильність до цукрового діабету. Особи з генотипом dd хворіють на діабет. Чоловік хворий на діабет, його дружина – гетерозиготна за геном діабету. Визначте вірогідність того, що їхня дитина буде:
а) схильна до діабету;
б) буде хворітидіабетом;
в) буде здоровою.
Альбінізм і глухонімота визначаються рецесивним аутосомним геном. Здорова дівчина одружується зі здоровим чоловіком, мати якого була альбіносом ,а батько – глухонімим. Чи може від цього шлюбу народитися дитина – глухонімий альбінос?
Епілепсія – захворювання з аутосомно-рецесивним типом успадкування. Яка ймовірність народження хворої дитини у сім'ї , в якій батьки – носії гена епілепсії?
Природжений вивих стегна – аутосомно-домінантне захворювання. Мати страждає природженим вивихом стегна, батько і його рідні – здорові. Визначте ймовірність народження в цій сім'ї хворої дитини.
Гіпоплазія емалі успадковується як зчеплена з Х-хромосомою домінантна алель. У сім'ї, де обоє батьків страждали цією аномалією, народився син з нормальними зубами. Визначте вірогідність народження наступної дитини з нормальними зубами.
Рецесивний ген гемофілії перебуває в Х-хромосомі. Батько дівчини хворіє на гемофілію, тоді як мати її здорова. Дівчина виходить заміж за здорового чоловіка. Що можна сказати про їхніх майбутніх дітей?
У батьків з II групою крові народився син з I групою крові й гемофілією. Обоє батьків не страждають цією хворобою. Визначте генотипи всіх особин. Гемофілія успадковується як рецесивна зчеплена з Х-хромосомою ознака.
У людини дальтонізм обумовлений зчепленим з Х-хромосомою рецесивним геном. Таласемія успадковується як аутосомна домінантна ознака і спостерігається у двох формах: у гомозигот важка, часто смертельна, у гетерозигот – легка форма. Жінка з нормальним зором і легкою формою таласемії в шлюбі зі здоровим чоловіком ,але дальтоніком має сина дальтоніка з легкою формою таласемії. Визначіть вірогідність народження здорового сина.
У людини рецесивний ген гемофілії й рецесивний ген дальтонізму локалізовані в Х-хромосомі. Жінка, мати якої хворіла на дальтонізм, а батько на гемофілію, одружилася зі здоровим чоловіком. Яка ймовірність народження хворої на дальтонізм і гемофілію дитини від цього шлюбу?
Резус-позитивна жінка з ІІІ групою крові, батько якої мав резус-негативну кров І групи, одружилася з резус-негативним чоловіком з І групою крові. Яка ймовірність того, що дитина успадкує обидві ознаки батька? (Резус-антиген визначається алелями – D i d ).
Жінка з ластовинням (домінантна ознака) і з ІІІ групою крові одружилася з чоловіком з І групою крові без ластовиння. Діти від цього шлюбу народилися без ластовиння, а одна дитина народилася з І групою крові. Визначте генотипи.
У сім'ї, де дружина має І групу крові, а чоловік – IV групу крові, народився син дальтонік з ІІІ групою крові. Обоє батьків розрізняють кольори нормально. Визначте вірогідність народження здорового сина і його можливі групи крові. Дальтонізм – рецесивна зчеплена з Х-хромосомою ознака.