Права дитини: рівність, гідність, відповідальність

Про матеріал
формувати уявлення про Декларацію, Конвенцію, права дитини; показати, що всі люди повинні у повсякденному житті поважати життя кожної людської особи без будь-якої дискримінації; з’ясувати обов’язки та права дітей; виробляти навички правомірної поведінки; виховувати самоповагу, почуття гідності й відповідальності за себе та за свої вчинки; виховувати людяність, чуйність, доброту.
Перегляд файлу

Тема.  Права дитини

Клас: 2

Мета: формувати уявлення про Декларацію, Конвенцію, права дитини; показати, що всі люди повинні у повсякденному житті поважати життя кожної людської особи без будь-якої дискримінації; з’ясувати обов’язки та права дітей; виробляти навички правомірної поведінки; виховувати самоповагу, почуття гідності й відповідальності за себе та за свої вчинки; виховувати людяність, чуйність, доброту.

Обладнання: пазли, лепбук, тлумачний словник, карточки 3 права, емблеми, маски, стікери, квіти з бджілками або метеликами, заготовки для методу прес, доповни речення, картки для рефлексії

 

Хід уроку

 

І. Самовизначення до діяльності

1. Привітання

Нумо, діти, поверніться,

Один одному всміхніться.

 

2. «Чарівна скринька»

- Діти, в руках у мене чарівна скринька, спробуйте відгадати, що в ній. (Дзеркало)

- У нашій скриньці дзеркало, якщо у нього зазирнути, то побачиш найцінніший скарб планети Земля.

- То кого ви побачили у чарівній скриньці? (себе)

- А що для нас є найціннішим?

- А чи залежить від нас наше життя?

- Чи є у вас вдома обов’язки, які роблять приємнішим життя вашої родини?

 

3. Гра «Долонька: Мої обов’язки»

  • Загніть мізинчик, хто застилає сам свою постіль
  • Безіменний пальчик - ті, хто миє посуд
  • Середній – хто виносить сміття
  • Вказівний – хто допомагає прибирати в кімнаті
  •          Покажіть, у кого вийшов клас?
  •          Що можна порадити всім іншим?
  •          Як можна назвати дії, які я вам перераховувала?
  •          Що таке обов’язки?

 

ІІ. Визначення разом з учнями теми уроку

Подивіться всі на дошку,

Разом поміркуйте трошки!

А потім, всі відповідайте,

Вашу тему називайте,

Акровірш скоріш читайте!

  •          Яка тема нашого уроку?

 

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

  1. Проблемне питання
  •          А як ви думаєте, що таке права?
  •          Як ми можемо перевірити або підтвердити наші думки? (подивитися в тлумачному словнику, пошукати в інтернеті, запитати у спеціаліста)

 

  1. Інтерв’ю з учителем правознавства
  •          Що таке права?

Результати: Складова лепбука: «Права – це правила поведінки…».

 

  1. Робота в групах «Хочу мати право»
  •          Які права ви хотіли б мати?

 

4. Відкриття нових знань

- Сьогодні наш урок присвячено правам і обов’язкам кожної дитини нашої країни. Ми не лише дізнаємося про свої права й обов’язки, а й зрозуміємо значущість таких важливих документів як Декларація прав дитини  та Конвенція про права дитини, дізнаємося про те, які закони захищають і охороняють дітей у нашій країні. 

Існує організація, яка проголосила Декларацію прав дитини - це Генеральна Асамблея Організації Об’єднаних Націй (ООН).

  •          Чи знаєте ви, що таке ООН? (Перегляд відео)
  •          Для чого воно створене?

Організація Об’єднаних Націй (ООН) була створена після другої світової війни. У ній працюють представники майже всіх країн світу. Мета ООН — сприяти розв’язанню конфліктів між народами мирним шляхом.

 

  1. Словникова робота

Декларація – це просто

Оголошення всіх прав.

«Декларація прав дитини» була проголошена 20 листопада 1959 року Генеральною Асамблеєю Організації Об’єднаних Націй з метою «забезпечити дітям щасливе дитинство і користування, для їх власного добра та блага суспільства, правами та свободами».

 

Книга прав дитини – це закон,

Вона називається Конвенція ООН.

 

  1. Групова робота «Поясни емблему»
  •          Спробуйте визначити, які права дитини проголосила ООН

 

 Всі діти мають право на відпочинок і дозвілля.

 Всі діти мають право на повноцінне харчування.

 Всі діти мають право на навчання.

 Всі діти мають право на медичну допомогу.

 Всі діти мають право на вільне спілкування.

 Всі діти мають право на отримання інформації.

 Кожна дитина має право на любов і піклування.

 Жодна дитина не повинна бути скривджена і зневажена.

 

Руханка

Гра «Так чи ні»

Хід гри: Учитель називає ситуацію, якщо дотримані права дітей, учні - «плескають в долоні», якщо не дотримані - «тупають ніжками».

  1.         Мама купила Олегу у подарунок футбольний м’яч. (Так)
  2.         Батьки заборонили Оленці займатися у танцювальному гуртку. (Ні).
  3.         Дмитрик разом з батьками відпочивав на морі. (Так).
  4.         Бабуся спекла онучці Світланці смачний пиріг. (Так).
  5.         Батько прийшов додому п’яним і покарав сина. (Ні).
  6.         Андрійко разом з батьком майструють  шпаківню. (Так).
  7.         Вчителька провела для дітей цікаву екскурсію по місту. (Так).
  8.         Лікар вилікував ангіну у Сашка. (Так).
  9.         Міліціонер допоміг Іринці знайти мобільний телефон. (Так).
  10.   Рятувальники врятували Ганнусю, яка провалилася в ополонку на річці. (Так).
  11.   Вчитель заборонив учневі спілкуватися по мобільному телефону під час уроку. (Ні, але так)
  •                 Скільки ми розглянули прав? Присядьте стільки разів або музична фізхвилинка.

 

ІV. Закріплення вивченого матеріалу.

  1. Інсценізація ситуації.

Зайченя.  Раз, два, три, чотири, п’ять,

Вийшов зайчик погулять!

В мене є смачна цукерка,

Є скакалка, є люстерко!

Лисиця. Йди сюди, малюк вухатий!

Мусиш все мені віддати!

Дай скакалку! Дай цукерку!

Та й нащо тобі люстерко?

Це мені воно згодиться,

Я ж красунечка Лисиця!

(Лисичка забирає речі, красується, Зайчик плаче, входить Ведмідь).

Ведмідь. Декларації, Лисице,

Ти, звичайно, не читала.

Є такий закон на світі,

Це серйозна дуже справа.

Ображать не маєш права

Слабших себе і малих!

Тож віддай все зайченяті,

Бо такий закон для всіх!

 

— Яке право Декларації порушила Лисиця? (Жодна дитина не повинна бути скривджена і зневажена)

 

  1. Робота з підручником ст. 56

Розгляньте  малюнки  з  казки  про  Буратіно і дайте відповіді на запитання.

  Хто дав Буратіно ім’я, купив йому абетку і відправив його до школи? Яке право він забезпечив? (право на навчання)

  Хто хотів спалити Буратіно в печі?

  Хто намагався його обдурити і обікрасти?

  Хто подарував йому золотого ключика?

  Хто  у  цій  казці  захищає  права  дитини, а хто їх порушує?

 

  1. Порушення прав в мультфільмах
  •          Захист або порушення прав можна побачити і в інших літературних  творах, казках або мультфільмах «Всі діти мають рівні права»
  •          Запитання для обговорення:

  Куди йшли звірятка?

  Хто спочатку не зміг потрапити до кінотеатру?

  Чому  вони  не  змогли  потрапити туди?

  Про  які  права  йшлося  у  цьому мультфільмі?  (Про  те,  що  усі  діти мають  право  на  дозвілля;  вони  мають  рівні  права,  навіть  якщо  вони дуже відрізняються один від одного).

 

  1. Порушення прав в скоромовках
  •          Давайте пригадаємо скоромовки про батьків та дітей.
  •          Назвіть, хто з батьків забезпечує права дітей, а хто їх порушує. Поясніть.

Наприклад:

***

Ходить квочка коло кілочка,

Водить діточок коло квіток. (Забезпечує; квочка піклується про своїх діток) Право на любов і піклування

***

Тигренятко з тигром-татом

Тренувалися стрибати. (Забезпечує, тигр-тато навчає своє дитя). Право на навчання

***

Ворона проворонила вороненя. (Ворона порушила права вороненя на любов і піклування. Вона недогляділа своє вороненя – «проворонила»).

***

Бобер на березі з бобренятами бублики пік. (Забезпечує. Разом займаються спільною справою. Бобер піклується, щоб бобренята не були голодними). Право на повноцінне харчування

 

  1. Робота в групах «Встанови відповідність: права та обов’язки»
  •          З чого ми розпочали наш урок?
  •          Як, на вашу думку, пов’язані права та обов’язки?
  •          Поєднайте права з обов’язками.

Перевірка роботи по групам.

  •          Як бджілки запилюють квіточки, щоб вони радували світ своєю красою, так і без обов’язків не будуть забезпечені права.

 

Руханка пантоміма «Повтори та поясни»

 

  1. Метод «Прес»
  •          Зараз ми з вами виконаємо невелику творчу роботу. Вам потрібно буде дібрати малюнок до права та продовжити речення, щоб вийшло зв’язне висловлювання.

Група отримує назву права, декілька малюнків, алгоритм написання або складання замітки

Я маю право …

Бо …____

Це право мені забезпечують …

Я буду …

 

V. Рефлексія

1. Доповніть речення за зошитом ст.21-22

  • Найкращими захисниками своїх дітей є …
  • Якщо в дитини немає сім’ї, про неї піклується …
  • Кожен зобов’язаний поважати права інших …
  • Учитися – не тільки право дитини, а й її … (Бо є закон «Про освіту»)

Слова для довідок: держава, людей, батьки, обов’язок

 

2. Збери пазл

 

3. Обери відповідь (для Ані з опорою)

У дітей аркуш зі словами:

  Право

  Здоров’я

  ООН

  Загартовування

  Обов’язок

Режим дня

  Мир

  Декларація

- Підкресліть слова, які стосуються теми сьогоднішнього уроку.

- Поставте знак оклику біля слова, яке ви вважаєте ключовим.

Під час перевірки пояснити чому?

  •                      Якою інформацією ви можете поділитися зі своїми товаришами?
  •                      Які права ви візьмете з собою в життєву дорогу?

 

4. Чарівна скринька

Покладіть в «чарівну» скриньку «!» - якщо вам було цікаво і все зрозуміло, «…» - якщо ви, вважаєте, що є ще над чим подумати, «?» - якщо у вас залишилося ще багато питань.

docx
Пов’язані теми
Я досліджую світ, Розробки уроків
НУШ
Додано
5 березня
Переглядів
43
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку