Предмет вивчення екології, її завдання та методи. Зв’язки екології з іншими науками

Про матеріал
Дана презентація містить теоретичний матеріал з даної теми. На закріплення матеріалу долучено тестове завдання.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Предмет вивчення екології, її завдання та методи. Зв’язки екології з іншими науками

Номер слайду 2

Мета урокунавчальна: розглянути історію виникнення екології як науки, визначення, предмет і завдання, основні методи екологічних досліджень;розвиваюча: розвивати навички застосування матеріалів інших курсів та вміння систематизува­ти й використовувати власні знання;виховна: виховувати бережливе ставлення до навколишнього середо­вища. Тип уроку: засвоєння нових знань. Нові терміни і поняття: екологія, Геккель, моделювання. , спостереження, експеримент, емпіричні і теоретичні методи, завдання екології, функції екології.

Номер слайду 3

Екологія — це наука, що вивчає закономірності відносин між організмами та довкіллям, а також утворення і діяльність надорганізмових систем. Термін «екологія» вперше ввів німецький зоолог Е. Геккель ще в 1866 році. Екологія виникла як суто біологічна наука, але нині є самостійною фундаментальною наукою про взаємовідносини живої й неживої природи.

Номер слайду 4

Об’єкти досліджень екології — це живі організми та надорганізмові біосистеми (популяції, види, екосистеми, біосфера) у своїх взаємозв’язках із середовищем. На сьогодні основним об'єктом екологічних досліджень є екосистеми на різних рівнях організації

Номер слайду 5

Предметом екології є різноманітність взаємозв’язків між організмами, їхніми угрупованнями та середовищем існування, а також закономірності функціонування надорганізмових біосистем.

Номер слайду 6

Завдання екології полягає в тому, щоб розкрити закономірності екологічних зв’язків. У рамках цього завдання вивчають: екологічні закономірності взаємодії біосистем між собою та із природним середовищем; екологічну сутність, тобто особливості внутрішньої структури та функціонування надорганізмових бісистем, екологічні явища, що виявляються у властивостях, функціях, адаптації до змін середовища та ін.

Номер слайду 7

Основні завдання екології у XXI ст.:вивчення загального екологічного стану біосфери, причин його зміни під дією різних чинників;прогнозування динаміки стану екосистем і біосфери в просторі й часі;розроблення шляхів гармонізації суспільства й природи.

Номер слайду 8

Розділи екологіїаутекологія (екологія видів, факторіальна екологія) вивчає організм та умови його існування, онтогенез, розмноження, інші життєві функції в певних умовах природного або штучно створеного середовища;демекологія (екологія популяцій) досліджує властивості популяцій у конкретних умовах їх існування, динаміки, адаптації до природного середовища, внутрішньо- і міжвидові взаємовідносини;синекологія (екологія біоценозів, біогеоценологія) вивчає різноманітні угруповання рослин, тварин, грибів, мікроорганізмів, трофічні зв’язки між ними, форми співіснування;екосистемологія (екологія екосистем) — вивчає екосистеми всіх розмірів і ступенів складності, їх розвиток, особливості, еволюцію та динаміку.

Номер слайду 9

Прикладні галузі екології екологія лісових екосистем, агроекологія, гідроекологія, екологія ґрунтів, екологія міських екосистем, ландшафтна екологія, біосферологія (глобальна екологія), екологія енергетики, космічна екологія.

Номер слайду 10

Функції екологіїПізнавальна - пізнає фундаментальні рівні й властивості життя та пояснює сутність закономірностей розвитку природи, екологічних явищ і процесів. Освітня -Екологія дає людині знання для того, щоб розумно та раціонально користуватися природними ресурсами, усвідомити роль природного середовища для життя й здоров’я людини, сформувати уміння й навички здорового способу життя. Світоглядна - екологічні знання формують узагальнену систему ідей та поглядів на світ, людину, її місце в світ . Практична - прогнозування розвитку біосфери, наслідки антропогенного впливу та створення нових виробничих технологій, проектів і планів соціального й економічного розвитку, для розв’язування глобальних проблем сучасності.

Номер слайду 11

Зв’язки екології з іншими науками. Формування багатьох нових екологічних розділів: екологічної фізіології, цитоекології, еволюційної екології, біохімічної екології, палеоекології, космічної екології

Номер слайду 12

Методи екологіїБіотестування – експериментальне вивчення дії чинників довкілля за допомогою живих тест-систем (певних рослин, тварин, найпростіших, яких легко розводити у лабораторії);Екологічна індикація – вивчення стану екосистем за допомогою організмівіндикаторів, що швидко реагують на певні зміни у навколишньому середовищі;Екологічний моніторинг – довгострокові постійні або періодичніспостереження за станом екосистем;Метод аерокосмічної реєстрації – застосовується, наприклад, для оцінки біомаси екосистем;Метод екологічного моделювання – застосовує комп’ютерні моделі і надає довгострокові прогнози динаміки екосистем, може використовуватися для розуміння роботи екосистем минулого. Спостереження, експеримент, вимірювання, моделювання, аналіз, синтез – методи, загальні для всіх природничих наук.

Номер слайду 13

Тест https://naurok.com.ua/test/testovi-zavdannya---pomichnik-vchitelya-16-12-2604186.html. Д.з § 24

pptx
Пов’язані теми
Біологія, Презентації
Додано
17 грудня 2023
Переглядів
79
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку