Цікаві факти: У підсніжника є органічна сполука галантамин, входить в список «Життєво необхідних і найважливіших лікарських препаратів». Галантамін використовують для лікування залишкових явищ поліомієліту (дитячого спинномозкового паралічу), рухових порушень, пов’язаних з порушенням ЦНС і інших захворювань Здатний витримати десятиградусний мороз. У 2012 році цибулина рідкісного підсніжника, квітки якого мають жовті вкраплення, була продана на онлайн-аукціоні e. Bay за рекордну суму 725 фунтів стерлінгів .
Червона. Книга. України. Чисельність та структура популяцій: біля населених пунктів і місць відпочинку популяції регресують і зникають (від м. Києва у повоєнний час межа поширення відсунулась на 50–60 км). Спостерігається тенденція до зменшення кількості квітучих особин. Причини зміни чисельності: Масове зривання на букети, переважно для продажу, викопування цибулин, рекреаційне навантаження. Це фото; автор: Невідомий автор; ліцензія: CC BY-SA
Білоцвіт звичайний: Чисельність та структура популяцій: Переважна більшість популяцій нормального типу з повночленним лівостороннім віковим спектром і чисельністю особин від 50 до 500 екз. на м2. Виділяються три групи варіантів вікових спектрів, які властиві для лісових, лучних і високогірних популяцій. Завдяки значній екологічній пластичності вид посідає стійке положення в широкому діапазоні еколого-ценотичних умов. Причини зміни чисельності: Руйнування оселищ, осушувальна меліорація, викопування рослин для продажу разом з цибулинами.
ФАКТИ: Шафран є найдорожчою спецією у світі – для приготування всього лише 28 грам спеції шафрану потрібно 80000 цієї рослини. Всі рослини збираються вручну. 90 % світового шафрану виготовляються в Ірані. Шафран може бути використаний у виробництві парфумерії та в медицині. Деякі дослідження показали, що шафран володіє антибактеріальними властивостями. Шафран служить натуральним жовтим барвником для лікерів, вершкового масла, сирів і деяких видів безалкогольних напоїв.Інше застосування шафрану в текстильній промисловості, де він використовується для фарбування тканин.
Червона Книга України. Чисельність та структура популяцій: Утворює багаточисельні, великі за площею, здебільшого повночленні популяції. Переважна більшість популяцій характеризується лівостороннім віковим спектром. Частка ювенільних та імматурних особин у популяціях у кілька разів більша за частку генеративних. Просторова структура слабкодифузна. Максимальна щільність популяцій становить 20–100 особин на м2. Причини зміни чисельності: Як декоративна рослина інтенсивно зривається на букети, викопується для продажу та пересадки на присадибні ділянки. В околицях міст потерпає від надмірної рекреації. На межі ареалу зазнає негативних впливів у зв’язку з освоєнням характерних для виду екотопів.
сон-трава, анемона, сон-зілля, сонник. Занесений до Червоної книги України. Входить до Червоного списку рослин Донецької області Охороняють в природному заповіднику «Медобори», Національних природних парках «Подільські Товтри», «Деснянсько-Старогутському», регіональних ландшафтних парках «Міжріченському», «Дністровський каньйон», численних заказниках і пам'ятках природи. Чисельність зменшується внаслідок людської діяльності (розорювання степів, терасування схилів, випасання худоби, зривання на букети тощо).
Горицвіт весняний занесений до Червоної книги України в 2009 р. Статус: «неоцінений». Список Карпатських видів, які знаходяться під загрозою, зазначає статус горицвіту весняного як: «знаходиться під загрозою»Препарати горицвіту весняного показані при серцевій недостатностіМіжнародна латинська назва роду походить від імені міфічного юнака Адоніса, який відзначався надзвичайною красою. Видова назва у перекладі з латинської означає «весняний».
Медункаособливо лікарська медунка (P. officinalis) — з давніх часів використовувалася як лікарська рослина. Виявляє пом'якшувальний (дія слизу), протизапальний (дія дубильних речовин) і сечогінний вплив (дія сапонінів і кремнієвої кислоти). Деякі види культивуються як садові культури, виведена безліч декоративних сортів. Всі види медунки — добрі медоноси. Це фото; автор: Невідомий автор; ліцензія: CC BY-SA
ШКОДА ДЛЯ РОСЛИНИКоли хтось хоче зірвати квітку, то, звичайно ж, обирає найкращу і найбільшу, а значить — здорову. Суцвіття, що залишилися, нездатні сформувати недеформоване, стійке до хвороб і шкідників насіння. Крім того, зривання квітки пошкоджує цибулину і насіння: у рослинки утворюється своєрідна «ранка», і в неї можуть потрапити бактерії. Поживні речовини рослинка отримує завдяки фотосинтезу, що проходить у листочках. Якщо зірвати їх, цибулина вже не зможе отримати запас сил до наступного року.
КОМАХИ І КВІТИ ПОВ’ЯЗАНІДля багатьох комашок перші квіти весни є джерелом живлення. Неважко здогадатися, що буде з метеликами, бджілками, іншими комашками, коли зникнуть первоцвіти. Чимало з них захищають ліс від шкідників, і якщо їх не стане, нікому буде «лікувати» дерева. Це фото; автор: Невідомий автор; ліцензія: CC BY-NC-ND
ПРАВИЛА СВІДОМОГО ГРОМАДЯНИНАНе рвіть першоцвіти, а тільки милуйтеся ними. Майже усі види первоцвітів занесені до Червоної книги.Їх кількість у природі щороку зменшується. Торгівля першоцвітами заборонена. Свідомо відмовтеся від купівлі квітів. Станьте на захист первоцвітів!Цінуйте кожну рослину!Це фото; автор: Невідомий автор; ліцензія: CC BY-NC