Презентація "Баскетбол"

Презентація з фізичної культури на тему "Баскетбол", призначена для дистанційного навчання учнів 10-11 класів.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

БАСКЕТБОЛ

Номер слайду 2

Баскетбол (англ. basketball від basket — «кошик» і ball — «м'яч») — спортивна командна гра з м'ячем, який закидають руками в кільце із сіткою (кошик), закріпленою на щиті на висоті 3 метри 5 сантиметрів (10 футів) над майданчиком. Баскетбол є олімпійським видом спорту. На відміну від багатьох видів спорту, початок баскетболу було точно задокументовано, його вигадав і впровадив Джеймс Нейсміт.

Номер слайду 3

ПРАВИЛА ГРИ Грають дві команди, до складу яких зазвичай входить по дванадцять гравців, на майданчику для гри одночасно присутні по п'ять гравців від кожної команди. Перед кожною командою поставлено завдання - закинути м'яч до кошика суперника і не дати іншій стороні заволодіти м'ячем і закинути його у свій кошик. Грати з м'ячем можна тільки руками. Переможцем у грі стає та команда, яка після завершення ігрового часу набрала найбільшу кількість очок. У разі, коли команди після закінчення ігрового часу набрали однакову кількість очок, призначається овертайм (зазвичай п'ять хвилин додаткового часу). Якщо після додаткового часу рахунок залишається рівним, то призначається другий, третій і т.д. овертайм, до тих пір, поки не визначиться переможець гри. Відлік початку гри починається після спірного кидка в центральному колі ігрового майданчика, за умови правильного відбиття м'яча одним з гравців. Зазвичай матч складається з чотирьох періодів по десять хвилин (в Національній баскетбольній асоціації цей час становить дванадцять хвилин) з перервами по дві хвилини. Перерва між другою і третьою чвертями гри становить п'ятнадцять хвилин. Після закінчення великої перерви команди обмінюються кошиками.

Номер слайду 4

БАСКЕТБОЛЬНИЙ МАЙДАНЧИК Баскетбольний майданчик — це майданчик для гри в баскетбол, яка являє собою прямокутну плоску тверду поверхню без будь-яких перешкод. Для змагань розміри ігрового майданчика повинні бути 28 метрів в довжину і 15 метрів у ширину. Центральна лінія проводиться паралельно лицьовим лініям через середини бічних ліній і повинна виступати на 15 см за кожну бічну лінію. Лінії, що обмежують довгі сторони майданчика, називаються бічними лініями, а лінії, що обмежують короткі сторони майданчика — лицьовими. Зоною триочкових кидків з гри є весь ігровий майданчик, за винятком області біля кошика суперника, яка обмежена триочковою лінією — півколо радіусом 6,75 м (з 1 жовтня 2010 року). Лінія штрафного кидка наноситься довжиною 3,60 метрів паралельно кожній лицьовій лінії так, щоб її дальній край розташовувався на відстані 5,80 метрів від внутрішнього краю лицьової лінії, а її середина знаходилася на уявній лінії, що з'єднує середини обох лицьових ліній.

Номер слайду 5

Баскетбольний щит - стаціонарне спортивне обладнання, що використовується в баскетболі. Це прямокутна панель із жорстко закріпленим на ній баскетбольним кільцем з сіткою (кошик). Баскетбольний щит кріпиться на спеціальних конструкціях або опорах для фіксації його під час гри у нерухомому положенні. Баскетбольний м’яч є єдиною одиницею спорядження, необхідного для гри у баскетбол. Поверхню м’яча майже завжди поділено “ребрами” — заглибленнями, зазвичай пофарбованими у контрастний колір. Традиційною кольоровою схемою є помаранчева поверхня з чорними ребрами та, можливо, логотипом. Лицьова лінія. ЩИТ, КОШИК, М’ЯЧ

Номер слайду 6

ПОЗИЦІЇ ГРАВЦІВ За ігровим амплуа в сучасному баскетболі розрізняють наступні позиції - атакуючий захисник, розігруючий захисник, легкий і важкий форварди, а також центрфорвард. Одним з основних гравців на майданчику є розігруючий захисник, або як його називають "плеймейкер". Назва цього слова походить від англійського слова "playmaker", що в перекладі означає - той, хто робить гру або диригент. Розігруючий гравець більше за всіх володіє м'ячем під час гри, він веде гру всієї команди. Він повинен чудово бачити ігрову площадку, володіти філігранним дриблінгом і повинен вміти видати хороший пас. Зазвичай атакуючі захисники починають атаку своєї команди, але також беруть участь в грі і нерідко завершують атаку дальніми кидками. Форварди свої атаки зазвичай проводять з країв майданчика, а центрові - з близької відстані. В команді центрфорварди звичайно самі рослі гравці в командах і їх основне призначення - боротьба під чужим і своїм щитом.

Номер слайду 7

РОЗТАШУВАННЯ ГРАВЦІВ НА МАЙДАНЧИКУ Стандартною схемою розстановки вважається схема 2-1-2 та 1-3-1. Але впродовж гри тренер в будь-який момент може змінити звичну тактичну розстановку. Приміром, може виставити на ігрову площадку одночасно двох-трьох центрових. Адже в кінцевому результаті успіх команди визначається правильно обраною тактикою, а не тільки індивідуальною майстерністю польових гравців.

Номер слайду 8

ТАКТИКА ГРИ Під тактикою в баскетболі необхідно розуміти цілеспрямовані узгоджені дії гравців команди, що спрямовані на досягнення перемоги в конкретному матчі. Тактика складається із засобів, способів і форм ведення спортивної боротьби, що раціонально використовуються з урахуванням конкретних завдань, які виникають під час гри з конкретними суперниками. До засобів ведення спортивної боротьби під час гри відносяться прийоми техніки нападу й захисту.

Номер слайду 9

ТАКТИКА ЗАХИСТУ У грі баскетбол розрізняють два типи захисту - зонний і персональний. При зонному захисті кожен гравець команди може опікувати будь-якого суперника, який знаходиться у відведеній йому ділянці майданчика. У разі персонального захисту кожен баскетболіст опікає тільки "свого" гравця. Великий ефект приносить так званий пресинг - один з видів активної оборони, при якому суперника опікають не лише поблизу свого щита, але і на дальніх підступах до нього, часто по всій ігровій площадці. Основною метою пресингу є не дати супернику спокійно проводити розіграш м'яча і організувати атаку.

Номер слайду 10

ТАКТИКА НАПАДУ Тактика нападу полягає в тому, щоб створити одному із гравців умови для кидка в кошик. Аби зробити це за 24 с, що відводяться на атаку, необхідно використати правильно організовані й добре підготовлені тактичні ходи, розраховані на наближення м’яча до кошика суперника, на створення сприятливих умов для завершення атаки та забезпечення можливості боротьби за відскок м’яча у випадку промаху. Тактика нападу дає команді можливість обирати й використовувати найбільш доцільні засоби, способи та форми ведення планомірної атаки залежно від конкретного суперника й моменту ігрової діяльності. За своїм характером усі дії в нападі можуть бути віднесені до індивідуальних або колективних. Колективні дії згідно з класифікацією тактики гри розподіляються на групові й командні.

Номер слайду 11

БОРОТЬБА ПІД КОШИКОМ Особливе місце під час гри займає боротьба під щитом. Одна з баскетбольних заповідей говорить - "Хто виграє щит - виграє матч", і отже, одним з основних показників гри баскетболіста є показник по числу підборів і блок-шотів.