Презентація "Безхребетні тварини"

Про матеріал
Презентація для уроків в 10-му класі з біології. Тема "Безхребетні тварини". Підручник Біологія та екологія Шаламова.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Безхребетні тварини

Номер слайду 2

Назву „безхребетні " було запроваджено для визначення всіх тварин, які не мають хребта. До безхребетних належить більш як 95 відсотків усіх відомих тварин. У цю категорію включені найпростіші (одноклітинні), нижчі черви, губки, кишковопорожнинні, членистоногі, молюски, голкошкірі та інші.

Номер слайду 3

Губки (лат. Porifera, Spongia) — тип примітивних водних багатоклітинних тварин, які ведуть прикріплений спосіб життя. Поширені по всій земній кулі від прибережної зони і до майже максимальни глибин океану; деякі види також населяють прісноводні водойми. Нараховують близько 8000 видів.

Номер слайду 4

Б. Гігантська діжкоподібна губка, що є однією з найбільших, а також найбільш довго живучою ( більше 2000 років);А. Порошок із губки бродяги використовують в медицині для пришвидження розсмоктування синців і пігментних плям. В. Будова тіла губки (стрілками сказаний напрям руху, який забезпечують джгутики)

Номер слайду 5

Кишковопорожнинні — група двошарових багатоклітинних організмів, що мають радіальну (променеву) симетрію. Кишковопорожнинні живуть у морях та океанах, рідше в прісних водоймах; є як прикріплені та малорухомі форми, так і ті, що активно плавають (в багатьох відбувається чергування прикріпленої та рухомої стадій життєвого циклу). Всього нараховують приблизно 9 тисяч видів кишковопорожнинних.

Номер слайду 6

А. Тіло кишковопорожнинних нагадує двошаровий мішок, що складається із зовнішнього шару клітин, - ектодерми і внутрішнього – ентодерми, простір між якими заповнений желеподібною міжклітинною речовиною – мезоглеєю. Б. Жалка клітина в стані спокою та після вистрілу (порожниста нитка, що сполучається з міхурцем із отрутою)

Номер слайду 7

Б. Аурелія (вухаста медуза) – медуза, що мешкає у Чорному моріА. Колоніальні коралові поліпи часто утворюють коралові рифи та навіть цілі острови. Вони живуть переважно на глибині до 20-40 м, у теплій воді (не менше 20 середньорічної температури), при солоності приблизно 3,5 ‰. Вода повинна бути чистою, але з планктоном і достатньою кількістю кисню.

Номер слайду 8

Плоскі черви — тип багатоклітинних, двобічно-симетричних, тришарових тварини, переважна більшість яких веде паразитичний спосіб життя;Відомо близько 15 тис. видів плоских червів. Найчисельнішими є класи Турбелярії, Трематоди і Цестоди;Плоскі черви є найпримітивнішими двосторонньо-симетричними тваринами.

Номер слайду 9

В. Стьожак широкий (паразит риб і ссавців)А. Планарія молочно-біла (представник вільноживучих війчастих червів)Б. Ціп’як свинячий (живе у кишківнику ссавція; у міру дозрівання сегменти його тіла, кожен з яких має сласну статеву систему, заповнюються яйцями, відриваються і виводяться з організму носія)

Номер слайду 10

Нематоди — тип двобічно-симетричних червоподібних тварин, який налічує близько 30 тис. видів;Більшість представників нематод — паразити;У людей нематоди спричинюють найбільшу кількість хвороб з групи гельмінтозів.

Номер слайду 11

Б. Більшість нематод, як от: аскариди, живуть у тонкому кишківнику людини і викликають нематодози, зокрема аскаридоз, ентеробіоз, трихінельоз тощо. Для видалення таких червів з організму, нерідко, необхідне хірургічне втручання. А. Мікроскопічна грунтова нематода ценорабдітіс є одним із найбільш вивчених організмів — це перший багатоклітинний організм, геном якого був повністю розшифрований;

Номер слайду 12

Кільчасті черви — тип відносно високоорганізованих червів, що складається з близько 15 тисяч видів; Вони мешкають в більшості вологих середовищ, включаючи наземні, прісноводні і морські, містять багато паразитичних та мутуалістичних видів; Мають розміри від менше міліметра до понад 3 метрів.

Номер слайду 13

Б. Будова дощового черв’яка. Цікаво, що нервовий ланцюжок розташований на черевному боці тіла. А. Пурпуровий австралійський морський черв є хижаком, що нападає із засідки та хапає своїми щелепами риб, які пропливають повз.

Номер слайду 14

Молюски — тип первинноротих двобічно-симетричних целомічних тварин зі спіральним дробленням зиготи;М'якуни — другий за чисельністю видів тип тварин після Членистоногих. Наразі відомо приблизно 130 тисяч сучасних видів молюсків, проте науковці припускають існування до 200 тисяч видів. Здебільшого молюски є водяними тваринами, що мешкають у морських та прісних водоймах, однак є й наземні види.

Номер слайду 15

А. Виноградний слимак є не лише поширеним черевоногим молюском помірних широт, але й відомим делікатесом. Б. Слизняки об’єднані у поліфілетичну групу черевоногих молюсків, які втратили черепашку. В. Жабурниця є прісноводним представником двостулкових молюсків. Г. Найвідоміші головоногі молюски – восьминоги – відрізняються розвинутим мозком та складною поведінкою.

Номер слайду 16

Членистоногі — тип первинноротих метамерних тварин, що включає комах, ракоподібних, павукоподібних та багатоніжок. Тіло сегментоване, а групи подібних сегментів об'єднуються у відділи тіла — тагми. Найчастіше виділяються три тагми: голова, груди, черевце. Характерною ознакою членистоногих, від якої походить назва типу, є будова їхніх кінцівок. Вони складаються з окремих члеників, що рухомо з'єднані між собою суглобами, утворюючи багатоколінні важелі, здатні до складних і точних рухів. 

Номер слайду 17

В. Загальна будова тіла павука. А. Загальна будова тіла річкового рака. Б. Загальна будова тіла комахи

Номер слайду 18

Безхребетні - модельні організми. Модельні організми - це живі біологічні об'єкти, які використані для вивчених біологічних явищ і процесів. Де використовуються модельні організми: у генетичних дослідженнях; у медико-біологічних експериментах, спрямованих на пошук потенційних причин та способів лікування захворювань людини; у медико-біологічних експериментах, коли подібні випробування на людях були б нездійсненні чи неетичні.

Номер слайду 19

Для досліджень модельні організми відбирають за такими критеріями: швидкість розмноження та легкість вирощування дорослих особин;доступність; наявність штамів (для одноклітинних організмів) та ліній (для багатоклітинних організмів) мутантів з потрібними властивостями; наявність інформації про геноми в базах біологічних даних. ПланаріїНематоди. Молюски. Дрозофіла фруктова«Безхребетні моделі»

Номер слайду 20

Дякую за увагу!

pptx
Пов’язані теми
Біологія, 10 клас, Презентації
Додано
13 червня
Переглядів
239
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку