БЕЗПЕКА ДІТЕЙ СТАРШОГО ШКІЛЬНОГО ВІКУ ПІД ЧАС ВІЙНИ Після початку широкомасштабного вторгнення, питання безпеки вийшло на зовсім інший рівень. З періоду закінчення Другої Світової війни країни Європи не стикалися з подібними викликами. Але зараз воєнні виклики і ризики - частина нашого життя і ми маємо бути готові захистити себе і своїх близьких.
Війна змушує нас адаптуватись та змінювати звичну поведінку, адже кожної хвилини може початись повітряна тривога чи артобстріл. На жаль, ми не можемо це проконтролювати чи бути впевненими, що цього не станеться протягом дня. Саме тому важливо розвинути нові навички та сформувати стійкі навички поведінки.
ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ ПІД ЧАС ПОВІТРЯНОЇ ТРИВОГИ На жаль, цей ризик може спіткати нас незалежно від того, на якій території країни ми проживаємо, у денний чи нічний час. Повітряна тривога може викликати страх, заціпеніння чи високу тривогу, що перешкоджає прийняттю рішення: куди йти, що робити, що з собою брати. Тому важливо повторити ці правила щоб в момент повітряної тривоги пам’ятати, які мають бути кроки.
ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ ПІД ЧАС ПОВІТРЯНОЇ ТРИВОГИ 5. Займіть вільне місце у захисній споруді …якщо немає фізичної можливості перейти до укриття, треба знати “правило двох стін”: під час тривоги людину повинно відділяти щонайменше 2 стіни з кожної сторони, бо якщо одна з них зруйнується від удару, то інша візьме на себе уламки стіни, віконного скла тощо. Якщо залишаєтесь вдома, то сховайтесь у місці, яке розташоване за другою від фасаду опорною стіною (зазвичай це коридор або тамбур), 6. НЕ підходьте до вікон, сядьте на підлогу.
…повітряна тривога застала на вулиці?Знайдіть найближче укриття (часто там є позначка “укриття”, “бомбосховище”);Якщо немає укриття, то прямуйте до підвалу будинку, підземного переходу, підземного паркінгу; метро; Якщо поруч немає укриття, але ви чуєте звуки вибухів, то ляжте на землю (краще знайти заглиблення, яму, високий бордюр) та закрийте голову руками.
ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ ПІД ЧАС ОБСТРІЛІВ Якщо почули постріли чи вибухи, то 1. Негайно ляжте на землю та закрийте голову руками, аби вберегти голову від розльоту можливих уламків. 2. НЕ підходьте до вікон, якщо почули постріли 3. НЕ спостерігайте за ходом військових дій. 4. НЕ перебігайте під час перестрілки 5. НЕ фотографуйте, 6. НЕ сперечайтеся 7. НЕ робіть записів військових людей у їх присутності (краще взагалі не діставати телефон).
8. НЕ одягайтеся у камуфльований одяг або військовий одяг - краще носити одяг темних кольорів, який не привертає уваги та не містить жодних символів. 9. Під час стрілянини найкраще сховатися у захищеному приміщенні (наприклад, у ванній кімнаті або навіть у самій ванні). Коли це неможливо, варто лягти, прикрившись предметами, які здатні захистити вас від уламків і куль. 10. Де б ви не знаходились, тіло повинне бути у максимально безпечному положенні. Згрупуйтеся, ляжте в позу ембріона. Розверніться ногами у бік стрілянини, прикривши голову руками та відкривши рот, щоб близький вибух не завдав шкоди барабанним перетинкам. Чекайте, поки стрілянина не вщухне, а пострілів не буде хоча б 5 хвилин
ПРАВИЛА СПІЛКУВАННЯ З НЕЗНАЙОМЦЯМИ (У ТОМУ ЧИСЛІ З ВІЙСЬКОВИМИ)Правило “Не спілкуватись з незнайомцями” завжди було актуально, але під час війни воно набуло нового сенсу та має більше нюансів, Адже ні дорослі, ні діти ніколи точно не знають, хто саме ця людина поруч і завжди повинні розумно поводитися з незнайомцями:1. Не розмовляйте з незнайомими для вас людьми, якщо вони здаються вам підозрілими;2. Не підходьте близько до автомобіля, який біля вас зупиняється;3. Не залишайтеся наодинці з тим, кого ви не знаєте (навіть якщо ця людина здається вам доброю);
4. Не сідайте до автомобілів з незнайомими людьми;5. Не беріть нічого у незнайомців із рук;6. Не йдіть з незнайомцями нікуди,навіть, якщо вони вам обіцяють щось показати або подарувати;7. Не розказуйте незнайомцям жодної приватної інформації про себе чи батьків;8. Не встрявайте у суперечки з незнайомими людьми;9. Не провокуйте незнайомців;10. При появі озброєних людей негайно прямуйте до безпечного місця
ПРАВИЛА ДІЙ, ЯКЩО ВИЯВИЛИ ПОТЕНЦІЙНО ВИБУХОНЕБЕЗПЕЧНИЙ ПРЕДМЕТПісля деокупації території України на нашій землі ще десятки років після буде небезпека знайти різні вибухонебезпечні предмети. Їх існує просто неймовірна кількість видів: • боєприпаси: бойові частини ракет; авіаційні бомби; артилерійські боєприпаси (снаряди, міни); інженерні боєприпаси (протитанкові і протипіхотні міни); ручні гранати; стрілецькі боєприпаси (набої до пістолетів, карабінів, автоматів тощо); навіть можна зустріти припаси Другої Світової війни; піротехнічні засоби (патрони (сигнальні, освітлювальні, імітаційні, спеціальні); вибухові пакети; петарди; ракети (освітлювальні, сигнальні); гранати; димові шашки.
Такі предмети можуть бути під землею, підвішені у повітрі, а можуть і лежати просто на землі, часто замасковані під авторучки, мобільні телефони, гаманці, міні магнітофони, дитячі іграшки, які знаходяться у різних портфелях, сумках, валізах, банках, пакунках, які просто залишені у багатолюдних місцях.
ПРАВИЛА ДІЙ, ЯКЩО ВИЯВИЛИ ПОТЕНЦІЙНО ВИБУХОНЕБЕЗПЕЧНИЙ ПРЕДМЕТ Відійти на безпечну відстань. НІ У ЯКОМУ ВИПАДКУ НЕ НАБЛИЖАТИСЯ ТА НЕ ТОРКАТИСЯ цього предмету. НЕ намагатися перемістити, НЕ розбирати, НЕ спробувати його зачепити палицею, або будь яким іншим предметом. НЕ брати до рук, намагатися кинути його, НЕ вдаряти по ньому чимось, НЕ намагатися вкинути до багаття, НЕ кидати у водойму.
5. НЕ приносити його на подвір’я школи, додому, на секцію, або будь куди.6. Одразу повідомити про знахідку у ДСНС (за номером 101). 7. Повідомити дорослих. 8. Дочекатися приїзду ДСНС на значній відстані та діяти за їх інструкціями. РЕКОМЕНДУЄТЬСЯ :1. ретельно вибирати місце для багаття; 2. перш ніж розпалювати багаття, переконатись, що навколо місця багаття немає “неочікуваних” знахідок (перевірити щупом, або зняти 20-30 см грунту лопатою); 3. користуватися старими багаттями не завжди безпечно, адже там можуть виявитися підкинуті військові «трофеї» або такі, що не вибухнули; 4. звертати увагу на попереджувальні знаки (увага: міни; мінна небезпека; обережно міни - і тому подібні) та обходити території, які ці знаки позначають;
5. гуляти з домашніми улюбленцями обачно на територіях, де велись бойові дії: 6. ходити асфальтованими дорогами, а не стежками, узбіччями, тримати улюбленця на повідку, не дозволяти йому наближатися до підозрілих предметів та торкатися їх. 7. не підходити до знайдених багать, що горять (особливо вночі); 8. не розкопувати незрозумілі предмети та знахідки;
ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ ПІД ЧАС РАДІАЦІЙНО-ХІМІЧНОЇ НЕБЕЗПЕКИ: Потрібно розуміти, що ворог може скористатися своїм останнім аргументом у цій війні - ядерною зброєю. Нам потрібно бути готовими до всього. Тож пропоную вам ознайомитися з головними правилами поводження під час потенційних хімічних та радіаційних небезпек:
1. Слідкуйте за офіційними повідомленнями влади - більшість загроз, які описані вище самостійно визначити дуже важко;2. НЕ дивіться на “ядерний гриб” - є ризик втрати зір; 3. Не виходьте на вулицю; 4. позбудьтеся одягу у якому були під час загрози (розрізати одяг - згори донизу, щоб небезпечні частинки не потрапили на слизові оболонки. Після: покладіть у герметичний пакет); 5. за можливості використовуйте респіратор або протигаз (медична маска не підійде!); 6. рухайтеся ПРОТИ вітру; 7. придбайте радіоприймач та батарейки до нього - уся потрібнеінформація буде передаватися по ньому; 8. закрийте вікна, двері, щілини у помешканні та сховищі заткніть одягом чи ковдрами; 9. харчуйтеся продуктами із закритої, герметичної тари та пийте бутильовану воду.
ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ ПІД ЧАС КОМЕНДАНТСЬКОЇ ГОДИНИКомендантська година (надалі КГ) це період з якого фактично НЕ можна перебувати на вулиці без відповідних дозволів та розпоряджень органів влади та управління. Вона потрібна для забезпечення порядку на території та для того аби виявляти диверсійно-розвідувальні групи, які можуть проникати у тил та вести там свою підривну діяльність. Кожен із нас має знати особливості КГ у своєму регіоні та не порушувати її. Перевіряти документи та встановлювати правомірність перебування на вулиці - це повноваження патрулів. Якщо ви порушили правила комендантської години ( КГ у більшості регіонів України з 23:00 - 05:00) вас мають право затримати та доставити до відділення Національної Поліції до з’ясування всіх потрібних обставин.
ПРО ЩО ВАРТО ПАМ’ЯТАТИ:1. Знати о котрій годині у вашому регіоні діє КГ. 2. Не перебувати на вулиці та в інших громадських місцях під час дії КГ. 3. Заборонено пересуватися пішки, велосипедом, на роликах, на скейті, на самокаті, скутерами, мотоциклами, автомобілями та інших транспортних засобах, якщо у вас немає відповідних дозволів. 4. Особи, які перебувають на вулиці у період дії КГ - можуть вважатися членами диверсійно-розвідувальних груп, а тому патрульні можуть відкрити вогонь на ураження. 5. Правила не поширюються на переміщення до укриттів під час сигналу повітряної тривоги. 6. Дотримуйтеся базових правил світломаскування: вимикайте світло у будинках та на вулицях; не ставте на підвіконня лампи тощо; зашторюйте вікна.