Презентація "Біосфера" 6 клас

Про матеріал
Презентація для учнів 6 класу містить складові біосфери, пояснює, де проходять межі біосфери, як взаємопов'язані організми. В даній презентації в наявності види рослин та тварин в залежності широтної зональності.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

БІОСФЕРА

Номер слайду 2

СКЛАДОВІ БІОСФЕРИБіосфера — це оболонка Землі, що заселена організмами. Вона перетворена ними і перебуває під їхнім впливом. Біосфера почала формуватися із зародженням життя на Землі — близько 3,5 млрд років тому. Першими примітивними істотами були: - бактерії (вони виникли у мілководних водоймах в умовах теплого і вологого клімату); - водорості — перші рослини на Землі; Минули мільйони років, відколи в давніх морях зародилися перші тварини. Звідти життя поширилося і на суходіл. Протягом геологічної історії розвиток організмів відбувався нерівномірно. Одні види збереглися майже без змін від давніх геологічних епох до нашого часу, розвиток других привів до складних форм життя аж до людини, а розвиток третіх закінчився вимиранням, як, наприклад, динозаврів.

Номер слайду 3

Нині в біосфері налічують близько 3 млн видів організмів. Вони дуже різноманітні. Ви знаєте рослини: водорості, трави, кущі, дерева. Вам відомі тварини: черви, молюски, павуки, комахи, риби, раки, жаби, змії, птахи, звірі. Крім них, існує багато видів бактерій, яких не просто розгледіти навіть у мікроскоп. Окремо розрізняють групу — гриби. Усі організми, усі форми життя є складовими біосфери.

Номер слайду 4

Номер слайду 5

Верхня межа біосфери, тобто там, де живуть організми, проходить в атмосфері на висоті 20—25 км. Це висота озонового шару, який захищає все живе від шкідливої дії ультрафіолетового випромінювання. Приземний повітряний простір —середовище існування птахів, а до верхніх меж тропосфери життя розсіяне у вигляді мікроорганізмів і пилку рослин. У гідросфері істоти є в усій товщі води. Нижня межа біосфери проходить у літосфері на глибині близько 5 км, де за високих температур у земній корі і без кисню можуть існувати, знову ж таки, тільки окремі мікроорганізми.

Номер слайду 6

Рослини листками поглинають із повітря вуглекислий газ, а корінням вбирають воду з ґрунту. У процесі фотосинтезу з цих неорганічних речовин вони створюють органічні, виділяючи кисень. Кисень необхідний усьому живому, в тому числі й самим рослинам, для дихання. Тварини, вдихаючи кисень, видихають вуглекислий газ, а він потрібний рослинам для фотосинтезу. Органічні речовини необхідні для живлення рослин і тварин. Але тварини їх створювати не здатні. Тому вони живляться рослинами (травоїдні) або поїдають інших тварин (хижаки). Рештки рослин і тварин давно вкрили б усю Землю шаром у кілька десятків метрів, якби не бактерії і гриби. Вони розкладають органічні рештки на неорганічні речовини, і ті знову стають придатними для живлення рослин. У такому біологічному кругообігу всі ланки: рослини, тварини, гриби і бактерії — взаємопов’язані. ЯК ОРГАНІЗМИ ВЗАЄМОПОВ’ЯЗАНІ?

Номер слайду 7

ПОШИРЕННЯ РОСЛИННОСТІ І ТВАРИННОГО СВІТУСукупність усіх рослин на планеті або в певній місцевості називають рослинністю (рослинним покривом). Різноманітні рослинні угруповання (ліси, луки, степи та ін.) — поєднання різних рослин на певній ділянці — пов’язані з усіма зовнішніми умовами існування. Коли характеризують рослинність, то кажуть — лісова, лучна, степова, водна, трав’яна — і мають на увазі й різні види, й усю сукупність рослин з їх взаємозв’язками.

Номер слайду 8

Тваринний світ— це різні угруповання тварин. У біосфері тварини різноманітніші — їх 1,5 млн видів, натомість рослин лише 0,5 млн. Це пояснюється тим, що на відмінну від рослин, тварини можуть пересуватися. Це дає їм більше можливостей для пристосування, тобто для виникнення різних видів. У природі кожна рослина і тварина пристосовані до певного середовища. Наприклад, у лісах тварини живуть серед густої деревної рослинності, у них краще розвинутий слух, ніж зір, тому що в лісі менша видимість. У степах,де панує трав’яна рослинність, на відкритих просторах у тварин добре розвинутий зір, там переважають траво'ідні та комахоїдні види. Поширення організмів на Землі дуже нерівномірне. Воно залежить від кліматичних умов, які змінюються від екватора до полюсів. У цьому ж напрямку зменшується кількість видів рослин і тварин.

Номер слайду 9

Дуже різноманітними є рослинність і тваринний світ в екваторіальних широтах. Клімат там жаркий і вологий протягом року. Це сприяє буйному росту рослин, які утворюють розкішні ліси. Дерев так багато, що вони формують кілька ярусів. Стовбури і гілки оповиті гнучкими ліанами та обліплені рослинами, які поглинають вологу прямо з повітря. У кронах дерев знаходять прихисток багато видів тварин, серед них численні мавпи і птахи. У лісі повно кажанів, ящірок, змій. Тут велика кількість комах — яскравих метеликів, жуків, мурах.

Номер слайду 10

У субекваторіальних широтах, де клімат жаркий і перемінно вологий, серед трав’яної рослинності з поодинокими деревами панують великі травоїдні тварини (жирафи, зебри, антилопи, слони, носороги та ін.) і хижаки (леви, гепарди, гієни).

Номер слайду 11

На північ і південь від екватора, у тропічних широтах, клімат жаркий і посушливий, тепла достатньо, але бракує вологи. Тому рослини там ростуть де-не-де. До таких умов пристосувалися, наприклад, колючі чагарники з дрібним листям, що випаровує мало вологи. Не численні тварини теж пристосувалися до посушливих умов. Верблюд може обходитися тривалий час без води і харчуватися колючками. Антилопи здатні в пошуках води та їжі долати величезні відстані. Змії і ящірки закопуються від спеки у пісок.

Номер слайду 12

У помірних широтах, де зима холодна, літо тепле, а опадів достатньо, ростуть ліси — хвойні (сосна, ялина, модрина), широколисті (дуб, бук, граб, липа), мішані. Там водиться багато лісових звірів і птахів. Далі на південь, де опадів менше, панує степова і трав’яна рослинність. Серед тварин переважають гризуни:тушканчик,ховрах, бабак. Багато птахів, які гніздяться на землі, — дрохва, сіра куріпка, перепілка

Номер слайду 13

У полярних районах протягом року панують низькі температури повітря. Тому в тих краях поширені лишайники, а рослинність дуже бідна: мохи та чагарнички (брусниця, чорниця, морошка). Тварини так само не численні. Там водяться білий ведмідь, північний олень, лемінг, песець. В Антарктиді на узбережжі живуть пінгвіни. А в її центральних районах, на грижаному покриві, взагалі немає ні рослин, ні тварин.

Номер слайду 14

ЯК ЛЮДИНА ВПЛИВАЄ НА РОСЛИННІСТЬ І ТВАРИННИЙ СВІТНині людина за впливом на біосферу перевершила всі природні стихії. Рослинний покрив постійно потерпає:від господарської діяльності людини, тобто степи повсюдно розорані під сільськогосподарські угіддя. надмірне збільшення поголів’я худоби призводить до знищення трав’яного покриву. для розширення ділянок під угіддя вирубують ліси. Крім того, дерева рубають заради деревини, яку використовують у будівництві й промисловості. Як наслідок — виникають пустельні райони. Винищуючи рослинність, людина знищує середовище існування багатьох видів тварин. Щоб зберегти рослинність і тваринний світ у природному стані, створюють природоохоронні території (заповідники, заказники, національні парки).

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 3
Оцінки та відгуки
  1. Рябченко Ольга Василівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Denysenko Kateryna
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  3. Гречанли Іван
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
pptx
Додано
16 квітня 2021
Переглядів
7969
Оцінка розробки
5.0 (3 відгука)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку