Біосфера – оболонка Землі, яка об'єднує в собі всіх живих організмів. Численність і різноманітність природних біологічних форм добре відомі. В даний час на підставі морфологічних і біохімічних відмінностей надійно ідентифіковано понад 1,7 млн видів організмів: близько 55 тис. Видів бактерій, майже 100 тис. Грибів, 310 тис. Рослин, 1300 тис. Тварин, в тому числі понад 1 млн комах і 50 тис. Видів хребетних тварин. Щорічно фіксується ще близько 10 тисяч нових видів.
Номер слайду 3
Жива природа: 1. Бактерії 2. Рослини 3. Тварини 4. Гриби
Номер слайду 4
Поширення живих організмів обумовлене кліматичними умовами, будовою ґрунту та іншими факторами. З іншого боку, самі організми можуть змінювати місце свого існування і впливати на клімат. Найбільша концентрація живих організмів характерна для поверхні суші, в мілководній частині океану.
Номер слайду 5
Живі організми тісно взаємодіють між собою і з іншими оболонками Землі і таким чином існують. Живі організми мешкають навіть в стратосфері і в глибоких частинах земної кори. Найбільш багатий рослинний і тваринний світ вологих екваторіальних лісів. У цих лісах велика кількість тепла, вологи і їжі.
Номер слайду 6
Рослини здатні створювати органічні речовини з неорганічних. Рослини поїдають деякі види тварин (травоїдні), їх, в свою чергу, поїдають хижаки.
Номер слайду 7
У холодних і жарких сухих територіях планети живих організмів набагато менше, ніж в лісах. Пустиня Сахара на знімку
Номер слайду 8
Умови існування живих організмів в океані: 1. Кількість сонячного світла 2. Глибина 3. Властивості води (солоність, склад, кількість поживних речовин) 4. Течії 5. Наявність їжі 6. Температура Серед рослин в океані переважають водорості. Найбільші мешканці океану вільно плавають (тюлені, пінгвіни, кити, моржі, дельфіни та ін.). Ракоподібні, молюски, черви живуть на дні океанів і морів. Дрібні організми, яких переносить товща води, називаються планктон. Планктон – основна їжа для риб і ссавців, тому води, багаті планктоном, багаті і рибою. На великій глибині живих організмів набагато менше.
Номер слайду 9
Багато живі організми мешкають поблизу гідротермальних джерел. Тут багато бактерій, які, як і рослини, виробляють органічну речовину. Також поруч з цими джерелами мешкають великі черв'яки, ракоподібні, які в інших місцях не зустрічаються.
Номер слайду 10
Живі організми всіляко впливають на оболонки нашої планети. Той вигляд, який має Земля, пов’язаний, в першу чергу, з життєдіяльністю живих істот. Головне вплив організмів на атмосферу пов’язано з фотосинтезом. Майже весь кисень на планеті створений рослинами та іншими живими організмами (водоростями, бактеріями). Рослини поглинають вуглекислий газ, який виділяють при диханні живі організми, і воду, а виділяють кисень і створюють органічні речовини.
Номер слайду 11
Живі організми впливають на склад океанічної води, в першу чергу, на її солоність. Живі істоти здатні забирати з води розчинені в ній речовини для своєї життєдіяльності, харчування, побудови скелетів і панцирів. Відмираючи, живі організми утворюють на дні водойм осадові гірські породи.
Номер слайду 12
Істотний вплив живі організми надають на літосферу, особливо її верхню частину. Вони утворюють гірські породи, беруть участь у формуванні багатьох мінералів. Крім того, організми беруть участь в руйнуванні гірських порід і мінералів, змінюючи, тим самим, образ земної кори і створюючи різні форми рельєфу. Важливим є і те, що біологічні істоти спільно з літосферою беруть участь в утворенні грунтів. Родючість (здатність виробляти урожай) грунту визначається товщиною гумусового горизонту. Гумус – продукт розкладання живих організмів, органічних остатков.І в самому грунті живе безліч живих істот.
Номер слайду 13
Самим родючим грунтом є чорнозем. Чорноземних грунтів багато в Росії, Україні, Казахстані та ін. Чорноземи утворюються під степами і лесостепями. Грунт утворюється дуже довгий період часу, тому до неї треба ставитися з особливою дбайливістю. Звичайно ж, живі організми впливають і на саму біосферу, створюючи неповторний вигляд нашої «живий» планети.