Астрономія — природнича наука, що вивчає небесні тіла — зорі, планети, комети, супутники, зоряні скупчення, туманності, галактики та їхні скупчення, а також міжзоряну речовину. Предметом вивчення астрономії є явища, які відбуваються за межами Землі, еволюція зоряних систем, космічні вибухи, чорні діри, а також факти, які стосуються будови та виникнення Всесвіту. ЩО ВИВЧАЄ АСТРОНОМІЯ.
Здавна інструментом для спостереження небесних тіл був оптичний телескоп. З розвитком науки й техніки астрономи отримали можливість спостерігати космос також у діапазоні радіохвиль, у рентгенівському та гамма-випромінюванні, за допомогою космічних променів і гравітаційних хвиль. ЩО ВИВЧАЄ АСТРОНОМІЯ.
Велику роль у вивченні Всесвіту відіграють астрономи аматори з різних куточків Землі. Нарівні з професіоналами вони здійснюють важливі відкриття. Найвидатніший аматор усіх часів Вільям Гершель відкрив планету Уран, а 15-річний київський гімназист Андрій Борисяк в 1901 році — першу нову зорю у ХХ столітті. ЩО ВИВЧАЄ АСТРОНОМІЯ.
Галілео Галілей 25 серпня 1609 р. продемонстрував Великій раді Венеції телескоп, за допомогою якого він побачив супутники Юпітера, кратери на Місяці, плями на Сонці. Винахідником телескопа вважається Ганс Ліпперсгей, голландський окулярний майстер. Він, однак, не отримав патент на свій прилад. Галілео Галілей зробив власний телескоп за одну ніч. Помістив дві лінзи у свинцеву трубу. Удосконаливши свій пристрій наступного року, телескоп Галілея міг збільшувати до 33 разів. Перші телескопи.
Найважливіші прилади, якими користуються астрономипрофесіонали— телескоп, радіотелескоп, спектрограф і комп’ютер. Астрономи-любителі для спостережень часто використовують біноклі. Оптичні телескопи — дуже складні технічні системи. Головний принцип їхньої роботи — зібрати якомога більше світла і збільшити кут зору, під яким видно небесний об’єкт. Особливістю телескопічних спостережень є перевернуте зображення об’єкта. ЯКІ ПРИЛАДИ ВИКОРИСТОВУЮТЬ АСТРОНОМИ.
Космічні тіла випромінюють не лише світло. Деякі з них посилають до нас радіохвилі. Тому астрономи спостерігають Всесвіт за допомогою потужних радіотелескопів —пристроїв, які можуть діяти автономно або поєднуватися в системи. У радіодіапазоні спостерігають за Сонцем, створюють карти поверхонь планет, уловлюють сигнали далеких космічних катастроф. ЯКІ ПРИЛАДИ ВИКОРИСТОВУЮТЬ АСТРОНОМИ.
Зображення мерехтливих об’єктів, таких як зорі, у телескопі нечітке й нестабільне. Тому було створено космічні телескопи, які працюють на висоті декількох сотень кілометрів над поверхнею Землі. Існує велика кількість космічних телескопів. Один із найбільш відомих — космічний телескоп імені Габбла. НАВІЩО ТЕЛЕСКОПИ ВИНОСЯТЬ НА ОРБІТУ ЗЕМЛІ.
Спостереження далеких об’єктів Всесвіту обмежені через розміри дзеркал (антен) телескопів та впливи атмосфери. Тому потужні сучасні телескопи мають великі розміри або працюють на орбіті Землі. Щоб зазирнути вглиб Всесвіту, науковці створили найбільший на сьогодні космічний телескоп імені Джеймса Вебба. НАВІЩО ТЕЛЕСКОПИ ВИНОСЯТЬ НА ОРБІТУ ЗЕМЛІ.
КОРОТКО ПРО ГОЛОВНЕ Астрономія — це природнича наука, що вивчає небесні тіла. Більшість астрономів є теоретиками-астрофізиками. Вонипояснюють явища, які відбуваються в космосі, використовуючи фізичні закони. Найважливіші прилади, які використовують астрономи, — оптичні телескопи, радіотелескопи, спектроскопи, комп’ютери та космічні телескопи.