Презентація "Деформації. Сила пружності. Вага. Невагомість"

Про матеріал
В презентації подано матеріал для використання на уроці, з практичним застосуванням знань по даній темі
Зміст слайдів
Номер слайду 1

ДЕФОРМАЦІЇ. СИЛА ПРУЖНОСТІ. ВАГА. НЕВАГОМІСТЬ

Номер слайду 2

По черзі легко зігни гумку, лист паперу, пружину з кулькової ручки. Відчуваєш протидію? Це дія сили пружності. Спрогнозуй, що відбудеться, коли припиниш згинати. ДОСЛІДЖУЙ! ЗІГНЕТЬСЯ ЧИ ЗЛАМАЄТЬСЯ?

Номер слайду 3

Досліди, чи всі тіла відновлять свою форму після припинення зовнішньої дії. Класифікуй їх на пружні — ті, що відновлюють форму; пластичні — ті, що не відновлюють; крихкі — ті, що руйнуються.

Номер слайду 4

Деформуй у різний спосіб гумку — розтягуй, стискай, згинай, крути. Це види деформацій . Укажи, які з них зображено на світлинах. ВИДИ ДЕФОРМАЦІЇ

Номер слайду 5

Тіла деформуються в разі будь-якої дії на них. Але за одних умов це помітніше, ніж за інших. Деформація тіл залежить від величини зовнішньої сили, що діє на тіло, та від властивостей тіла, що деформується. Що ж відбувається під час деформації? Тобі відомо, що рух тіла починається внаслідок дії на нього інших тіл. Проте стиснута тобою пружина кулькової ручки (зігнутий лист паперу, гумка) повертались у початковий стан після припинення дії пальців. Отже, рух відбувається не внаслідок взаємодії з іншими тілами, а через дію одних частин тіла на інші. ДІЗНАВАЙСЯ! ЯК ВИНИКАЄ СИЛА ПРУЖНОСТІ?

Номер слайду 6

Розглянь малюнок . Як видно, сили взаємодії між частинками речовини пружини протидіють зовнішній силі, що розтягує її, та намагаються повернути пружину в попередній стан. Такі сили є в кожному тілі. Але в різних речовинах вони мають різні значення, а отже, різні тіла після деформації повертаються до початкової форми краще чи гірше, або й взагалі не відновлюються.

Номер слайду 7

Силу, що виникає між частинами тіла й повертає його в початковий стан, називають силою пружності. Силу пружності позначають , як правило, 𝑭пр. Сила пружності спрямована в бік, протилежний деформації. Тобі вдалось виявити, є предмети пружні, пластичні й крихкі. Проте за певної дії пружні тіла можуть втратити свої пружні властивості й зруйнуватись. Так можна зламати гнучку лінійку, розірвати гумову стрічку. Тому для дослідження пружних властивостей тіл розрізняють пружні і пластичні деформації. СИЛА ПРУЖНОСТІ

Номер слайду 8

Ми часто послуговуємося словами «маса», «вага» й найчастіше вживаємо їх в однаковому значенні. Та чи знаєш ти, що насправді це різні поняття?Укажи сили, що діють на людей, зображених на світлині Підстрибни. На кілька секунд відчуй стан невагомості. ДОСЛІДЖУЙ!Чи можна втратити масу? А вагу?

Номер слайду 9

Маса є мірою інертності та гравітаційних властивостей тіла. Вага — це сила, з якою тіло діє на опору або підвіс. У чому відмінність між вагою і масою?

Номер слайду 10

А ось іще одна відмінність між вагою й масою. Відомо, що масу вимірюють в кілограмах. Але вагу — ні! За визначенням вона є силою, а силу вимірюють в ньютонах. Тож коли хтось говорить, що його вага, наприклад, 46 кг — це позбавлено будь-якого сенсу. З'ясуй, що відбуватиметься з показами динамометра, до якого підвішено вантаж, якщо його піднімати вгору / опускати.

Номер слайду 11

В досліді з динамометром було з’ясовано, що в нерухомому стані вага тіла чисельно дорівнює силі тяжіння. Саме цю властивість використовують, коли вимірюють масу тіла. Це роблять на вагах / терезах, яких є безліч різновидів . Сила тяжіння і маса тіла взаємопов’язані. Це вже враховано на шкалі приладів. У чому відмінність між силою тяжіння і вагою?

Номер слайду 12

В інших випадках вага і сила тяжіння мають різні значення. Ще одна відмінність — сила тяжіння прикладена до тіла, а вага — до опори чи підвісу

Номер слайду 13

Для того, щоб опинитися в стані невагомості, тіло має рухатися лише під дією сили тяжіння. Стан близький до відчуття невагомості ти відчуваєш під час стрибків, на атракціонах. На Землі зовсім «позбутися» ваги неможливо, оскільки діє опір повітря. Зовсім інша ситуація в космосі. У стані невагомості перебувають астронавти на космічній станції, що кружляє орбітою. Причина в тому, що всі тіла на космічному кораблі не тиснуть одне на одне. Коли тіло перебуває у стані невагомості?

Номер слайду 14

СТАН НЕВАГОМОСТІ

Номер слайду 15

Дію тіла на поверхню характеризує така величина як тиск, яка залежить від прикладеної до поверхні сили і площі цієї поверхні. Тиск=прикладена силаплоща поверхні =вагаплоща підошви=𝑚𝑔площа підошви. Виміряй масу свого тіла. Якою буде твоя вага? Спробуй обчислити тиск, який ти чиниш на підлогу. Площу підошви визнач за допомогою палетки. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

pptx
Додав(-ла)
Тіщенко Тетяна
Додано
9 січня
Переглядів
1
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку