Презентація до бінарного уроку "Мистецтво бачити слово. Авангардні тенденції в українській та зарубіжній поезії початку ХХ ст."
Тип уроку: урок формування нових знань
Форма уроку: урок - дослідження
Мета: ознайомити учнів з основними ознаками авангардизму й футуризму як течіями модернізму, візуальною (зоровою) поезією в українській та зарубіжній поезії XX ст.;пояснити розуміння термінів “авангард”, “футуризм”, “деструкція”, значення творчості М. Семенка для розвитку української поезії;удосконалювати вміння виразно й усвідомлено читати вірші, виокремлювати основні мотиви, головну думку, характеризувати настрій;розвивати навички аналізу поетичних творів та створення каліграм; виховувати прагнення до пізнання світу, художньої дійсності, естетичний смак.
Аполлінер був кремезним, міцним чоловіком, темноволосим, із красивими виразними рисами. Мав добре виховання, в офіційних місцях поводився по-світськи, умів носити одяг. Він завжди був у центрі уваги, володів талантом об'єднувати людей. Семенко - кучерявий, із густою гривою чорного волосся, дещо монголоподібний, із незмінною прямою люлькою в роті, з пронизливим поглядом чорних очей. Семенко належав до таких людей, повз яких не пройдеш, не звернувши на них уваги.
Особливості футуризму намагання створити нове мистецтво, підпорядковане життю індустріального містаповне заперечення всіх попередніх культурних й естетичних традиційкульт надлюдини, що за допомогою техніки змінює світдомінування агресивного урбанізму (обожнення техніки, виробництва, точних наук, ворожість до «нетехнізованої» природи, до села)експериментування з формою: лексикою, тропами, фігурами, звукозаписом (часто форма переважає над змістом) дегуманізація (перенесення уваги з людини на механізм)
Словникова робота. Каліграми — це поєднання поезії та живопису. Цю книжку поет задумав Ще до війни під назвою “Я теж живописець”. Вочевидь, такий заголовок був своєрідним жартівливим викликом друзям-живописцям, яких Аполлінер мав багато. Модернізм - загальна назва напрямів мистецтва та літератури кінця XIX - поч. XX ст., що відображували кризу буржуазної культури і характеризували розрив із традиціями реалізму та естетикою минулого. Авангард – один із етапів розвитку модернізму – мистецтво протесту й руйнування.
Футуризм - формалістичний напрям, характерними ознаками якого є заперечення реалізму, відкидання класичної спадщини, руйнування традицій і прийомів старого мистецтва створенням нового стилю. Верлібр – форма вірша, яка не має наскрізної симетричної будови. Відсутній поділ на строфи, структурно наближений до прози. Рядки різної довжини. Притаманний фольклору. Деструкція — процес порушення чи руйнування структури вірша.
Колективна робота з текстами. Робота в групах 1 група - дослідити поезії М. Семенка «Місто», «Запрошення», «Бажання» 2 група - дослідити поезію Г. Аполлінера «Зарізана голубка і водограй» Проаналізувати поезії за поданим алгоритмом (Для пошуку додаткової інформації можна використовувати матеріал підручника, мережі Інтернет)1. Визначити тему поезії, її провідний настрій2. Охарактеризувати історичну ситуацію, що лягла в основу вірша3. Описати ліричного героя (думки, почуття, переживання)4. Визначити символічність використаних образів5. Зазначити новаторство поетів у створенні поезії
Бесіда з учнями. Опишіть свої враження від прослуханої поезії. У поезії визначте, які образи (зорові чи слухові) переважають? Прокоментуйте свій вибір. Якого кольору місто?Який запах має це місто?Гра “Мовні обрахунки” Випишіть усі дієслова з вірша “Місто”. А тепер порівняйте кількість дієслів з іншими частинами мови. - Яких більше? Яку роль відіграють дієслова у змалюванні поетичної картини?Передайте поезію за допомогою символів або кольорів.
Бесіда за змістом прочитаного твору. Чому не можна перевернути свiт? - Але хто може заперечить переворот свiту, “мiсяця стягнуть i дати березовоï кашi, Зорi вiддати дiтям — хай граються, Барви, що кричать весняно, — служницi Машi. Хай би одягла на себе всi отi розкошi”? “Відкритий мікрофон”Чи хотілося б комусь із вас перевернути світ на краще?Світ майбутнього. Який він?