1. Поняття про етнічний стиль Нас оточує багато різних витворів матеріально-художньої культури: рукотворні ландшафти, архітектурні споруди, предмети інтер’єру, одяг тощо. Національні, історичні й культурні особливості народу відображені в етнічному стилі. У ньому втілені традиційні та самобутні мотиви, що формувалися кожним народом упродовж століть. Етнічний стиль— це стиль у різних сферах життєдіяльності, що притаманний певному регіону і є відтворенням національних традицій. Етнічний стиль оформлення інтер’єру має декілька назв: етнічний стиль, екзотика, фолк або просто етніка. Завдяки поєднанню фольклорних мотивів у дизайні інтер’єру етнічний стиль відтворює унікальну атмосферу традицій і культури народу.
У дизайні інтер’єру етнічний стиль виявляється у використанні матеріалів, кольорів, елементів етноатрибутики, що надає всьому інтер’єру яскраво вираженого національного характеру. Так, у декорі в східних стилях часто використовують бамбук, в африканському — хутро диких звірів або його імітацію, у скандинавському — просту форму меблів, переважно з натуральної деревини. Етнічний стиль передбачає максимальне використання різноманітних елементів декору, що відображають культурні й історичні особливості певної нації або території. Багато чудових інтер’єрних виробів в етнічному стилі можна виготовити власноруч.
Велика популярність етнодизайну зумовлена його неповторним різноманіттям, природністю, яскравістю. У текстильному оздобленні переважають національні орнаменти та фольклорні мотиви . Важливим чинником популярності етнодизайну є його екологічність, оскільки для оздоблення етнічних інтер’єрів використовують переважно натуральні матеріали — деревину, ротанг, шкіру, каміння, глину, метал, тканини тощо.
Скандинавський стиль в інтер'єрі«Краще менше, ніж більше», - писав поет Роберт Браунінг в XIX столітті. Він мимоволі охарактеризував саму суть стилю декору будинку, які склалися в скандинавському регіоні майже через сто років. Найточніше визначення скандинавського декору - мінімалізм.
Суміш стилів зі Швеції, Норвегії та Фінляндії дала в результаті великий світлий простір, інтенсивність використання натуральних матеріалів, нейтральні кольори і витончені лінії. Природнє середовище в скандинавських країнах в значній мірі вплинуло і на еволюцію дизайну загалом. Зими були довгими, денного світла було мало, а будиночки були маленькими та тісними, в результаті чого з’явилась потреба в світлих, просторих та затишних оселях.
Крейг Рітч, менеджер по комунікації та дизайну інтер’єру компанії ІКЕА, описує цей стиль так:“Скандинавський стиль характеризується трьома основними компонентами – функціональність, простота і краса. Незважаючи на простоту конструкції, елементи інтер’єру часто поєднуються з витонченою елегантністю і теплою функціональністю, що створює дуже домашню атмосферу”.
Основні риси скандинавського стилю : відкрита підлога (бажано , щоб усі меблі були на ніжках); світлі стіни і підлога , переважають кольори : білий, блідо-жовтий , блакитний, сірий, можливе використання невеликої кількості яскравих кольорів чи чорного для акценту; невелика кількість дерев’яних меблів у світлих тонах (дерев'яні комоди, стільці, дивани і крісла з відкритими ніжками, журнальний столик, книжкова шафа); ; цілісна дошка або ламінат на підлозі ; невелика кількість квітів , для акцентів використовують текстиль; відкриті вікна : без фіранок або з фіранками, які пропускають світло; гарне яскраве освітлення
Стиль прованс зародився в однойменній області на південному сході Франції у XVII столітті, а саме слово «provence» з французької означає «провінція». Цей регіон досі є по-справжньому райським куточком з комфортним кліматом, найчистішим повітрям та великою кількістю сонячного світла. Саме тут на тлі теплого моря, мальовничих ландшафтів та безкраїх лавандових полів протікало розмірене сільське життя. Подібна сприятлива атмосфера й зробила Прованс найкращим місцем для переїзду буржуазії, що тікала від вічної міської гонитви й шуму. При облаштуванні будинків у місцевий інтер'єр внесли витончені деталі, які гармонійно підкреслили його самобутність та комфортність. В результаті й сформувався стиль прованс, популярність якого вийшла далеко за межі Франції та підкорила весь світ.
Стиль інтер'єру з французьким характером можна впізнати за такими особливостями: Велика кількість світла. (панорамні вікна , масивні люстри, настільні світильники з абажуром з порцеляни або тканини, електричні лампи) «Царство» текстилю. Актуальні у текстилі квіткові та рослинні мотиви, геометричний принт та однотонні забарвлення. Різні види яскравих штор, рюші, мереживо, волани, бахрома. Колір і орнамент всього текстилю у приміщенні має бути одинаковим. Витонченість декору. Справжній або штучний камін , подушки, килими, скатертини, штори, покривала, серветки. Декоративні тарілки та картини , свічники, статуетки з порцеляни і кераміки, сімейні фотографії, шкатулки, глиняний посуд. Ковані елементи декору
Естетика натуральності. Велика кількість рослин в діжках та живих квітів й сухоцвітів у вазах . Натуральний текстиль в пріоритеті (льон, сатин, бавовна, батист, муслін, шерсть, ситець), а при обробці інтер'єру та виборі меблів використовуються природні матеріали (дерево, метал, камінь). Хенд-мейд речі (плетені кошики, вишиті скатертини, в'язані серветки, домоткані килими) надають домашній затишок та легкий сільський шарм. Старовинний дух. Наявність антикварних й вінтажних меблів в приглушених тонах, немов вигорілих під палючим сонцем, створює той самий неповторний прованський колорит. Відколи, подряпини, тріщини та інші дефекти тільки підкреслюють багату історію оздоблення. Мінімізувати витрати без збитку для інтер'єру можна за допомогою методу штучного старіння меблів. Основні кольори – лавандовий, сіро-блакитний, білий та його відтінки (бежевий, шампань, айворі, ванільний), зелений та оливковий, жовтий, теракотовий та гірчичний
Африканський стиль в інтерєріОдин з найяскравіших із усіх етнічних стилів. Він наповнений теплом і навіть жаром сонця і фарбами пустелі. Африканський стиль став цікавий європейцям на початку 20 століття. Він, як подих вітру, що увірвався в традиційні європейські житла. Люди почали прикрашати стіни своїх будинків екзотичними масками, шкурами диких тварин, на підлозі з'явилися величезні грубі вазони, на диванах – строкаті пледи і покривала з незвичайними принтами. Дизайн африканського інтер'єру починається з натуральних матеріалів, як меблів, так і в обробці. У пріоритеті груба фактура і натуральні кольори.
Основні риси африканського стилю:основні кольори : коричневий , пісочний , жовтий , помаранчевий , теракотовий, цегляний , трав’яний , болотяно-зелений оздоблення приміщення солом’яними виробами, екзотичними породами дерева, глиняними або мідними вазами з характерним орнаментом, хутром диких тварин, наприклад, зебри або гепарда; натуральні тканини : льон, вовна , шовк , бавовна ; меблі дерев’яні масивні темних і коричневих відтінків, простих геометричних форм, з наявністю грубо оброблених поверхонь ( табурети, скрині для зберігання речей, низькі столики). В якості оббивки для м’яких меблів використовують звірині принти, які імітують шкуру африканських звірів. При виборі шкіряних поверхонь перевагу необхідно віддавати фактурами, схожим з імітацією крокодилів, змій, бегемотів.найважливіші елементи інтер'єру по-африканськи - численні предмети декору та прикладного мистецтва.
Марокканський стиль в інтер'єріМарокко – дивовижна країна, розташована в Африці. Від Європи Марокко поділяє 14 км Гібралтарської протоки. Країна незвичайна своєю самобутністю і унікальністю, починаючи від особливостей клімату і закінчуючи культурним спадщиною. Марокко впродовж сотню років володіло статусом колонії Франції. З давніми традиціями, оригінальним та яскравим стилем цієї країни французи вирішили поділитись і з іншими країнами і вже з 1970-х років марокканський стиль оформлення приміщень почав здобувати немалу популярність в Європі. Марокканський стиль – вибір тих, хто має відчуття міри та тонкий хист переймати лише найкраще. Секрет вдалого створення такого дизайну - в увазі навіть до найменших дрібниць. Марокканський стиль підійде поціновувачам домашнього затишку і яскравих фарб. Самобутній, різноманітний і виразний
Риси, які вирізняють марокканський стиль – це вікна та двері у вигляді арок, ніші в стінах, килими на підлозі та, що найважливіше, велика кількість плитки з яскравими орнаментами. Якщо ми звикли до того, що плитку використовують для оздоблення стін ванної кімнати чи кухні, то в Марокко вона слугує важливим елементом декору практично кожної кімнати. Також автентичним покриттям підлоги для інтер'єру в стилі марокко вважається камінь або цегла. У регіонах з дуже жарким кліматом це зберігає прохолоду в кімнатах. Але в помірних широтах таке покриття доречно доповнити системою «тепла підлога» або застелити килимом з національними орнаментами. Такий текстиль характерний для даного напрямку і доречно виглядає в будь-якій кімнаті. Основу меблевого комплекту складають дивани. Їх розташовують майже в кожній кімнаті, причому, чим більше, тим краще. Якщо є можливість, то диванами змушують весь периметр. Їх закривають армадою подушок. До диванів додаються низькі не журнальні, а кавові столики. Також використовують тапчани, кушетки, лавки, низькі комоди. Меблі виконують з масиву дерева з доповненням у вигляді кованих елементів.
Основними рисами марокканського стилю в інтер'єрі є: Колірна палітра: поєднання різноманітних яскравих кольорів (пісочного, помаранчевого, теракотового, червоного, синього, жовтого, болотяно-зеленого, золотого, помаранчевого, рожевого). Так само часто кімнати фарбуються в білий і коричневий кольори. Стіни, як правило, оштукатурюються однотонної марокканської штукатуркою, яка називається таделактом. Крім цього стіни обробляють керамічною плиткою, а також драпіруванням з дорогих тканин. Підлогове покриття камінь, цегла або керамічна плитка з візерунками на східну тематику. Меблі в інтер'єрі марокканського стилю повинна бути присадкуватими, виготовленї з дерева. Гармонійно доповнять інтер'єр пуфи, підставки для ніг і тумби. Дверні та віконні прорізи в марокканському стилі представлені у вигляді стрілчастих арок, схожих на замкову щілину або купол мечеті. Вікна прикрашають металевими решітками, пофарбованими в чорний колір
Китайський стиль інтер'єру Китайський стиль інтер'єру є одним з найдавніших. Головною особливістю китайського стилю є простота і багато вільного простору інтер'єру, сміливі відтінки, а також підбір аксесуарів таким чином, що б було комфортно перебувати в приміщенні. Допускає в інтер’єрі не тільки численні аксесуари, але і яскраві кольори предметів (особливо червоний). Найпопулярніше поєднання кольорів – чорний з червоним. Разом з цим інтер’єри в китайському стилі націлені на розслаблення, відпочинок і релаксацію. Особлива увага приділяється зонуванню простору
Основні риси китайського стилю: небажані різкі , прямі лінії , гострі кути , чіткі багатокутні форми ; ключові матеріали— бамбук, шовк із великою кількістю драпірування , кераміка (вази , статуї, посуд); кольорове рішення: червоний, чорний, жовтий, блакитний, жовтий зелений ; традиційний китайський декор: каліграфія, лакові розписи, скульптурні прикраси з натурального каменю і знаменитого китайського фарфору, натуральні китайські килими з характерним орнаментом; меблі дерев'яні: дуб, сандал, горіх, бамбука та ротанга. Найчастіше вони чорні лаковані, а також червоних, бордових та коричневих тонів доповнених золотистою палітрою. Дивани, ліжка, шафи, стелажі, чайні столики – все це має бути помірковано компактним, свідомо приземленим, тобто нижче, ніж звичайні, звичні нашому погляду меблі.освітлення - лампи, представлені у вигляді паперових ліхтариків.облаштування інтер ’ єру за принципами фен -шуй.
Японський стиль. Японський інтер’єр відображає філософію Країни висхідного сонця, її історичні та географічні особливості. Даний стиль з’явився ще в шістнадцятому столітті . Легкі споруди з відкритим плануванням будувалися з бамбука і рисового паперу. Це сприяло комфортного життя в жаркому, вологому кліматі, а також мінімізувало збиток від землетрусів. Японський стиль — це переважання чітких ліній у поєднанні з ніжними відтінками колірної гами, що створює неймовірний комфорт і простір. Інтер’єр у цьому стилі вирізняється простотою та стриманістю. Японський стиль передбачає використання мінімуму предметів. Традиційний японський будинок не має стін, і пейзаж є природним продовженням інтер’єру. Зсередини будинок ділиться не на кімнати, а на функційні зони (за допомогою ширм, завіс, перепадів рівня підлоги).
Основні риси японського стилю в інтер’єрі: Багато вільного простору. Меблі становить лише невеликий відсоток інтер’єру і включають лише найнеобхідніші речі. Те ж стосується предметів декору: вважається, що велика кількість дрібних деталей не тільки захаращує простір, а й псує домашню енергетику. Максимальна функціональність меблювання. Оскільки вільний простір є найвищою цінністю, меблі повинна бути дуже компактною, розкладний, багатофункціональної, місткою. Трансформовані меблі – один із трендів японського інтер’єру. Екологічні матеріали. Навіть зараз в японських інтер’єрах переважає бамбук і натуральна деревина, незважаючи на те, що в продажу є широкий асортимент сучасних штучних матеріалів. На стінах - дерев’яна обшивка, шпон, рулонне покриття з рисового паперу або звичайні паперові шпалери.
Багатофункціональність приміщень. Нерідко численна японська сім’я проживає в одній невеликій квартирі, де немає можливості виділити кожному по окремій спальні. Щоб вирішити проблему, японці змінюють функції приміщень у міру необхідності, наприклад, кімната, яка вень служить вітальнею, на ніч перетворюється в місце для сну. Колірному оформленню японського інтер’єру властива стриманість: теплі відтінки бежевого, жовтого, кремового, пісочного, коричневого, чорний колір і інші природні тони.