Презентація до уроку "Інструменти – символи народу" 4 клас урок 11 О.Лобова
Тема: Інструменти – символи народу
Мета: актуалізувати і поглибити знання учнів щодо інструментального фольклору, музичних інструментів українського та інших народів; ознайомити з жанром рапсодії
Тип уроку: урок поглиблення знань.
Обладнання: музичний інструмент, комп'ютер, мультимедійна презентація, підручники.
Урок 11
Тема: Інструменти – символи народу
Мета: актуалізувати і поглибити знання учнів щодо інструментального фольклору, музичних інструментів українського та інших народів; ознайомити з жанром рапсодії
Тип уроку: урок поглиблення знань.
Обладнання: музичний інструмент, комп’ютер, мультимедійна презентація, підручники.
Хід уроку:
І. Вхід під музику. Організаційний момент.
ІІ. Музичне вітання. Актуалізація знань.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Прочитайте текст. Поміркуй, чому в житті народу завжди є місце для музики.
У житті народу завжди залишалося місце для музики. А символами та оберегами нерідко ставали … музичні інструменти.
У кожного народу є свої улюблені інструменти. В Африці популярні ансамблі і навіть оркестри барабанщиків. Російські музики використовують балалайки та гармоні, дерев’яні ложки і глиняні іграшки – свищики. Улюблений інструмент шотландців – волинка. Оркестри волинщиків гордо крокують вулицями, поширюючи лункі народні мелодії.
Музичними символами України вважають сопілку і трембіту, кобзу та бандуру. Популярні в українських музик й інші інструменти слов’янських народів: скрипка, цимбали, бубон, басоля та інші. А ще - створені з побутових речей дивовижні «музичні» прилади: пилка, коса, рубель і качалка, склянки, відра.
Завдяки такому розмаїттю народна музика набуває неповторного національного колориту.
Прочитайте текст. За його допомогою уявіть виражальні та зображальні можливості сопілки та трембіти.
Ця сопілочка – ніжне, казкове,
Чарівне очеретяне диво,
Що під подувом вітру раптово,
В давнину заспівала грайливо.
Ой, сопілко, із чим порівняти
Твою пісню просту і чарівну?
Вона може злетіти крилато
І до зір недосяжних полинуть.
В її співі є шепіт колосся,
Шум рясної травневої зливи…
Мабуть, справді на славу вдалося
Чарівне очеретяне диво.
Сопілка – улюблений інструмент українських музик. З давніх часів жодне народне свято не обходилося без її веселого й задумливого, запального та журливого співу.
А виникла сопілка багато тисячоліть тому зі… звичайного очеретяного стебла. Саме воно є пращуром усіх духових інструментів: дерев’яних (флейти, кларнета, гобоя) і металевих (сурми, труби, валторни).
Від стародавньої сопілки походить також уславлений український інструмент трембіта, яку ще називають карпатським рогом. Лункі «голоси» пастуших трембіт линуть на кілька кілометрів, гулкою луною озиваючись у горах.
Зазвичай ці «співучі труби» дуже великі, нерідко понад два метри завдовжки. Проте ці велетенські інструменти є дуже легкими, тому що традиційно трембіти виготовляють з тонкої деревної кори.
IV. Слухання
Звучання українських інструментів передав у творі «Гуцульська рапсодія» композитор з Полтавщини
Георгій Майборода – український композитор. Він народився в с. Пелехівщина на Полтавщині. Батьки Георгія дуже любили співати й музикувати, і навіть утворили разом з дітьми ансамбль народних інструментів. Тож музичні здібності виявилися у хлопчика дуже рано.
Вже після закінчення школи любов до співу привела юнака до самодіяльного хору та спонукала серйозно займатися музикою. У цей час він почав писати свої перші пісні.
У 22 роки Георгій вступив до Київського музичного училища, а вже через рік став студентом Київської консерваторії, де навчався композиції у професора Л.Ревуцького. Проте на заваді навчанню стала війна, усі чотири роки якої молодий композитор служив у лавах армії.
Одразу ж після демобілізації Георгій продовжив навчання. А невдовзі, у 1949 році, талановитий музикант заявив про себе «Гуцульською рапсодією» - твором для симфонічного оркестру, побудованим на карпатському фольклорі.
Вже у вступі слухачі чують звучання … трембіти. Її «голос» зображають дерев’яні духові інструменти.
А ще у рапсодії звучать справжні народні мелодії, наприклад, заспів пісні «Верховино, світку ти наш». Його музика ллється плавно, широко та повільно.
Слухання Георгій Майборода «Гуцульська рапсодія» (фрагмент)
Музичний словничок!
Рапсодія – музичний твір, що складається з кількох епізодів і часто містить справжні народні теми. Жанр рапсодії популярний в інструментальній музиці.
V. Фізкультхвилинка «Веселий музикант»
VI. Вокально - хорова робота українська народна пісня «Верховино, світку ти наш»
Це цікаво знати!
Прочитай текст. Як на твою думку, чому польський народ вшановує цю старовинну легенду?
У польського народу є свій музичний символ, про який розповідає стародавня легенда.
На сторожовій вежі старого Кракова стояв вартовий. І одного разу побачив: ворог наближається до міста! Підняв вартовий сурму – і залунав сигнал тривоги. Але ворожа стріла влучила у серце воїна, і сигнал раптово обірвався…
Про мужнього сурмача щодня нагадують радіопозивні Кракова: бойовий сигнал сурми, що обривається на останній ноті. Ця сама мелодія звучить щогодини з північної вежі Маріанського костьолу…
VII. Підсумок уроку.
VIII. Вихід з класу під музику