Бактерії – це одноклітинні організми. Мікробіологія – це наука про бактерії. Бактерії самостійно не рухаються. Коки – паличковидні бактерії. Бактерія в перекладі означає “паличка”. Вперше під мікроскопом бактерії побачив Р. Гук. Розмноження бактерій залежить від умов середовища. Циста – міцна оболонка. Найбільше бактерій у ґрунті.
Корисні бактерії в організмі людини. Кишкова паличка. В кишечнику людини живуть бактерії (наприклад, кишкова паличка), які сприяють процесам травлення, синтезують деякі вітаміни та перешкоджають діяльності хвороботворних мікро-організмів. У разі надмірного застосування антибіотиків ці корисні бактерії гинуть, що погано впливає на здоров'я. Корисні бактерії: а — біфідобактерія; б — молочнокисла бактерія
Бактерії приносять не лише користь, але і шкоду. Вони розмножуються в харчових продуктах, викликаючи тим самим їх псування. З життєдіяльністю деяких бактерій пов'язано біологічне руйнування багатьох промислових матеріалів (дерево, папір, картон і ін.)Щоб припинити розмноження бактерій, продукти пастеризують (витримують півгодини при температурі 61–63 °C), зберігають на холоді, висушують (в'ялення або копчення), солять або маринують.
Сприятливі зовнішні умови підсилюють швидкість розмноження бактерій і можуть викликати епідемії. Хвороботворні, шкідливі бактеріїБактерії викликають важкі у людини захворювання- Туберкульоз. Сибірську виразку. Ангіну Чуму. Дифтерію. Ботулізм. Правець. Скарлатину Епідемії, які охоплюють територію багатьох країн або цілих континентів, називають пандеміями.
Ботулізм спричиняє бактерія, яка живе в безкисневому середовищі( в консервних банках при неправильному їхньому зберіганні або обробці). Вона виділяє токсин ( отруту) яка здатна вбити людину( 0, 1мг смертельна доза). Тому треба пам’ятати – консерви з роздутими кришками не можна вживати в їжу. Хвороботворні, шкідливі бактерії
Хвороботворні бактерії проникають в організм повітряно-краплинним шляхом, через рани і слизисту оболонку, травний тракт. Хвороботворні, шкідливі бактеріїДля боротьби з хвороботворними бактеріями застосовують антибіотики, бактеріофаги, щеплення, організовують роботу по ліквідації осередків зараження. Для профілактики захворювань необхідно гартувати організм, дотримувати правила санітарії і гігієни.
ЦІКАВО ЗНАТИОсь так виглядають бактерії на купюрах. ГРОШІ належать до найбрудніших речей у світі (купюри містять бактерії, які викликають туберкульоз, менінгококову, кишкову та інш. інфекції)За даними південнокорейського Бюро захисту прав споживачів, кількість бактерій на ручках візків великих магазинів сягає 1100 колоній на 10 см².1100 Друге місце займають комп'ютерні «мишки» в інтернет-кафе (690 колоній на 10 см²). Вчені стверджують, що на кожному офісному столі живе в 400 разів більше мікробів, ніж на стінах туалету. Ручки кабінок громадських вбиралень містять лише 340 колоній шкідливих мікроорганізмів.340найбрудніші речіЯпонські йени найчистіші у світі. У спеціальних апаратах банкноти “миють” (обробляють озоном та ультрафіолетом).
Як запобігти бактеріальним захворюванням• Дотримуватися правил особистої гігієни.• Стежити за чистотою класу, квартири, регулярно робити вологе прибирання, провітрювати й впускати сонячні промені.• Охороняти навколишнє середовище від забруднення.• Знищувати переносників інфекцій (тарганів, вошей, бліх, комарів, різних гризунів).• Вчасно звертатися до лікаря, робити щеплення.• Загартовуватися.• Ретельно обробляти їжу, тобто кип’ятити молоко, обсмажувати м’ясо й правильно зберігати продукти.• Не вживати консервацію, яка зберігалася в банках зі здутими кришками. Пам’ятай