ознайомити учнів із історією виникнення декоративних квітів у різних країнах, в різну епоху; видами матеріалів і технік, які застосовувалися при виготовленні штучних квітів.
Квіти – невичерпне джерело натхнення! Це окраса нашої планети. Художники їх малюють, намагаючись зупинити коротку мить цвітіння. Майстри в’яжуть квіти, шиють, виготовляють з паперу, тканини, пластичних мас, шкіри, металу, скла та інших матеріалів.
Номер слайду 3
У Європі декоративні квіти, виготовлені з тканини, відомі з XVI століття. Однак вони були доступні лише аристократії. Ними прикрашали інтер’єри палаців, сукні та костюми, капелюхи і зачіски.
Номер слайду 4
Людина, яка знаходиться в єдності з природою, відчуває її і милується її творіннями, перебуває в особливому стані душевного спокою, гармонії. Квіти — це море барв, відтінків, форм, ніжних ароматів, але вони дуже швидко в’януть. А так хочеться, щоб квіти завжди милували око своєю красою, приносили нам радість. Для того, щоб зупинити цю «прекрасну мить», люди почали виготовляти декоративні квіти, використовуючи для цього папір, тканину, дротики, желатин.
Номер слайду 5
Найперші штучні квіти виготовляли в Стародавньому Китаї з фарфору. Майстри, які займалися цим ремеслом, користувалися неабиякою повагою, адже не кожен може повторити творіння природи. Вважалося, що тільки той, хто зрозумів душу квітки, може передати її образ. Тому художники свято берегли свої секрети і передавали їх тільки обраним учням.
Номер слайду 6
Найвідоміша квітка, зроблена людиною, — це папська троянда. Протягом багатьох століть Папа вручав її щороку якійсь царській особі за особливі заслуги. Троянда, стебло якої трохи більше метра, виготовлена з чистого золота. На кожній пелюстці вигравіювано ім’я Папи і одна з чеснот того, кому призначена нагорода. Замість краплинок роси на листках використані дрібні діаманти.Для декоративних квітів, крім золота і срібла, використовували й інші матеріали. Наприклад, глину, пір’я птахів, пергамент, папір.
Номер слайду 7
У ХVІ ст. у Європі поширилось мистецтво виготовлення декоративних квітів. Ними прикрашали зачіски і взуття. Частина таких квітів була зроблена із золотої фольги. Ці квіти мало були схожі на справжні. Їх виготовляли методом скручування стрічки «в клубок» або у вигляді плоских розеток, які просочували пахощами. Пахощі коштували дуже дорого, тому штучні квіти були мов справжні коштовності.
Номер слайду 8
Ще з часів середньовіччя існувало унікальне ремесло, яким славились ченці деяких італійських монастирів. Воно різко відрізнялося від незграбних спроб придворних кравців, які скручували квіти зі стрічок. Квіти, що створювані ченцями, були дуже подібні до справжніх. Ними прикрашали статуї Богородиці.
Номер слайду 9
Починаючи з ХІІІ ст., ремесло виготовлення квітів зародили в Китаї. Декоративним квітам раділи на святах, ними прикрашали зачіски і житло. Упродовж усієї історії європейського мистецтва китайські квіти з паперу, шовку, пір’я складали йому неабияку конкуренцію. Тільки в ХІХ ст. вони ненадовго відійшли в тінь слави паризьких майстрів.
Номер слайду 10
У 1738 р. в Парижі з’явився майстер, від якого ведеться відлік французького ремесла виготовлення квітів. Він винайшов чимало інструментів для виготовлення штучних квітів, винайшов незвичайну технологію фарбування. Майстер також виконував замовлення на створення садових куточків, паркових алей, внутрішніх кімнат, квітників для маскарадів.
Номер слайду 11
Протягом ХІХ ст. було модним прикрашати вечірні плаття штучними квітами. Потім відбулась переоцінка цінностей. У кінці цього століття квіткові імітації сприймались вже як поняття невисокого смаку і скромного достатку.
Номер слайду 12
Революцією у світі штучних квітів стало відкриття полімерів. Пластмасові ромашки і тюльпани були доволі дешевими. У давнину на Поділлі жінки покривали голову чіпцем із кольорової тканини із круглим денцем, на який пов’язували намітки. Дівчата заплітали волосся в коси. На свята в коси втикали квіти або гусяче пір’я, яке занурювали в розплавлений віск і наліплювали позолоту. Взимку виготовляли вінок із штучних квітів, із провощеного паперу, блискіток, пір’я, з вовни, стрічок.
Номер слайду 13
Особлива група головних уборів — весільні вінки. Вінки прикрашали ґерданами, позолоченим листям барвінку, пір’ям, квітами, стрічками, лелітками. І досі штучні квіти є у весільних віночках дівчат, вони прикрашають їхній одяг, їх прикріплюють на одяг весільних гостей. Штучні квіти використовують не тільки для оздоблення суконь, костюмів чи капелюшків. Ними оформлюють сцени, вітрини, приміщення тощо.
Номер слайду 14
Український віночок У багатьох народів декоративні квіти є обов’язковою частиною національного костюма. І ми зараз не можемо собі уявити український національний костюм без віночка зі штучних квітів на головах дівчат. Кожен етнографічний район України має свої особливості.