Мета уроку: Освітня: дати учням поняття про обереги, їх походження; сформувати навички створювати обереги за власним задумом; удосконалювати вміння працювати з текстильними матеріалами та електричними приладами; закріпити знання, отримані на уроці, виконуючи практичну роботу. Розвиваюча: розвивати логічне та творче мислення, творчу уяву, творчі здібності; стимулювати активну пізнавальну діяльність; розвивати естетичний смак до художнього оформлення виробу; розвивати вміння і навички правильного користування обладнанням. Виховна: виховувати та формувати в учнів національну свідомість, любов до родини, рідного краю, повагу до культури, історії, звичаїв та обрядів рідного народу; виховувати самостійність, старанність, наполегливість та бажання творчо працювати; виховувати в дусі бережливого відношення до суспільно-громадської власності та обладнання.
Міжпредметні зв'язки: історія, мистецтво, образотворче мистецтво. Матеріали, інструменти та обладнання для практичної роботи: кільце, нитки акрилові, текстильні квіти і листя, бусини, декоративний шнур, мереживо, клейові стержні, клейові пістолети, ножиці. Оснащення: ТЗН (екран, ноутбук), комп'ютерна презентація, демонстраційний фрагмент відео, зразки оберегів. Методи і прийоми: словесні, інтерактивні, демонстрація наочності, перегляд відеоматеріалу та презентації, використання здоров’язберігаючої технології, організація сприймання.
Випереджальне завдання: учні самостійно добирають конструкційні матеріали для виготовлення оберега, підготовляють нитки довжиною 90-100 см, технологію виготовлення основи дерева, дві учениці готують міні-презентацію на тему: «Обереги українського народу». Очікувані результати: учні знають символи українського народу, дотримуються правил безпечної праці з електрообладнанням та створення оберегів, вміють виготовляти обереги, вдало користуються етнічною інформацією. Тип уроку: комбінований.
Структура уроку:1. Організаційний момент.2. Актуалізація опорних знань з опорою на життєвий досвід учнів. Метод «Мікрофон».3. Мотивація навчальної діяльності.3.1. Перегляд презентації.4. Оголошення теми, мети і завдань уроку.5. Сприйняття та засвоєння нового матеріалу.5.1. Робота з презентацією.5.2. Перегляд відео.6. Практична робота: Виготовлення оберегу «Дерево життя».6.1. Повторення правил організації робочого місця та безпечної роботи з інструментами та обладнанням.7. Узагальнення. Кросворд «Оберіг».8. Рефлексія. Вправа «Вибери квітку настрою від уроку за кольором та розмісти на дереві життя».9. Презентація учнями виготовлених робіт.10. Підсумок уроку.11. Домашнє завдання.
Хід уроку:1. Організаційний момент: привітання з учнями, перевірка їх наявності та підготовки до уроку. 2. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів. Учитель. Гарна наша українська земля, слава про неї лунає на весь світ. Зараз проведемо конкурс і дізнаємося, як добре ви знаєте загальновідомі факти про нашу Україну. Яка найбільша річка України ? (Дніпро)В якому місті знаходиться найглибша станція метро у світі? ( Київ с.м. «Арсенальна»)Без них немає України? (Без верби та калини)Поет, якому встановили пам'ятники в понад 1200 містах світу? (Т. Г. Шевченко)Найвідоміший український танець? ( Гопак)Ця мелодія лунає в усьому світі? (Щедрик)Символом якого свята є писанки? (Великдень)Яку традиційну страву подають на Святвечір? (Кутя)Найдовший музичний інструмент у світі? (Українська трембіта)Які ви знаєте українські обереги? (Рушник, вишиванка, піч, калина, лялька-мотанка…..).
3. Мотивація навчальної діяльності. Людина – часточка природи, і тому, життя в гармонії з нею допомагає зрозуміти своє місце у цьому світі. Наші предки знали, що життя підпорядковане природним ритмам. Вони розуміли, яку важливу роль для людини відіграє середовище, в якому вона живе. Воно повинно охороняти людину, не завдавати їй шкоди. Тому попередні покоління і зробили багато переказів, звичаїв, обрядів, пов’язаних з вірою у те, що нас оберігають земля, вода, вогонь, а також обереги, створені нами самими. Перегляд презентації «Обереги українського народу».4. Оголошення теми, мети і завдань уроку.5. Сприйняття та засвоєння нового матеріалу. Українська культура - величезний скарб, що складається із цінностей, придбаних багатьма поколіннями. Українські національні обереги – безцінна спадщина ще за часів пануваня слов’янських племен від високих карпатських гір до луганських териконів. На сьогоднішньому уроці ми продовжимо працювати над проєктом оберіг «Дерево життя». Дерево життя стало одним із символів, який широко використовується на різноманітних виробах.
6. Практична робота: Виготовлення оберегу «Дерево життя» Щоб створити український оберіг своїми руками, не обов’язково вивчати величезну кількість теоретичних матеріалів та дотримуватися спеціальних технологій, достатньо проявити свою творчість та креативність, вкласти в нього свою фантазію та любов. Матеріали, інструменти та обладнання: кільце, нитки акрилові, текстильні квіти і листя, бусини, декоративний шнур, мереживо, клейові стержні, клейові пістолети, ножиці.
Правила безпечної праці при роботі з ножицями:1. Користуватися слід ножицями із заокругленими кінцями і зберігати їх потрібно у футлярі.2. Не залишай ножиці на робочому місці із розімкненими лезами.3. Не працюй тупими ножицями і ножицями з ослабленим шарнірним кріпленням.4. Передавати ножиці потрібно кільцями вперед, тримаючи за зімкненні леза.5. Під час різання ножицями слідкуй за лівою рукою, щоб пальці руки були на безпечній відстані від леза.
Послідовність виготовлення оберега «Дерево життя»1. Обмотати кільце шнуром або мереживом, щоб не ковзалися нитки, також можна їх зафіксувати клеєм (за бажанням, на вибір). 2. Прив’язати нитки до кільця «в петлю», щоб формувати гілки, крона, стовбур дерева і коріння, або навпаки: коріння, стовбур, крона, гілки дерева.
Зазвичай дерево життя завжди квітне, всі квіти різні за розмірами та формою, пишністю та кольоровою гамою. Деякі квіти є невеликими, тими, що тільки розквітли, а є й вже ті, що відцвітають. Український народ вбачав у цьому символ нашого життя, бо ті квіти, так само, як і життя кожної людини різне та знаходиться на тому чи іншому етапі буття. Нерідко були й бруньки, які знаходилися на верхів’ї дерева, вони символізували майбутні покоління. Цю етнічну енергію зображали у вигляді ореолів біля бруньок. Плоди це символ на дереві життя, який відображає минуле, людські діяння та звершення, які вплинули на розвиток та сучасне життя. На самій верхівці можна побачити поодиноку квітку, тут вона символізує “Вогонь Життя” та охороняється двома янголами або птахами. Птахи на дереві життя могли мати різне значення, в залежності від місця розміщення цього символу: внизу (біля стовбура) - птахи творять світ, вгорі - є провідниками світу. Символ птаха є уособленням Божества Сонця, Захисника та Творця.
7. Узагальнення. Кросворд «Оберіг»1. Цей оберіг оберігає дівочу красу, Є символом нескінченності родини.2. Гілки цього дерева ставили в хаті на покуті під святими образами, а також їх святять у храмі.3. Оберіг, який наповнювали цілющими травами.4. Символ здоров'я, краси, щасливої долі, оберіг від небезпеки (щасливі в ньому народжуються).5. Цей оберіг завжди лежав у кожній хаті на столі, з ним зустрічали гостей, йшли на весілля, благословляли.6. Цей оберіг оберігає нас від холоду та змінюється залежно від пори року. віночок верба мішечок сорочкахліб одяг
10. Підсумок уроку. Пам’ятайте, що найкраще захистить оберіг, виготовлений з щирим бажанням та з доброї волі, адже в ньому закладена позитивна енергетика творця.11. Домашнє завдання. Виготовити оберіг для Захисників української землі, адже дякуючи їм ми можемо навчатися, працювати, жити.