Презентація до уроку "Діатомові водорості. Особливості будови й життєдіяльності. Різноманітність діатомових водоростей. Практична робота 9. Будова панцира навікули"
Презентація до уроку біології в 7 класі НУШ "Діатомові водорості. Особливості будови й життєдіяльності. Різноманітність діатомових водоростей. Практична робота 9. Будова панцира навікули"
Діатомові водорості. Особливості будови й життєдіяльності. Різноманітність діатомових водоростей. Практична робота 9. Будова панцира навікули. Домашнє завдання: опрацювати §4.3., с 68 – 70, слайд 16, опрацювати відеоматеріали https://www.youtube.com/watch?v=n1qy. Y1-BLys. Вісімнадцяте жовтня Класна робота
Номер слайду 2
Номер слайду 3
Цікаво! Діатомеї відрізняються від інших водоростей унікальними панцирами, що нагадують чудові коштовні вироби ювелірної майстерні Посейдона. Їхні форми – це ілюстрація неперевершеної фантазії природи. Цікаво, як ці панцирі утворюються клітинами діатомей?
Номер слайду 4
Як особливості будови й життєдіяльності діатомових водоростей? ДІАТОМОВІ ВОДОРОСТІ, або Діатомеї існують у природі як вільноживучі поодинокі клітини і як колонії у вигляді стрічок, віял, зигзагів, зірочок. Їхня унікальна особливість – це здатність утворювати всередині своїх клітин кремнезем із малорозчинних кремнієвих кислот.
Номер слайду 5
Діатомові водоростіДіатомові водорості - одна з найбільших груп одноклітинних водоростей та важлива складова фітопланктону. Відрізняється від інших груп будовою клітинної стінки, що має вигляд кремнеземового панцира.
Номер слайду 6
Діатомові водоростіДіатомові водорості — відділ нижчих рослин. Налічує понад 15 тис. сучасних і викопних видів. Мікроскопічні одноклітинні одиночні або колоніальні організми, клітини яких зовні оточені кремнеземним панциром, що складається із двох половинок (стулок).
Номер слайду 7
Історія виявлення. Уперше про існування діатомових водоростей стало відомо у 18 столітті, після відкриття мікроскопа. Масові скупчення Діатомових водоростей утворюють гірські породи – діатоміт, діатоміт, трепел, що використовуються в будівництві.
Номер слайду 8
Номер слайду 9
Силіцій цих кислот надходить у клітину з води, а його наявність є однією з визначальних умов існування діатомей. Утворений кремнезем упаковується в міхурці-везикули, які транспортують речовину до клітинної мембрани. З кремнезему над мембраною формується клітинна стінка. Так, їхній кремнистий панцир – це клітинна стінка (фрустула)! Цей диво-утвір міцний, складається з двох окремих стулок, що утворюють своєрідну коробочку з дрібними отворами (ареолами). Упорядковане розташування отворів у вигляді щільних правильних рядів утворює штрихи. Панцир пропускає світло, захищає від несприятливих впливів середовища та забезпечує надходження поживних речовин і виділення продуктів обміну.
Номер слайду 10
Діатомові водорості мають жовто-буре забарвлення, що визначається наявністю коричневих пігментів (фукоксантинів). Більшість діатомей – фотоавтотрофи.
Номер слайду 11
Особливості морфології та будови. Більшість видів діатомових водоростей здатні виділяти слиз. З його допомогою водорості рухаються (ті, що мають шов), утворюють колонії, ніжки для прикріплення, слизові трубки. Представники: Навікула, Пінулярія, Цимбела,Мелозіра, Дидимосфеніяstyle.colorfillcolorfill.typefill.onstyle.colorfillcolorfill.typefill.onstyle.colorfillcolorfill.typefill.on
Номер слайду 12
Навікула мешкає у прісних водоймах . Зовні клітина вкрита кремнеземним панцирем, що нагадує човник. Вздвовж бортів панцира лежать дві коричневі трубки – хлоропласти, вакуолі. В центрі ядро. Клітині здатні активно ковзати по підводних поверхнях, виділяючи через спеціальну структуру панцира – шов – особливі слизові ніжки.
Номер слайду 13
Значення 1) Найважливіші виробники органічної речовин;2) Джерело живлення для прісноводних і морських тварин.3) З панцирів викопних форм утворилися поклади осадових порід: діатоміту, доломіту,а також дрібнозернистого порошку – діатомового мулу.4) Є індикаторами забруднення морської води відходами нафтопродуктів.
Номер слайду 14
Найбільше діатомові водорості використовуються природоохоронцями та геологами для оцінки ступеня забруднення вод та визначення віку осадових порід. У виробничій діяльності широке застосування мають породи діатоміти, що утворені панцирами викопних діатомових водоростей.
Номер слайду 15
Особливості екологіїВ екосистемі планктону Діатомові водорості є продуцентами. Скам'янілі залишки свідчать, що діатомові водорості виникли на початку Юрського періоду. Команда вчених під керівництвом біолога професора Ендрю Паркера (Andrew Parker) з Оксфордского університету, Великобританія, займалися дослідженням властивостей Діатомей - одноклітинних водоростей, що живуть в океанах, прісній воді й ґрунті.