- Сьогодні у нас дуже незвичний урок . Ми з вами поговоримо на дуже цікаву та важливу тему.- А на яку саме тему, ви зможете підказати мені, коли відгадаєте загадки. У дворі не ловить ґав,Каже різко: «Гав-гав-гав»!Пильно дім охороняє,Кицю Мурку захищає,Бачить з будки двір увесь,Хто це, дітки? Звісно,
- Молодці, діти, ви відгадали всі загадки! Тож про кого ми сьогодні будемо з вами говорити?В сучасному світі людина все далі відходить від природи. Спілкування з нею поступово заміщується соціальними мережами, комп’ютерними іграми, віртуальним світом. Дуже часто ми забуваємо, що поряд з нами живуть вірні друзі – тварини. Вони відданими очима дивляться на нас, очікуючи уваги і любові. Наші домашні улюбленці так багато роблять для нас: охороняють, дарують радість спілкування, а іноді навіть рятують життя, чекаючи від нас лише уваги. Вони для нас лише сторінка життя, а ми для них і є все життя.
У всьому світі створено громадські організації борців за права тварин. Вони проводять акції, спрямовані на захист тварин від знущань та жорстокого ставлення.25 червня, у світі відзначають Міжнародний день з собаками на роботі.1 березня – Міжнародний день кота16 серпня – Міжнародний день безпритульних тварин4 жовтня, відзначається Всесвітній день тварин.
Він був запроваджений Міжнародним конгресом прихильників руху за захист природи, що проходив у Флоренції в 1931 році. Це рішення підтримали організації, створені з метою захисту тварин у різних країнах світу. Дата 4 жовтня вибрана не випадково. Це день католицького святого Франциска Ассизського, який вважається покровителем тварин.
Жорстокість — поняття моральне і правове — останнім часом привертає увагу не тільки правоохоронців, а й психологів. Інтелектуально слабка людина самостверджується, знущаючись над тваринами. Поступово вона стає байдужою до чужого болю, безжалісною до чужих страждань. Більшість правопорушників починали свій злочинний шлях з вбивства тварин. Тому, дуже важливо з дитинства плекати любов до тварин, повагу до іншого життя. Людина відповідає за приручених тварин. Кожна покинута тварина на совісті свого господаря. Жорстокість до тварин в дитинстві може перерости у жорстокість до людей.
- Історія такої дружби розпочалася тисячі років тому, коли первісна людина помітила у тварин унікальні якості, що були набагато краще розвинуті, ніж у людини - За давніх часів людина приручила сірого вовчика. Він першим прийшов до неї із лісових хащ. Поступово хвостатий друг привчився охороняти дім, захищати, допомагати пасти череду, полювати на звірів. Відтоді пройшло дуже багато часу, стосунки людини і собаки розвивалися і збереглися аж до наших днів. Зараз на земній кулі немає такого місця, де б поруч із людиною не жив собака. Собака – вірний товариш і помічник людини.
- Людина також приручила і котів. Колись ця тварина була священною,божеством, їй поклонявся стародавній народ Єгипту. Поважали кішок за спритність та вміння охороняти дім від гризунів - Як ви думаєте, діти, завдяки чому наші котики є такими хорошими мисливцями?- У котів дуже гострі кігті і хороший слух, вони гарно бачать вночі. А що дозволяє нашим муркотунам рухатись непомітно і тихо? - Коли кішки біжать, то вони ховають кігті і стають лише на товсті та м’які подушечки пальців, тому й рухаються безшумно.
Коти – це примхливі тварини, які живуть поряд з людьми багато століть. Вони створюють затишок своєю присутністю, знімають стрес і навіть лікують своїх господарів, лягаючи на їхні хворі місця. Як приємно, коли на колінах засинає теплий пухнастий котик і в його мурчанні ніби розчиняються проблеми та стреси. Відданість домашнього улюбленця треба заслужити любов’ю, піклуванням, дбайливим ставленням. Коти, як і собаки віддані господарям. Вони іноді проявляють дива мужності.
В місті Лебедин Сумської області ангорський кіт Тимофій врятував родину від пожежі. Відчувши запах диму, він застрибнув в ліжко господаря, почав нявчати та вчепився йому у волосся. Господар прокинувся та викликав пожежних. Четверо членів родини були врятовані. За виявлену мужність кота було нагороджено медаллю та ящиком рибних консервів.
Одного разу вночі англійська родина підібрала кота, що замерзав на їхньому ганку. Кіт одужав і залишився жити в будинку. Він отримав ім’я Слоулі Кет (Неквапливий Кіт). Одного разу, кіт не повернувся з прогулянки. Занепокоєні господарі пішли його шукати. На дворі було дуже холодно. Шукали Слоулі всю ніч, а вранці побачили біля будинку старий мішок, з якого виліз кіт, подивився на господарів та знову заліз в мішок. В мішку виявили крихітного хлопчика, якого кіт грів своїм тілом всю ніч. У шпиталі дитину врятували.
« Пам’ятники тваринам»Пам'ятник Хатіко. Весь світ обійшла історія японського собаки Хатіко. Маленьке цуценятко подарував професору Токійського університету Хідесабуро Уено його колишній учень, власник ферми. У професора уже було сім собак, тому новий песик отримав ім'я Хаті (вісім), або ласкаве - Хатіко. Кожного дня Хатіко проводжав професора на станцію, потім вертався додому, а о 15 годині знову повертався, щоб зустріти господаря з роботи. Але 21 травня 1925 року сталася біда. Під час занять у професора стався інфаркт і він помер. Хатіко марно чекав на пероні свого господаря. З того часу довгих дев'ять років Хатіко приходив на станцію кожного дня о 15 годині та пильно вдивлявся в натовп, що виходив з поїзда, шукаючи поглядом професора. А коли Хатіко помер, в Японії оголосили траур, а згодом, собаці поставили два пам'ятника: біля будинку та на пероні станції Самбуї. До цього місця часто приходять закохані. Для них воно є символом справжньої вірності.
Станція 2. Острів допитливих. Гра-вікторина «Хто? Де? Як?»Тварини-метеорологи (що віщує поведінка тварин). Якщо то буде- кіт шкребе кігтями підлогу вітер- кіт згортається клубочком мороз- собака риє землю дощ- собака качається по землі дощ, сніг- кінь хропе негода- корова ввечері жадібно їсть траву дощ- мурашки кидають мурашники і йдуть геть повінь- павук сидить у середні павутини дощ- павук плете нову павутину гарна погода
Гра «Кіт чи собака» - А тепер давайте пограємо в гру. Я буду називати риси характеру тваринок, а ви будете вгадувати, хто це: собачка чи котик.• охоронець;• майстер підкрадання;• любить багато спати;• любить вмиватися;• муркотун;• його легко дресирувати;• не любить купатися;• приносить капці;• має чутливі вуса;• любить прогулянки на вулиці.
Гра «Правильно-неправильно» - А зараз давайте ми з вами пограємо та перевіримо, які правила поведінки з тваринами ви знаєте. Правила гри: під час гри учні мають сплеснути у долоні, якщотвердження правильне, або схрестити руки, якщо твердження помилкове • В людному місці улюбленця треба водити на повідку. • Всі коти вміють плавати. • У собак та котів має бути своє місце в квартирі.• Собаки вміють ловити щурів. • Собаку можна дражнити. • За домашнім улюбленцем потрібно прибирати. • Песиків і котиків можна годувати шоколадом. • Після спілкування з улюбленцем потрібно мити руки. • Безпритульного котика та собачку можна підгодовувати лише з батьками.
Станція 3. Станція добра. Обговорення «Безпритульні тварини» - Так уже склалося, що люди часто виявляються невдячними за те, що тваринки роблять для них, викидаючи своїх вихованців на вулицю. Бувають випадки, коли тваринка загубилась, і господарі не можуть її знайти, а бувають і такі безвідповідальні господарі, які й не шукають. Так з’являються безпритульні тварини - Пам’ятайте, що життя на вулиці позначається на поведінці тварин.Інколи безпритульні тварини можуть становити небезпеку для людей, а саме: переносити небезпечні захворювання, збиватися у зграї та бути агре-сивними. Тому потрібно бути обачними.
Але є люди, які переймаються долею безпритульних тварин. Це спеціалісти ветеринарних клінік, волонтери та працівники притулків для тварин - Волонтери тварин – це люди, які допомагають тваринам, що потрапили в біду. Вони забирають тварин із вулиці та шукають для них нові сім’ї. Якщо знайти нову сім’ю одразу не вдається, то тварину тимчасово поселяють у притулок (спеціальне місце, де проживають тварини, у яких немає господарів).
Гра «Мрії пухнастиків» Правила гри: учні ланцюжком говорять, як би вони хотіли, щоб до них ставилися, якби вони були домашніми улюбленцями. Вчитель подає приклад: «Якби я була котиком, я б хотіла, щоб мене брали на ручки і гладили мені животик» або «Якби я був песиком, то я б хотів, щоб зі мною якнайдовше гуляли зранку та ввечері».
Підсумок уроку. Любові, співчуттю, милосердю людина також вчиться в дитинстві. З любов'ю до тварин в її душу приходить повага до іншого життя, неприйняття насильства. Люди бувають дуже жорстокі, але завжди є милосердні, співчутливі люди з добрим серцем і їх значно більше. Дорогі діти! Ніколи не кидайте на життєвій дорозі своїх друзів і пам’ятайте: ми назавжди відповідаємо за тих, кого приручили.