Презентація до уроку фізики в 10 класі з теми "Інерціальні системи відліку. Перший закон Ньютона""

Про матеріал
Презентація присвячена темі "Інерціальні системи відліку. Перший закон Ньютона" . Може бути використана як повноцінний конспект для проведення тематичного уроку при вивченні фізики у 10 класі.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Інерціальні системи відліку. Перший закон Ньютона

Номер слайду 2

Інтерактивна вправа. Вставте пропущені букви в словах, дайте визначення цим поняттям:р * хрівн * * * * нийпрям * * * * *йнийкрив * * * * * * нийрівнопр * * * * * * нийс * * * * ма в * * * * ку

Номер слайду 3

-У чому полягає основне завдання механіки?- Навіщо введено поняття матеріальної точки?- Коли тіло можна вважати матеріальною точкою? Наведіть приклади.- Що таке система відліку? Для чого вона вводиться?- Які види систем координат ви знаєте?Усно дайте відповіді на питання:

Номер слайду 4

Механіка містить такі розділи: Кінематика (від. грец. κινειν – рух) – це розділ механіки, що вивчає рух тіл і при цьому не розглядає причин, якими цей рух викликаний. (Як рухається тіло?)Динаміка (грец. δύναμις – сила) – розділ механіки, в якому вивчаються причини виникнення механічного руху. (Чому рухається тіло?)Основна задача динаміки – вивчити можливі взаємодії тіл, з’ясувати закони, яким підпорядковуються рух і взаємодія тіл, і на основі цих законів уміти визначати положення тіл у будь- кий момент часу..

Номер слайду 5

Проблемне питання:• За яких умов тіло (м’яч, тягар) перебуває в стані спокою відносно Землі?

Номер слайду 6

Тіло перебуває у стані спокою, якщо дії на нього інших тіл скомпенсовані.

Номер слайду 7

Проблемне питання:• За яких умов тіло (горошина, парашутист) рухається рівномірно прямолінійно відносно Землі?

Номер слайду 8

Тіло рухається рівномірно прямолінійно, якщо дії на нього інших тіл скомпенсовані.

Номер слайду 9

Проблемне питання:• Як рухатиметься тіло, якщо на нього не діютьінші тіла?

Номер слайду 10

Тіло рухається рівномірно прямолінійно, якщо на нього не діють інші тіла.

Номер слайду 11

Наприкінці XVI ст. експериментально встановив італійський учений Ґалілео Ґалілей (1564–1642): Тіло рухається рівномірно прямолінійно або перебуває в стані спокою, якщо на нього не діють інші тіла або дії інших тіл скомпенсовані. Закон інерції Ґалілея:

Номер слайду 12

Тіло, на яке не діють інші тіла та поля, називають вільним (ізольованим), а рух вільного тіла називають рухом за інерцією. Явище інерції (від гр. «iners» - « бездіяльний», «нерухомий») – це явище збереження тілом стану спокою або рівномірного прямолінійного руху за умови, що на нього не діють інші тіла та поля або їхні дії скомпенсовані.

Номер слайду 13

Інерціальна система відліку (ІСВ) – це система відліку, відносно якої спостерігається явище інерції. Неінерціальна система відліку (НСВ) – це система відліку, відносно якої явище інерції не спостерігається.• Чи в кожній системі відліку (СВ) спостерігається явище інерції?

Номер слайду 14

Номер слайду 15

Перший закон Ньютона:Існують такі системи відліку, відносно яких тіло зберігає стан спокою або рівномірного прямолінійного руху, якщо на нього не діють жодні сили або якщо ці сили скомпенсовані. Сер Ісаа́к Нью́то́н (англ. Sir Isaac Newton (сер Айзек Ньютон) (4 січня 1643 — 31 березня 1727) — англійський науковець, який заклав основи сучасного природознавства, творець класичної фізики та один із засновників числення нескінченно малих.

Номер слайду 16

У такому формулюванні перший закон Ньютона:

Номер слайду 17

Це також називають принципом відносності ГалілеяҐалілей писав так: «Якщо ми, перебуваючи в каюті вітрильника, будемо виконувати будь-які експерименти, то ані самі експерименти, ані їхні результати не будуть відрізнятися від тих, що проводилися б на березі. І тільки піднявшись на палубу, ми побачимо: виявляється, наш корабель рухається рівномірно прямолінійно...».

Номер слайду 18

Явище інерції широко застосовується в побуті й техніці. Наприклад, витрушування курної ганчірки, струшування зайвої краплі чорнила з пера, «скидання» стовпчика ртуті в медичному термометрі — усі ці дії використовують інерцію руху тіл (порошинок, краплі чорнила, ртуті в капілярі термометра). Явище інерції використано й у детонаторах артилерійських снарядів. Коли снаряд, ударяючись об перешкоду, раптово зупиняється, вибуховий капсуль, що знаходиться всередині снаряда, але не зв’язаний жорстко з його корпусом, продовжує рухатися й натикається на жало детонатора, з’єднаного з корпусом. Подібно до цього значне прискорення, яке отримує снаряд у момент пострілу, використовується для того, щоб відвести запобіжник, що усуває небезпеку вибуху снаряда під час його зберігання, перевезення або заряджання гармати. Водночас явище інерції може бути й небезпечним, якщо його не враховувати. Наприклад, не можна різко гальмувати переднім гальмом під час їзди на велосипеді: «зберігаючи швидкість», можна легко вилетіти із сідла й отримати травму. Не можна перебігати дорогу перед транспортом, що проїжджає близько: це небезпечно для життя!Застосування явища інерції

Номер слайду 19

1. Як слід розуміти зміст фрази «дія інших тіл скомпенсована»? 2. Який рух можна назвати рух за інерцією?3. Чи можна рух автомобіля, який рухається прямолінійно рівномірно, назвати рухом за інерцією? Чому? 4. Наведіть приклади руху тіла за інерцією.5. Чому небезпечно переходити дорогу близько до автомобіля, який гальмує перед перехрестям? 6. До матеріальної точки прикладено дві сили. За якої умови точка буде рухатись рівномірно прямолінійно? 7. Яке з двох коліс мотоцикла слід блокувати під час різкого гальмування? 8. Який рух здійснить тіло водія у випадку зіткнення автомобіля з перешкодою? 9. Як слід тягти «бегемота з болота» - ривком чи повільно? Чому? Закріплення знань:

Номер слайду 20

Маятник (колиска) Ньютона - це пристрій, що показує закон збереження імпульсу й енергії за допомогою кількох кульок. Коли одна кулька з одного боку піднята і відпущена, вислідна сила проходить через лінію і штовхає останню догори. Також є проявом інерціального руху.

Номер слайду 21

1. Опрацюйте параграф 9.2. УСНО дайте відповіді на контрольні питання після параграфу (ст.59).3. ПИСЬМОВО у зошиті виконайте завдання 1, 3, 4 із вправи №9 (ст.59). Домашнє завдання: ДЯКУЮ ЗА УВАГУ!

Номер слайду 22

pptx
Пов’язані теми
Фізика, 10 клас, Презентації
До підручника
Фізика (академічний рівень) 10 клас (Бар’яхтар В.Г., Божинова Ф.Я.)
До уроку
Розділ 2. Динаміка
Додано
5 листопада
Переглядів
330
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку