Епіграф уроку. Усі гриби їстівні, але деякі - тільки один раз. Актуалізація опорних знань. Пригадайте визначення цих понять. Еукаріоти - це. Гетеротрофи - це. Гриби - це. Міцелій - це. Спори - це. Вправа «Перевір себе» 1. Чому гриби довгий час вважали рослинами без квітів? 2. Що є спільного у грибів і тварин?3. Чи здатні гриби до активного руху? Чому?4. В чому різниця між гаплоїдною (n) та диплоїдною (2n) клітиною?5. Яку роль гриби відіграють в екосистемі?
Спільні риси грибів. З рослинами. Наявна добре виражена клітинна стінка. Клітини містять вакуоліРозмножуються спорами та вегетативно. Прикріплений спосіб життя. Тіло гриба (міцелій) здатно до необмежного рісту. Мають здатність синтезувати вітаміни. Поглинають їжу шляхом всмоктування (осмотрофи)З тваринами. Вони гетеротрофи. У грибів, як і у зовнішньому скелеті членистоногих тварин наявний хітин у складі клітинної стінки. У клітинах немає хлоропластів та фотосинтезуючих пігментів. Накопичують глікоген в якості запасної речовини. Утворюють і виділяють сечовину
Перша скам’янілість цього роду була виявлена в 1843 році, але вона не вивчалася аж до 1855-го, коли потрапила до рук шотландського ботаніка Джона Доусона. Зразок досягав 8 метрів заввишки і мав метрову ширину ствола. Тільки у 2001 році науковці остаточно підтвердили, що ці скам’янілості були грибами, які харчувалися органікою, що розкладається. Вік знахідки – 400 мільйонів років.
Значення грибів у житті людини. Люди широко використовують справжні гриби в їжу. Особливо велике значення вони мають для біотехнологічних виробництв. Приготування хліба, виробництво ряду кисломолочних продуктів і сирів, створення певних сортів вин. Виробництво кормових та харчових білків на основі грибної біомаси. Виробництво антибіотиків та ферментів. Створення з міцелію упаковки та текстилю.
Коли грибок інфікує мураху, він поширюється по всьому її тілу, висмоктуючи поживні речовини і беручи під свій контроль мурашку. Зрештою мураха покине свій безпечний притулок і шукатиме стебло рослини на висоті 25 сантиметрів. Мураха обхоплює стебло нижньою щелепою і помирає. Гриб випускає плодові тіла крізь голову мурахи і висіває спори. Оскільки мураха зазвичай підіймається на лист, який нависає над шляхами харчування її колонії, спори гриба падають на її товаришів, заражаючи їх також.
Підсумки1. Гриби, слизовики та несправжні гриби не є одним царством, а належать до різних систематичних груп. 2. Це гетеротрофні організми, які поглинають поживні речовини всією поверхнею тіла (осмотрофи). 3. Особливостями будови клітин грибів є наявність у більшості клітинної стінки з хітину, невеликих вакуолей, відсутності пластид, 1-2 ядер, запасання глікогену, продуктом обміну є сечовина. 4. Тіло грибів називається міцелієм і складається з гіфів. Тіло слизовиків називається плазмодієм. 5. Гриби здатні до необмеженого росту. 6. За способом живлення гриби поділяють на сапротрофні, паразитичні, мутуалістичні та хижі. 7. Розмноження: вегетативне, нестатетве – спорами та статеве – гаметами.
Джерела інформаціїhttps://www.youtube.com/@BIOWIZ https://www.youtube.com/watch?v=s3 QGi9 QQsn0https://bio.libretexts.org/Bookshelves/Introductory_and_General_Biology/Introductory_Biology_(CK-12)/08%3 A_Protists_and_Fungi/8.12%3 A_Fungi_Evolutionhttps://mindthegraph.com/blog/uk/the-last-of-us-science/https://uahistory.co/pidruchniki/zadorozhnij-biology-and-ecology-10-class-2018/17.phphttps://www.youtube.com/watch?v=i9 T727tz7 FAhttps://shotam.info/zamist-plastyku-hryby-ta-konopli-iak-startap-s-lab-robyt-rechi-z-ekomaterialu/?fbclid=Iw. AR1371 Uta6z. Zvtp7n2l_W_O4 CBVaqkge5 KBY3kp. Dmef. HOTNW1vy. Thblrt1 U