Алюмі́нієві спла́ви — легкі сплави на алюмінієвій основі, до складу яких входить один або декілька легуючих елементів. В промисловості використовують сплави алюмінію на основі систем: Al-Cu, Al-Si, Al-Mn, Al-Mg. Легуючі добавки (мідь, кремній, магній, цинк, манган) вводять в алюміній головним чином з метою підвищення його міцності.
Висновок Зараз важко знайти галузь промисловості, де б не використовувався алюміній або його сплави - від мікроелектроніки до важкої металургії. Це обумовлюється наявністю його великої кiлькiсть в земній корі, хорошими механічними якостями, легкістю, малою температурою плавлення, що полегшує обробку. З огляду на ці та інші фізичні та хімічні властивості алюмінію, можна сказати, що алюміній - один з найперспективніших матеріалів майбутнього.
Розвиток металургійного комплексу України Розвиткові металургійного комплексу в Україні сприяли такі чинники: близькість розміщення родовищ залізної і марганцевої руд до родовищ коксівного вугілля, вапняків, формувальних пісків і вогнетривів; густа мережа шляхів сполучення між родовищами; розвиток металомісткого машинобудування; велика кількість металобрухту; висококваліфіковані кадри.
Чорна металургія України Чорна металургія України— дуже матеріаломістка галузь, яка споживає близько ЗО % палива, майже 20 % електроенергії та води, які використовуються в господарстві країни. В Україні можна виділити три райони чорної металургії: Придніпров'я, Донбас і Приазов'я Однією з основних проблем чорної металургії є вичерпаність багатьох родовищ залізних руд. Кількість заліза в руді зменшується.
Придніпровський металургійний район Металургійні підприємства Придніпровського району виробляють близько 40% обсягу чорних металів. Тут розташовано 14 металургійних заводів з 32 , що є в Україні . До Дніпровського металургійного заводу належать металургійні заводи Дніпропетровська , Дніпродзержинська , Новомосковська , які виробляють чавун , сталь , прокат , колеса для залізничного транспорту , мостові конструкції , сплави та інші. Криворізькому металургійному вузлу належать найбільші в Україні шахти , кар’єри . 5 гірничозбагачувальних заводів , металургійний завод , трубопрокатний і феросплавний комбінати Нікополя та його підприємства легкої промисловості.
Приазовський район чорної металургії До його складу належать заводи Маріуполя , а також залізорудні родовища Керченського басейну та металургійні заводи Керчі , які виробляють чавун , сталь , прокат і працюють на офлюсованому агломераті з керченських руд та частково на рудах Криворіжжя. Чорна металургія Приазов’я забезпечує металом місцеві машинобудівні підприємства й тісно пов’язані з коксохімією , виробництвом добрив і будівельних матеріалів.
Донбас До Донецького металургійного району належать 13 металургійних заводів , потужних коксохімічних підприємств . які виробляють 50% коксу України. По два металургійні заводи розташовані в Донецьку, Макіївці , Алчевську , Харцизьку, по одному - в Єнакієвому , Краматорську , Костянтинівці , Луганську та Алмазному. Вони виробляють майже 50 % чавуну та 33% продукції металевої промисловості України. У Макіївці та Донецьку налагоджено трубопрокатне виробництво , коксохімію , виробництво вогнетривів.
За сучасних технологій виготовлення металів не вдається уникнути забруднення навколишнього середовища. Як наслідок на територіях з розвиненою чорною металургією підвищений уміст шкідливих речовин у повітрі, воді, продукції рослинництва й тваринництва. Така несприятлива екологічна ситуація є предметом уваги технологів, лікарів, екологів.
Впровадження безвідходних технологій і технологій комплексного використання сировини. При цьому забезпечується збагачення руд, раціональна повнота вилучення основних і супутніх елементів, утилізація відходів виробництв без заподіяння шкоди навколишньому середовищу. Шлаки ― цінна сировина для будівельної та дорожньобудівельної галузей.
Відповідальність місцевої влади та керівництва підприємств за захист навколишнього середовища. Місцева влада, керівництво металургійних підприємств повинні нести відповідальність за дотриманням санітарних норм, за збереження та примноження зелених насаджень, які відіграють важливу роль у поліпшенні складу повітря, оздоровленні навколишнього середовища.
Упровадження на підприємствах чорної металургії найновіших технологічних процесів з виробництва металів дасть змогу звести до мінімуму промислові відходи і викиди в атмосферу. У такій важливій справі ,як охорона навколишнього середовища, зусилля вчених ,влади й кожного громадянина відіграють неабияку роль.