Найпростіші Tiлo вкрите зовнішньою клітинною мембраною. У багатьох найпростіших (джгутикові, інфузорії) є еластична оболонка - пелікула, яка являє собою ущільнений шар протоплазми. У форамініфер та радіолярій є мінеральні скелети – черепашки, мають численні пори й широкий отвір - устя.
Скелет губок Тіло губок складається з двох шарів: зовнішнього - ектодерми та внутрішнього - ентодерми. Між ними виділяється мезоглея (шар безструктурної речовини. Майже всі губки мають складний мінеральний або органічний роговий скелет. Скелет завжди розташований у мезоглеї. Мінеральний скелет складається з мікроскопічних голок - спікул. Роговий скелет складається з дуже розгалуженої мережі рогових волокон.
Плоскі черви Зовні тіло плоских червів укрито епітелієм. Епітелій вільноживучих форм, має війки, з допомогою яких тварина пересувається. У паразитичних форм війки редукуються, а епітелій утворює щільний зовнішній покрив, здатний протистояти травним ферментам та імунним атакам організму хазяїна.
Круглі черви Епітеліально-м'язовий мішок утворений кутикулою, гіподермою і мускулатурою. Кутикула обмежує ріст, тому відбувається линяння. Всередині шкірно-м'язового мішка розташована первинна порожнина тіла, заповнена рідиною. Особливість цієї порожнини полягає в тому, що вона не вистелена епітелієм. У ній розташовуються внутрішні органи нематод. Крім того, у порожнині під великим тиском знаходиться рідина, що створює опору для соматичної мускулатури (гідроскелет).
Покрив тіла ракоподібних Покрив тіла дафнії являє собою хітинізовану кутикулу. Вона виділяється гіподермою і відзначається міцністю. У деяких кутикула просочується вапном. Значення: вона не пропускає пари води, що захищає наземні форми від висихання; служить зовнішнім скелетом. У наземних форм поверх хітинової оболонки є тонкий шар віскоподібної речовини. Черепашкові раки розмірjv 0,5см, тіло їх вкрите двостулковою черепашкою. Тіло рака вкрите твердим покривом – панциром- карапаксом. Коропоїд Мокриця
Покрив тіла комах Зовні тіло комах укрите хітиновою кутикулою. Зовнішній шар кутикули є водонепроникним. На поверхні кутикули є вирости - волоски, лусочки, щетинки. Волоски можуть виконувати покривні, чутливі або захисні (отруйні волоски) функції. За рахунок переломлення світла в шарах хітину або в лусочках, розташованих на крилах у комах, може виникати так зване фізичне забарвлення. Хімічне забарвлення (за рахунок пігментів у кутикулі, жировому тілі або гемолімфі) також спостерігається досить часто.
Покриви тіла хребетних У хордових еволюція шкірних покривів йшла в напрямку заміни одношарового епітелію багатошаровим, зокрема, у формуванні двох шарів і в розвитку власне шкіри. Шкіра хордових складається з поверхневого шару ектодермального походження, або епідермісу, іноді званого кутикулою, і нижнього шару мезодермального походження - власне шкіри , або дерми. У тунікат (асцидій, піросів та інших морських тварин) наружний покрив має драглисту або хрящову оболонку, що є продуктом ектодерми і пронизану клітинами і судинами. Покрови ланцетника мають двошарову будову. Перший шар представлений циліндричним одношаровим епітелієм ектодермального походження, другий - драглистою сполучною тканиною, яка виконує роль коріуму.
Покрив земноводних У земноводних шкіра виконує не лише функцію захисту, а й додаткового органу дихання. Але для цього необхідна волога , тому в шкірі цих тварин багато залоз, які продукують слиз і зволожують її. Шкіра земноводних містить також отруйні залози, які виконують захисну функцію.
Лабораторна дослідження Хід роботи : 1.Ознайомтесь із покривами риб і дайте відповідь на запитання: Як луска розтошавана на шкірі у риби? А)плакоїдна луска в акули Б)ганоїдна луска в панцирної щуки В)ктеноїдна луска в окуня Г)циклоїдна луска в карпа 1.Ознайомтесь із покривами риб і дайте відповідь на запитання: -Як луска розташована на шкірі риби?
2. Ознайомитись із покривами тіла амфібій і рептилій і дайте відповіді на такі запитання: -Яке значення слизу,що вкриває шкіру жаби? -Чим утворений покрив тіла плазунів? 3.Ознайомтесь із покривами тіла птахів і дайте відповіді на запитання: -Які типи пір’їн вкривають тіло птаха? а) пір’я птахів; б) будова контурного пера птаха; в) перо птаха (збільшене); г) статевий диморфізм.
Захисна функція покривів Покрив захищає організм від шкідливих дій навколишнього середовища: механічних, хімічних і біологічних, від радіаційного впливу. Його пігменти затримують шкідливе для клітин випромінювання Сонця. Інфрачервоні промені майже повністю затримуються роговим шаром епідермісу; ультрафіолетові - частково. Покрив захищає організм від проникнення хімічних речовин, в тому числі і агресивних.
Механічний захист тіла Шкіра виконує також і функцію механічного захисту тіла. Для цього вона може бути укріплена кістковою тканиною ( у риб у вигляді кісткової луски) або хітином (у комах); може бути вкрита слизом (як у земноводних) або шерстю, пір'ям, роговою лускою (у плазунів); може мати пристосування для захисту від поранень та зниження проникності .
Терморегуляція Однією з важливих функцій шкіри є підтримання температури тіла, захист організму від переохолодження і перегрівання. В процесі життєдіяльності тваринного організму виробляється теплова енергія. При цьому організм теплокровних тварин підтримує постійну температуру тіла, необхідну для нормального функціонування внутрішніх органів, незалежно від коливань температури зовнішнього середовища.
Видільна (секреторна) функція У покривах розташовано багато залоз різного призначення (слизові, жирові, пахучі, потові та інші). Сальні залози поширені майже по всьому покриву ссавців. Вивідні протоки сальних залоз відкриваються у воронку волосини. Клітини сальних залоз утворюють жирний секрет, який змащує поверхню шкіри і волосся, сприяючи збереженню їх еластичності, оберігає шкіру від проникнення мікробів та грибків.
Потові залози покривів Потові залози розташовані в глибокій зоні дерми. З потом виділяються продукти розпаду, але основна функція потових залоз - терморегуляційна. Потові залози добре розвинені у приматів і копитних; відносно слабко розвинені у собачих, кішок, зайцеподібних і гризунів та відсутні у китоподібних і лінивців.
Пахучі залози Пахучі залози являють собою видозмінені потові або, рідше, сальні залози, а іноді об'єднання тих і інших. Наприклад, анальні залози багатьох хижаків. Пахучий секрет цих залоз служить насамперед для мічення території та для видового впізнання, рідше - для самозахисту (скунси).
Функція газообміну покривів Шкіра бере участь у диханні (поглинає кисень і виділяє вуглекислий газ). Шкірне дихання посилюється при підвищенні температури навколишнього середовища, під час фізичних навантажень, при травленні, збільшенні атмосферного тиску та при запальних процесах в шкірі. Шкірне дихання тісно пов'язане з роботою потових залоз, багатих кровоносними судинами і нервовими закінченнями.
Забарвлення покривів У покривах тварин є забарвлюючі речовини-пігменти, що роблять тварин непомітними на фоні місцевості (біле забарвлення полярних сов), застерігають хижаків від нападу (у сонечка, ос), розчленовують обриси тварин у середовищі існування (смугастість зебр). Деякі тварини здатні швидко змінювати забарвлення залежно від умов (хамелеони, восьминоги).
Висновки У членистоногих поверхневий шар епітелію перетворюється в хітинізовані кутикулу, яка розвивається в панцир у ракоподібних. У молюсків поверхневий шар епітелію розвивається в черепашку, що містить вапно. У тварин окремих груп (кільчасті черви, членистоногі та молюски) в епідермісі локалізовані одно- або багатоклітинні залози (слинні, павутинні, отруйні та інші).
Висновки Різноманітність середовища, в якому живуть тварини, позначається на формуванні та будові шкірного покриву і його похідних. Систему органів шкірного покриву хребетних тварин складають епідерміс, власне шкіра, підшкірна жирова клітковина і похідні шкірного покриву (волосся, пір'я, роги, кігті, копита, нігті, шкірні перетинки на кінцівках та дзьоб). З шкірного покриву розвиваються залози і зуби.
Домашнє завдання Обов’язково 1. Вивчити за підручником § 4 2. Робота із тезами, таблицями в зошиті Бажаючим Міні – проект «МАЙСТЕРНІСТЬ МАСКУВАННЯ» Сформулюйте запитання по темі проекту, виберіть приклади, підберіть якісні фотографії та коротку інформацію й підготуйте презентацію тварин - майстрів маскування.