10 березня о 18:00Вебінар: Шкільне діловодство. Документація заступника директора з навчальної роботи

Презентація до уроку "Симбіоз та його форми"

Про матеріал
Дана презентація є сучасним наочним матеріалом до уроку в 11 класі "Симбіоз та його форми". Дозволяє в цікавій формі викласти навчальний матеріал з даної теми.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Симбіоз та його форми

Номер слайду 2

Симбіоз. Симбіоз – це особлива стратегія адаптацій живого до середовища існування, що досягається через об’єднання різних організмів для поліпшення живлення, дихання, розмноження, поширення, оселення, побудови гнізд чи схованок, захисту від ворогів тощо. Адаптивна цінність симбіозу визначається тим, що співіснування біосистем підвищує загальну адаптованість до середовища існування завдяки використанню особливостей, що вже існували до цього.

Номер слайду 3

Якщо взаємодія приносить вигоду хоч одному з видів і є обов'язковою умовою для його існування, то такий тип взаємодії називають симбіозом. Залежно від особливостей взаємодії між організмами розрізняють кілька форм симбіозу: мутуалізм, коменсалізм, паразитизм та інші.

Номер слайду 4

Номер слайду 5

Симбіоз Деякі види мурашок живляться цукристими екскрементами попелиць і захищають їх від хижаків - "пасуть".

Номер слайду 6

Мутуалізм - форма взаємокорисного співжиття, коли присутність партнера стає обов'язковою умовою існування кожного з них Один з найвідоміших прикладів таких стосунків - лишайники, що є співжиттями гриба і водорості. У лишайнику гіфи гриба, обплітаючи клітини і нитки водоростей, утворюють спеціальні всмоктуючі відростки, проникаючі в клітини. Через них гриб отримує продукти фотосинтезу, утворені водоростями. Водорость від гриба отримує воду і мінеральні солі. Cetraria centrifuga

Номер слайду 7

Мурахи-листорізи населяють тропічні ліси Північної і Південної Америки. Ці комахи зрізають листя дерев, розрізають їх на невеликі шматочки і відносять в мурашник. Тут напівпережовану кашку з листя, змочену екскрементами, вони засівають грибницею. Вихованці листорізів – звичайні шапкові гриби, але особливих видів, що не зустрічаються більш ніде в природі. У листовій масі , що удобрюється нитки гриба швидко проростають. Мурашки ретельно доглядають свої грибні сади. Комахи харчуються потовщеннями, що утворюються на кінцях ниток грибниці. Гриби - єдина їжа личинок, дорослі мурашки до грибної дієти додають сік з листя, що розрізається. Гриби і мурашки не можуть існувати один без одного. Симбіоз мурах-листорізів і грибів

Номер слайду 8

Мутуалізм

Номер слайду 9

Мутуалізм. Шлунок жуйних копитних складається з декількох відділів. У першому з них, в рубці, знаходиться безліч бактерій-симбіонтів. Жуйні надають мікроорганізмам "культуральне середовище" з постійною температурою. Бактерії перетравлюють клітковину, недоступну без них жуйним. Умови шлунку копитних, проте, несприятливі для росту бактерій. В результаті вони розкладають клітковину не повністю, а лише до жирних кислот, які і засвоюють копитні.

Номер слайду 10

Мікориза. У багатьох грибів існує тісний зв'язок з деревами. Їх грибниця щільно обплітає коріння рослин, утворюючи мікоризу, або "грибокорінь". Розгалужені гіфи гриба виконують роль кореневих волосків, допомагаючи рослині витягувати з грунту мінеральні речовини. Гриби, у свою чергу, отримують від партнера деякі продукти фотосинтезу.

Номер слайду 11

Мутуалізм бульбочкових бактерій і бобових рослин У рослин родини бобових на корінні є особливі утворення - бульби. В них живуть бактерії, здатні перетворювати атмосферний азот на засвоювані рослинами сполуки - солі амонія, нітрати і нітрит. На грунтах, бідних азотом, бобові рослини за рахунок своїх співмешканців виявляються більш конкурентоздатними.

Номер слайду 12

Типовий мутуалізм - стосунки термітів і жгутиконосців Терміти живляться деревиною, проте у них немає ферментів для переварювання і целюлози. Жгутиконосці виробляють такі ферменти і переводять клітковину в трості цукру.

Номер слайду 13

Мутуалізм

Номер слайду 14

Мутуалізм

Номер слайду 15

Коменсалізм (нахлібництво) Коменсалізм - співжиття тваринних різних видів, що характеризується тим, що один з них (коменсал) постійно або тимчасово живе за рахунок іншого, не заподіюючи йому шкоди.

Номер слайду 16

Коменсалізм. Риби-клоуни і актиніїАкула і риби-лоцмани

Номер слайду 17

Коменсалізм - взаємовідносини, при яких один вид дістає користь від співжиття, а іншому це байдуже У відкритому океані великих морських тварин (акул, дельфінів, черепах) часто супроводжують риби-лоцмани. Лоцмани живляться залишками трапези хижаків, їх паразитами і екскрементами. Лоцмани " наводять" своїх хазяїв на здобич, і акули їх не чіпають. Такі взаємовідносини часто називають нахлібництвом

Номер слайду 18

Нахлібництво Нахлібництво може приймати різні форми. Наприклад, гієни підбирають залишки недоїденої левами здобичі.

Номер слайду 19

Коменсалізм. Під коменсалізмом розуміють стосунки між видами, при яких один вид отримує користь від іншого, не приносячи йому при цьому шкоди. У тропічних лісах широко поширені епіфіти - рослини, котрі оселяються на стовбурах і гілках інших рослин. Перемістившись на дерева, вони піднялися від сутінків до світла. Ніякої шкоди деревам вони не наносять, а воду і поживні речовини отримують з атмосфери.

Номер слайду 20

Коменсалізм ( квартиранство)

Номер слайду 21

Паразитизм Розрізняють декілька форм паразитизму. Паразити можуть бути тимчасовими, коли організм-хазяїн піддається нападу на короткий термін, лише на час живлення. Такі клопи, зокрема постільний клоп, що усюди йде за людиною.

Номер слайду 22

До тимчасових паразитів відносяться гедзі, комарі, мухи жигалки, блохи. Нерідко на одного хазяїна нападає багато паразитів. У цих випадках організму хазяїна наноситься великий збиток і він може загинути. Гедзь бичачий

Номер слайду 23

Гострики, Стьожак широкий, Печінковий сисун

Номер слайду 24

Є паразити і серед квіткових рослин. Вони особливо поширені в тропіках, але нерідко зустрічаються і в помірній зоні. У зовнішніх паразитів велика частина тіла живлення - присоски. Один з найбільш поширених зовнішніх паразитів - повитиця, що росте на багатьох видах трав і кущів. Повитиця обвивається навколо стебел рослини-хазяїна, впроваджуючись в них присосками. Листя у повитиці відсутнє: вона живиться тільки за рахунок органічних і мінеральних речовин хазяїна.

Номер слайду 25

Визначте форму симбіозу між представниками різних видів:а)мутуалізм; Б)Коменсалізм; В)Паразитизм{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}Перший представник. Другий представник Форма симбіозу. Акула. Риба-прилипала. Бізон. Волова пташка. Мурахи. Гусінь голуб’янки. Береза. Підберезник. Короп. Котячий сисун

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
 1. Іщенко Ольга Василівна
  Загальна:
  5.0
  Структурованість
  5.0
  Оригінальність викладу
  5.0
  Відповідність темі
  5.0
pptx
Додано
24 жовтня 2019
Переглядів
8634
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку