Тема: «Зародження культури бароко. Зміни і відкриття в науці»
Номер слайду 2
Бароко (від італ. barocco — примхливий, химерний) — доба в образотворчому мистецтві, архітектурі, музиці та літературі країн Європи, колоніальної Центральної і Південної Америки кінця XVI — середини XVIII ст.
Номер слайду 3
Особливості мистецтва бароко. Протягом XVII ст., яке називають «століттям бароко», відбулася справжня наукова революція, яка поклала край середньовічному баченню світу.започаткований у Римі й пов’язаний із поширенням ідей Контрреформації . Створений щоб підкреслювати грандіозність і пишноту католицької церкви. Мистецтво епохи бароко приділяло увагу пристрастям і відчуттям людини, поєднувати реальне та уявне. Грандіозність, незвичайність і унікальність; перебільшена пишність (безліч прикрас і золотих елементів)Декоративність, видовищність, театральність; надмірність химерних елементів (майже повна відсутність прямих ліній, велика кількість кривих ліній, округлих і хвилеподібних форм)
Номер слайду 4
Рембрандт ван Рейн. Рембрандт ван Рейн (1606—1669) найпопулярніший художник Голландії. Христос во время шторма на море Галилейском»
Номер слайду 5
Урок анатомії доктора Тульпа. 1632. Художник Рембрандт ван Рейн. Рембрандт уперше, створюючи груповий портрет, вирішив відмовитися від традиційної композиції, де всі персони позують художнику. На його картині учні слухають пояснення доктора Тульпа.
Номер слайду 6
Рембрандт створив багато картин, щоразу все наполегливіше намагаючись відійти від усталених норм, дивуючи сучасників незвичністю творчої манери. Нічна варта. 1642. «Повернення блудного сина»
Номер слайду 7
Пітер Пауль Рубенс. Пітер Пауль Рубенс (1577—1640) був центральною фігурою фламандського мистецтва XVII ст.
Номер слайду 8
Зустріч Марії Медичі та Генріха IV Наваррського в Ліоні. 1625. У Рубенса було багато картин на історичні теми. Одна з найвідоміших серій — «Життя Марії Медичі» — складається з 21 твору, де він зобразив і реальних історичних осіб, і міфологічних персонажів,
Номер слайду 9
Дієго Веласкес. Сучасники називали іспанського майстра Дієго Веласкеса (1599—1660) «живописцем істини». Із 1623 р. до кінця життя він був придворним художником іспанського короля Філіппа IV. Провідне місце в його творчості посідали портрети.
Номер слайду 10
“Інфанта Маргарита”Портрет Папи Інокентія Х. 1650.
Номер слайду 11
Гуманізм Сервантеса. Творчість Мігеля де Сервантеса Сааведри (1547—1616) вважають вершиною іспанської літератури XVII ст. Головним у творчості письменника є роман «Хитромудрий ідальго Дон Кіхот з Ламанчі». Герой Сервантеса — справжній гуманіст, де відлуння думок, що були занадто сміливими, навіть небезпечними в Іспанії XVII ст.
Номер слайду 12
Мігель де Сервантес Сааведра
Номер слайду 13
Розвиток медицини й математики. Значних успіхів було досягнуто в розвитку анатомії. Почали провадитися систематичні анатомічні розтини, що дало змогу висунути нові теорії про природу людського організму та винайти нові методи лікування хвороб. Італійський медик Андреас Везалій (1514—1564) видав у 1543 р. фундаментальну працю «Про будову людського тіла».
Номер слайду 14
Андреас Везалій (1514—1564) Ілюстрації з книги Андреаса Везалія «Про будову людського тіла». 1543
Номер слайду 15
Іспанський вчений відкрив і описав систему кровообігу людини. За сміливість наукових поглядів і незалежність у думках його було страчено. Мігель Сервет (1511— 1553)
Номер слайду 16
Англійський лікар та анатом завершив вивчення теми кровообігу, створивши теорію кровообігу людини. Згодом Гарвей почав вивчати, як зароджується людське життя. Вільям Гарвей (1578—1657)
Номер слайду 17
Вчений-аматор винайшов мікроскоп, який дозволив йому зробити чимало важливих відкриттів. Найбільше їх було здійснено в 1674 р., коли він першим дослідив і довів існування мікробів. У краплині води Левенгук відкрив цілий новий світ. Антоні ван Левенгук (Нідерланди) (1632—1723)
Номер слайду 18
Із кінця XVI ст. розвивалися майже всі галузі математики. Набула сучасного вигляду алгебра. Французький математик започаткував літерні позначення й заклав основи загальної теорії рівнянь, завдяки чому він вважається засновником нової алгебри. Франсуа Вієт (1540—1603)
Номер слайду 19
Французький математик і філософ установив взаємозв’язок між теорією рівнянь і геометрією та відкрив нову дисципліну — аналітичну геометрію. Основи своєї теорії він виклав у праці «Міркування про метод». Ввів до наукового обігу поняття змінної величини. Рене Декарт (1596—1650)
Номер слайду 20
Розвиток астрономії. Мореплавства в Нові часи сприяв становленню астрономії. Було зроблено відкриття, що завдали нищівного удару старій системі поглядів на будову Всесвіту. Система базувалася на поглядах Арістотеля і Птолемея, у центрі світу була розташована непорушна Земля, навколо якої оберталися Місяць, Сонце та зорі. Геоцентрична система Птолемея
Номер слайду 21
Польський вчений довів, що Земля разом з іншими планетами обертається навколо Сонця й навколо власної осі, та створив геліоцентричну систему (із Сонцем у центрі). Погляди виклав у праці «Про обертання небесних тіл». Книга вийшла у світ у день смерті вченого. Праця «Про обертання небесних тіл» була засуджена католицькою церквою і з 1616 аж до 1822 р. згадувалася в «Індексі заборонених книг». Миколай Коперник (1473—1543).
Номер слайду 22
Італієць обґрунтував ідею нескінченності Всесвіту, де існує безліч світів з окремими сонцями. За поширення цих поглядів він був заарештований, провів вісім років у в’язниці. За вироком суду інквізиції його було спалено на багатті. Усі твори Дж. Бруно було внесено до «Індексу заборонених книг». Джордано Бруно (1548— 1600)
Номер слайду 23
Італійський вчений зробив телескоп зі збільшенням у 32 рази. Він переконався в безмежності зоряного простору, відкрив гори на Місяці, плями на Сонці та супутники, що оточують Юпітер. У 1632 р. він видав працю «Діалоги про дві найвідоміші системи світу — Птолемееву та Коперникову». За цю книгу церква влаштувала суд над 70-річним астрономом. Галілео Галілей (1564—1642)
Номер слайду 24
Закріплення нового матеріалу:1. Що таке бароко? 2. Чим мистецтво бароко відрізнялося від мистецтва Відродження? 3. Що нового внесли в розвиток живопису художники епохи бароко? 4. Визначте, який вплив на розвиток людства мали відкриття в медицині й математиці, здійснені у XVI— XVII ст. 5. Якими були основні досягнення астрономії цієї доби?
Номер слайду 25
Домашнє завдання:1. Опрацювати параграф 8.2. Складіть у зошиті таблицю «Наукові відкриття XVI—XVII ст.». (по одній тезів колонці), використовуючи додаткову літературу, 3. Пройти тест на сайті «Всеосвіта»{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}Вчений Зміст відкриття Значення відкриття