Презентація урок”Явища природи. Повітряне живлення рослин”. Мета: Навчальна: розширити знання учнів про повітряне живлення рослин; сформувати знання про фотосинтез, взаємоперетворення речовин, фізичні та хімічні явища; розкрити значення фотосинтезу в природі і житті людини. Розвиваюча: розвивати вміння порівнювати, установлювати причинно-наслідкові зв'язки; формувати вміння працювати в групах. Виховна: виховувати етично-ціннісне ставлення до природи.
Перевірка домашнього завдання. Вправа “Компетентність”.1. З яких тканин складається листок?2. Якими часточками утворюється речовина?3. Що таке шкірка листка? Яка її будова і функції?4. Що таке вид атома?5. Яка будова і функції продихів?6. Чим відрізняється проста речовина від хімічного елемента?7. Які особливості стовпчастої і губчастої тканин?8. Чим відрізняється складна речовина від суміші?9. Які особливості будови і функції судинно-волокнистого пучка?10. Охарактеризуйте властивості речовини.
ІІ. Функції листка: транспірація, фотосинтез, дихання. Робота в групах. Завдання для опрацювання:1 група – Яке значення має фотосинтез? − Які умови потрібні для здійснення процесу фотосинтезу?2 група – Як відбувається дихання у рослин? – Як умови довкілля впливають на процес дихання?3 група– Яке значення має транспірація в житті рослин? – Як умови довкілля впливають на процес транспірації?
Узагальнення та систематизація знань. Фотосинтез Ознаки Дихання1. На сонячному світлі або при штучному освітленні 1. Коли відбувається1. Цілодобово, протягом всього життя2. Зелені клітини, які містять хлорофіл.2. Місце здійснення2. Всі живі клітини рослини3. Виділяється3. Кисень3. Поглинається4. Поглинається4. Вуглекислий газ4. Виділяється5. Синтезуються5. Органічні речовини5. Розщеляються6. Поглинається.6. Енергія6. Звільняється
ЗавданняІз запропонованого переліку явищ вибрати:І група фізичні явищаІІ група хімічні явища.1) іде тепло від батареї опалення; 2) горять іменинні свічки; 3) мама "гасить" соду оцтом, готуючи тісто; 4) скисає молоко, не випите кішкою; 5) після додавання цукру чай стає солодким; 6) з відкритої пляшки "Фанти" виділяються бульбашки газу; 7) на цвяхах у гаражі з'являється іржа;8) узимку гілля дерев вкривається памороззю; 9) за зиму опале листя згниває; 10) запах розлитих парфумів швидко поширюється по всій кімнаті;
Фотосинтез життя, Фотосинтез зеленого світу І набряклі бруньки Демострують чарівний свій хист. А пройде якийсь час – Забуянить усе, прийде літо, І краплинки роси Разом з світлом відродяться в лист. Він вбиратиме все, Що з легенів всякчас викидаєм. Не ділитиме, ні! А під дією сонця тепла, Лиш умиє у росах, Легенько усе поскладає, І очистить у кисень Усі наші грішні слова. Може й нам би отак Очищатись у мислях і діях І творити добро Із усього, що світом пливе? Не ділити його, Не складати направо, й наліво, А у квантах тепла Перетворювать в вічне, живе!
Домашнє завдання. Завдання з біології- опрацювати матеріал підручника (§ 21)- виконати вправи в друкованому зошиті (ст. 48)- підготувати повідомлення на тему «Рухи рослин»Завдання з хіміїВивч. §14(С. 107), § 15 (С. 113) підручника (автор Лашевська Г. А.).. Творче завдання. Напишіть приклади хімічних реакцій, з якими ви зустрічалися у побуті та визначте їх ознаки.