Презентація до уроку з біології для учнів 9 класу з теми «Макроеволюція»

Про матеріал

Презентація до уроку з біології для учнів 9 класу з теми «Макроеволюція». Презентація містить багато ілюстрацій за допомогою яких учні зможуть засвоїти складну і цікаву тему.

Зміст слайдів
Номер слайду 1

Макроеволюція Основні поняття й ключові терміни: Макроеволюція. Біологічний прогрес. Біологічний регрес. Non progredi est regredi (Не йти вперед, значить не іти назад) Латинський вислів

Номер слайду 2

Зяблики Дарвіна, або галапагоські зяблики (або в'юрки) – група птахів родини Вівсянкові ряду Горобцеподібні. Види цієї групи Чарлз Дарвін зібрав у 1835 році під час подорожі до Галапагоських островів. Нові види взяли початок від спільного материкового виду і в процесі еволюції стали відрізнятися один від одного за розмірами та формою дзьоба, що дало їм змогу займати різні екологічні ніші. Як в еволюційній біології називають цю форму еволюції?

Номер слайду 3

МАКРОЕВОЛЮЦІЯ – еволюційний процес, що призводить до виникнення надвидових груп (родів, рядів, класів, типів, відділів). Макроеволюція триває впродовж довгих грандіозних проміжків часу і недоступна для безпосереднього спостереження. Основні форми макроеволюційних змін Дивергенція Конвергенція Паралелізм

Номер слайду 4

Дивергенція – розвиток ознак відмінності в особин одного виду внаслідок пристосування до різних умов середовища. Відмінність ознак, що виникають в результаті дивергенції, називається гомологією. Гомологічні органи – це органи, які подібні за будовою та походженням, але виконують різні функції. Прикладом дивергентної еволюції є поява рядів ссавців від спільного предка. Гомологія передніх кінцівок хребетних 1- кажана; 2 – кита; 3 – кішки; 4 – людини.

Номер слайду 5

Гомологічні органи хребетних

Номер слайду 6

Приклади гомологічних органів у рослин

Номер слайду 7

Приклади гомологічних органів у рослин (видозміни кореня)

Номер слайду 8

Прикладом дивергентної еволюції є поява рядів ссавців від спільного предка

Номер слайду 9

Конвергенція (від. лат. – зближуюсь) – незалежний розвиток подібних ознак у філогенетично віддалених організмів унаслідок пристосування їх до подібних умов середовища. Подібність ознак, що виникає в результаті цього явища, називається аналогією. Аналогічні органи – це органи, що виконують подібні функції, але не мають спільного плану будови і походження. Прикладом конвергентної еволюції є поява крил у різних тварин. Аналогічні органи 1 – крила птаха; 2 – крила метелика; 3 – крила кажана

Номер слайду 10

Приклади аналогічних органів

Номер слайду 11

Паралелізм – (від грец. – той, що рухається поряд) – незалежний розвиток подібних ознак у споріднених систематичних груп організмів. Подібність ознак, що виникає в результаті цього явища, називається гомойологією. Наприклад: подібність форм тіла у ластоногих; виникнення шаблезубості в різних групах викопних кішок; паралельна еволюція сумчастих і плацентарних ссавців. Паралелізм тюленів (1), котиків (2), і моржів (3)

Номер слайду 12

Паралельна еволюція плацентарних і сумчастих ссавців

Номер слайду 13

Основні напрямки еволюції Вивчаючи закономірності історичного розвитку тварин, Сєверцов Олексій Миколайович у 20-х роках ХХ ст. розробив поняття “ біологічний прогрес ” і “ біологічний регрес “

Номер слайду 14

Біологічний прогрес – напрям еволюції, за якого народжуваність у популяції переважає над смертністю Ознаки біологічного прогресу Зростання чисельності особин; Розширення площі існування; Підвищення темпів внутрішньовидової мінливості; Утворення і велика кількість підлеглих систематичних груп; Високий потенціал виживання. На сьогодні в стані біологічного прогресу перебувають покритонасінні, головоногі молюски, комахи, птахи, ссавці.

Номер слайду 15

Біологічний регрес – напрям еволюції, за якої смертність у популяціях переважає над народжуваністю Ознаки біологічного регресу Зменшення чисельності особин; Звуження площі існування; Зниження темпів внутрішньовидової мінливості; Зменшення різноманітності групи; Низький потенціал виживання. На сьогодні в стані біологічного регресу перебувають види, які занесені до Червоної книги

Номер слайду 16

Шляхи досягнення біологічного прогресу Ароморфоз Ідіоадаптація Загальна дегенерація

Номер слайду 17

Ароморфози – еволюційні зміни, що підвищують рівень організації організму в цілому і відкривають нові можливості для пристосування до різноманітних умов існування Приклади ароморфозів Виникнення кровоносної системи у кільчаків; Поява серця у молюсків; Виникнення щелеп у риб; Поява насіння у насінних рослин; Утворення квітки й плоду у покритонасінних.

Номер слайду 18

Ароморфоз у хребетних тварин

Номер слайду 19

Ароморфози рослин

Номер слайду 20

Ідіоадаптація – еволюційні зміни, що мають характер пристосування до певних умов і не змінюють рівень організації організмів Приклади ідіоадаптацій Різноманітна будова квіток чи плодів покритонасінних; Різноманітність кінцівок у птахів чи ссавців. Ідіоадаптація кінцівок птахів 1 – чапля; 2 – качка; 3 – куріпка; 4 – дятел; 5 – орел; 6 - страус

Номер слайду 21

Різні шляхи еволюції є взаємопов'язані Ароморфози визначають етапи в розвитку органічного світу; піднімають організацію групи на вищий рівень еволюції; відкривають нові можливості для освоєння території. Подальший розвиток йде шляхом ідіоадаптацій, які забезпечують освоєння різноманітності умов. Під час переходу організмів у простіші умови – відбувається спрощення будови. Співвідношення шляхів досягнення біологічного прогресу

Номер слайду 22

Заповніть таблицю в робочому зошиті Ознаки Біологічний прогрес регрес Чисельність особин (збільшується чи зменшується) Площа існування (звужується чи розширюється) Темпи внутрішньовидової мінливості (зростають чи спадають) Кількість підлеглих систематичних груп (збільшується чи зменшується)

Номер слайду 23

Завдання на застосування знань Який характер мають такі еволюційні події( ароморфози, ідіоадаптації чи загальне дегенерація): Виникнення плавців у риб; Перетворення плавального міхура на легені; Редукція травної системи у стьожкових червів; Перетворення плавців риб на п'ятипалі кінцівки амфібій; Поява гострих кігтів у хижих птахів; Поява білого забарвлення у полярних тварин; Поява квітки; Поява статевого процесу; Поява багатоклітинності; Зникнення коренів у повитиці.

Номер слайду 24

Біологія + Етимологія Прикладом адаптивної радіації може бути різноманітність плацентарних ссавців, що мають спільного предка (у центрі ілюстрації). Розгляньте малюнки різних ссавців на ілюстрації, вкажіть їхні назви і середовище існування. Що таке адаптивна радіація? Яке походження слів у цьому біологічному терміні?

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
4.3
Відповідність темі
5.0
Загальна:
4.8
Всього відгуків: 4
Оцінки та відгуки
  1. Стожок Алла Павлівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Еверт Тетяна Володимирівна
    Загальна:
    4.7
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    4.0
    Відповідність темі
    5.0
  3. Шевцова Тетяна Олексіївна
    Загальна:
    4.7
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    4.0
    Відповідність темі
    5.0
  4. Цимбаленко Людмила Миколаївна
    Загальна:
    4.7
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    4.0
    Відповідність темі
    5.0
Показати ще 1 відгук
ppt
Додано
10 березня 2018
Переглядів
42382
Оцінка розробки
4.8 (4 відгука)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку