Презентація до уроку з української літератури для 8 класу "Хто він, Калитка? (Проблема бездуховності людини, засліпленої прагненням до наживи. За трагікомедією І.Карпенка-Карого «
Презентація до уроку української літератури для 8 класу на тему "Хто він, Калитка?" (За трагікомедією І.Карпенка-Карого "Сто тисяч") - матеріал до розробки уроку, опублікованому на сайті "На урок".
на урок української літератури у 8 клас Іван Карпенко-Карий
Номер слайду 2
«Мозковий штурм» Щастя – це …
Номер слайду 3
ТЕМА. Хто він, Калитка? (Проблема бездуховності людини, засліпленої прагненням до наживи. За трагікомедією І. Карпенка-Карого «Сто тисяч»)Не збирайте скарбів на землі. Адже душа — дорожче. Біблія
Номер слайду 4
Виразне читання С. 154-155 монолог Герасима Калитки. Монолог (грецьк. mono - один, єдиний, logos - слово) тривале зв'язне висловлю-вання, що належить одній особі й виражає його думки, свідомі чи підсвідомі переживання, почуття, бажання.
Номер слайду 5
Знайди портрет Герасима Калитки Гарпагон «Скупий» Ж. Мольєр. Гобсек Оноре де Бальзак. Скрудж «Різдвяна пісня в прозі» Ч. Діккенс. Калитка «Сто тисяч» І. Карпенко-Карий 2 1 3 4
Номер слайду 6
Номер слайду 7
Дослідження «Шляхи збагачення Калитки»
Номер слайду 8
Щастя Калитки Щастя – це …
Номер слайду 9
копач Бонавентура. Образ Калитки очима інших героїв кум Савка
Номер слайду 10
Параска Іванівна і Герасим Никодимович Роман і Мотря
Номер слайду 11
Особливості мови Герасима Калитки
Номер слайду 12
Про землю«Ох, земелько, свята земелько — Божа ти донечко!»«Шматочок кругленький»;«Як радісно тебе загрібати докупи, в одні руки…»«Ай, кусочок же! Двісті п’ятдесят десятин».«Дихання спирає…» «… Легко по своїй власній землі ходить».
Номер слайду 13
Про гроші«Скотина гроші коштує»; «Гроші всьому голова»; «А скільки Пузир дасть приданого за дочкою грішми?»«З грішми, сказано ж, і чорт не брат». «Серце перестає биться, як подумаю: за п’ять - сто тисяч!»
Номер слайду 14
Про рідних «Стара, Параско!» «Хліб крадуть з-під носа, гарна хазяйка!»«Не лайся, щоб не дав тобі по потилиці!»«Ах ти ж відьма чортова…»«Тільки прийдеться платить, то я тебе (Романа) живого облуплю»; «Мені треба невістку з приданим, з грішми».
Номер слайду 15
Про наймитів«…робітники та собаки надворі повинні буть»; «Вони надолужать: то вмиваннячком, то взуваннячком…» «…Неділя свята, а ти ні світ ні зоря вже й жереш! Не пропадеш, як до обіду попостиш...» ;«… а то жує та й жує, прямо душу з тебе вимотує: хліб з’їдає і час гаїть…»;«Робітники їдять, як сарана». «Губами плямкають…»«Хоч би молились (робітники), а то стоїть, чухається…»
Номер слайду 16
«Мозкова атака» Хто ж він, Калитка?{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}Негативні риси героя. Позитивні риси героя
Номер слайду 17
Меценати Сумщини ХІХ століття. Терещенки – українські промисловці, землевласники та меценати ХІХ – початку ХХ ст. Походили з козаків м. Глухова. Голова родини Артем Якович та його сини Микола і Федір. Родина Терещенків уславилася багатьма добродійними справами, на які вони витратили близько 5 млн. крб., підтверджуючи тим самим девіз їхнього дворянського герба – “Прагнули до громадянських справ”. Артем Якович Терещенко
Номер слайду 18
Федір Терещенко. Микола Терещенко. У рідному місті Глухові в 1872 р. А. Я. Терещенко заснував притулок для дітей-сиріт і дітей з бідних родин.
Номер слайду 19
Глухівський учительський інститут. XIX ст. Сучасний вигляд
Номер слайду 20
Іва́н Герасимович Харито́ненко - український землевласник, промисловець-цукрозаводчик, меценат . Належав до найбагатших власників цукрових заводів в Україні.
Номер слайду 21
Троїцький собор. Пам’ятник Богдану Хмельницькому
Номер слайду 22
«Павутинка дискусії»Чи може змінитися Калитка і повернути ті духовні цінності, які повинна мати людина? (3 аргументи «За» і 3 аргументи «Проти»)
ТЕМА. Хто він, Калитка? (Проблема бездуховності людини, засліпленої прагненням до наживи. За трагікомедією І. Карпенка-Карого «Сто тисяч»)Не збирайте скарбів на землі. Адже душа — дорожче. Біблія
Номер слайду 25
Домашнє завдання (на вибір учнів):1. Доведіть, що «Сто тисяч» - трагікомедія с. 141-142.2. Проведіть психологічне дослідження «Скільки в кожному із нас від Калитки?»3. Напишіть листа герою п’єси.