ІV . Дерево мети: Зрозуміти взаємозвязок між будовою скелету та покривів тварин із захистом і нападом Розглянути пристосування до активного захисту й нападу; розвивати пізнавальну активність учнів. Робити висновки та узагальнення; розвивати спостережливість, пам’ять, увагу, логічне мислення. зрозуміти значення захисту й нападу; -Очікуванні результати учнів -«Після цього уроку я зможу...»
Тварин у природі завжди підстерігає небезпека. Це хижаки або конкуренти за їжу, людина, яка полює на тварин. Тому в тварин формуються різні способи пасивного або активного захисту. Водночас у хижих тварин утворюються досконалі механізми полювання, призначені для уловлення здобичі та подолання її опору. ?????
Загальні пристосування тварин для захисту Пасивний захист Активний захист Активний напад схованки застережне забарвлення захисне забарвлення попереджувальна поведінка захисний покрив мімікрія захисна форма тіла швидкий біг груповий спосіб життя Пристосува́ння (Адапта́ція) — зміни в будові або діяльності живого організму, які дозволяють йому краще виживати в тих умовах, у яких він існує.
Погрозлива поза наявна у тварин: - гусінь метелика великої гарпії різко підкидає догори передню частину тіла і ворушить «хвостами» - один з видів богомолів піднімає надкрила і оголює вирячкуваті плями та одночасно приймає химерну позу. - плащоносна ящірка в разі небезпеки розкриває шкірну перетинку і широко розкриту пащу.
Завмирання: свиноноса змія у разі небезпеки лежить на землі черевом вгору; при ляканні падають на землю та лежать нерухомо, неначе «вмирають», жуки із родини карапузиків; паличник приймає певну позу і не змінює її, навіть, при механічному пошкодженні; опосум під час небезпеки валиться на бік і стає нерухомим.
Автотомія - самокалічення, захисна реакція тварин при різкому подразненні, що проявляється у мимовільному відкиданні кінцівок, хвоста або інших частин тіла, які потім частково відновлюються. Прикладами є: довільний відрив кінцівок у креветок, які після линьки відновлюються; схоплене ворогом щупальце восьминога може відірватися за рахунок сильного скорочення м'язів, які в цьому випадку самі себе розривають; відрив хвоста у ящірок.
Активний захист - біг Громадянська безпека Поведінка у випадку нападу: Якщо є можливість бігти – біжіть негайно. У даній ситуації ця дія не оцінюється як боягузтво. На думку психологів, хоробрість – це розумне оцінювання своїх можливостей. Іноді необхідно мати мужність, щоб сказати собі: я повинен відступити.