Фізичний розвиток У цьому віці особливо помітні відмінності у фізичному розвитку підлітків: у декого з них розпочався пубертатний період і вони виглядають старшими. Для хлопців це непогано. Ті, хто розвивається раніше, переважають однолітків у зрості та фізичній силі, що цінується у підлітковому середовищі й викликає повагу в дорослих.
Проте статеве дозрівання дівчат починається в середньому на 2 роки раніше, ніж хлопців. Тому дівчата, які розвиваються раніше, можуть бути в цей період найвищими у класі й мати сформовані вторинні статеві ознаки. Через це вони нерідко стають об’єктами злих жартів і образ з боку однолітків і деяких нетактовних дорослих.
Запізнілий статевий розвиток також може бути травмувальним чинником, особливо для хлопців, які виглядають зовсім, як діти. З огляду на це, важливо роз’яснювати учням особливості фізичного розвитку в підлітковому віці, вчити їх правильно реагувати на критику і протидіяти образам та шкільному булінгу.
Психічний розвиток Більшість семикласників мають розвинене абстрактне мислення. Вони здатні спостерігати за поведінкою різних людей, узагальнювати власний досвід, передбачати наслідки і робити висновки. В емоційному плані підлітки надзвичайно вразливі, для них характерні різкі зміни настрою і поведінки. То він чи вона поводиться як дитина, то починає вимагати більшої самостійності.
У підлітковому віці посилюється індивідуалізм і егоцентризм. Іноді здається, що підлітка, крім власної персони, ніщо не хвилює. Насправді це позитивний і цілком природний процес. Так підлітки намагаються зрозуміти свою цінність, яку пізніше навчаться зіставляти з цінністю інших людей. Особливої гостроти набувають проблеми самоідентичності і розбудови самооцінки. Дехто починає самостверджуватися, принижуючи інших. Важливо допомогти учням сформувати здорову самооцінку, навчити розбудовувати її завдяки власним досягненням.
Соціальний розвиток Процес соціалізації семикласників відбувається швидкими темпами. Важливу роль продовжують відігравати підліткові компанії. У цей період неабиякий вплив має реклама, особливо щодо іміджу тіла та вживання психоактивних речовин — цигарок і алкоголю. Тому підлітків треба вчити розпізнавати рекламні стратегії, розвивати в них навички критичного мислення і протидії маніпуляціям.
У підлітковому середовищі зростає рівень агресії і насилля. Це пояснюється як фізіологічними особливостями (в організмі хлопців концентрація тестостерону зростає майже у 20 разів), так і тим, що ЗМІ часто створюють романтичний імідж насилля. У підлітків це створює враження, що насилля є невід’ємною частиною людського життя. Актуальні проблеми. Зростання рівня агресії
Агресивність підлітків посилюється під впливом алкоголю. Іноді батьки дозволяють дітям-підліткам вживати алкоголь на родинних святах. Насправді це погана ідея, оскільки дозвіл вживати алкоголь підлітки сприймають буквально, і вже ніщо не стримає їх від випивання у компанії однолітків.
Актуальні проблеми. Експериментування з психоактивними речовинами (ПАР) Варто пам’ятати, що 7-й клас — це вік, у якому діти починають масово експериментувати з психоактивними речовинами. Запобігти цьому можна лише спільними зусиллями школи і родини. У школі мають бути жорсткі бар’єри щодо вживання ПАР і відповідний антинаркотичний контроль. Важливо батькам семикласників пояснити їм особливості розвитку підлітків та пильнувати, з ким дружать їхні діти і чим вони займаються у вільний час.
Нерідко батьки вважають, що їхні діти вже достатньо дорослі, й дають їм практично необмежену свободу. Однак підлітки потребують певних обмежень. Відсутність батьківського контролю і чітких правил негативно впливає на їхній розвиток, породжує тривогу, часто провокує девіантну поведінку та вживання психоактивних речовин.
Мамам и папам: 15 вещей, которые подростки должны делать сами Постепенное предоставление взрослеющим детям все большего количества дел и обязанностей не только облегчает жизнь родителям, но и крайне полезно для них самих. Овладевая новыми навыками и самостоятельно применяя их на практике, подросток повышает собственную самооценку и подготавливается к взрослой жизни. Но обучение независимости должно начинаться не в 14 лет! Уже в три года ребенок может одеваться в садик сам, а в 9 лет он вполне в состоянии упаковать свои сумки, отправляясь в лагерь. Ну а с тинейджеров, соответственно, спрос еще больший!
1. Самостоятельно просыпаться Прежде всего, это зависит от правильного режима и высокой мотивации. Если подросток вовремя ложится спать и заинтересован в предстоящей деятельности, он ни за что не станет тратить драгоценное время на долгие утренние подъемы. Вспомните, во сколько он вскочил в свой день рождения! Вам все понятно?
9. Поддерживать вежливый разговор со взрослыми Ежедневно подросток сталкивается с самыми разными людьми: это и преподаватели в школе, и родители приятелей, и соседи по подъезду, и продавцы в магазинах. К этому возрасту ваш ребенок должен уметь поддержать вежливый разговор с любым человеком. Только обязательно объясните сыну или дочери, что это правило не распространяется на незнакомцев, которые сами набиваются на беседу. Особенно, если рядом нет знакомых взрослых!
15. Осознавать ответственность за свои действия Самостоятельность подростка во многом зависит от родительского воспитания. Если папа и мама чрезмерно опекают своего ребенка, то он вырастает несамостоятельным и зависимым взрослым. Научите детей тому, что за все свои поступки и их последствия, в первую очередь, отвечают они сами.