Матеріал до уроку в 11 класі (профільний рівень) можна використовувати вчителю при поясненні нового матеріалу, під час дистанційного навчання для самостійного ознайомлення учнів.
Добові адаптаціїДобові адаптації тварин пов’язані з біологічними ритмами, які відповідають природному 24- годинному циклу зміни дня і ночі – циркадні ритми.Із добовими біоритмами пов’язано багато фізіологічних показників: Пульс;Артеріальний тиск;Температура тіла;Рівень гормонів у крові; Метаболізм; Рухова та розумова активність тощо.
Номер слайду 3
Циркадний ритм у тварин є цикл сон -неспання. 1. Денні тварини добувають їжу вдень. 2. Нічні тварини період неспання вночі.
Номер слайду 4
Сезонні адаптаціїПеріоди цвітіння, плодоносіння, скидання листя на зиму. Міграції, кочівля. Зміна кормів. Підвищена теплоізоляція. Сплячки (зимові, літні)Розмноження тварин і рослин
Номер слайду 5
Сплячка - період сповільнення життєвих процесів та метаболізму у тварин. Характеризується зниженням температури тіла, уповільненням дихання, та всіх процесів метаболізму. Основне фізіологічне призначення сплячки спрямовано на збереження енергії в період несприятливих природних умов.
Номер слайду 6
Зимова сплячка та заціпеніння у тварин. Сплячка може бути сезонною. 1. Літня сплячка, або естивація, пов’язана із сезонним дефіцитом води. 2. Зимова сплячка, або гібернація, що триває від осені до весни.
Номер слайду 7
У видів, що впадають у зимову сплячку, температура тіла зазвичай знижується нижче 10 °С. Інтенсивність метаболізму знижується приблизно до 5 % від рівня основного обміну. У зимову сплячку впадають переважно невеликі ссавці ( в більшості випадків вага становить від 10 г до 1 кг) бурундук, соня, ховрах, їжак.
Номер слайду 8
Заціпеніння - стан різкого зниження життєвої активності, що настає в пойкілотермних тварин за нестачі вологи.1. Літнє заціпеніння в разі зниження температури навколишнього середовища дводишним рибам із пересихаючих водойм тропічної Африки- протоптер Зимове заціпеніння
Номер слайду 9
Сезонні міграціїМіграція - пристосування до добових або сезонних змін температури й інших природних факторів (наявність корму, відкритої води. 1. Добової міграції є сезонні переміщення мікроскопічних тварин із глибинної частини озер на мілководдя, пов’язані зі змінами температури води.
Номер слайду 10
2. Сезонні міграції є перельоти птахів. А) Перельоти близькі . Б) Перельоти дальні. Для птахів помірних і арктичних широт північної півкулі типовим є переліт із півночі (там, де птахи гніздяться) на південь (там, де вони зимують) і назад.
Номер слайду 11
3. До сезонних міграцій належать кочівлі оленів та інших копитних узимку в пошуках корму з північних районів до більш південних.
Номер слайду 12
Запитання та завдання: Опрацювати параграф 41, дати відповіді на питання (письмово в робочому зошиті).1. Чи існують сезоні адаптації в умовах тропічного лісу? 2. Чим денні ссавці (або птахи) відрізняються від нічних? 3. Чи існують сезонні адаптації в людини?Самостійно опрацюйте параграф 42, складіть схему «Етапи зсідання крові» (основа мал. 42.1. ст. 86).